Dolar 32,5855
Euro 34,7974
Altın 2.507,93
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Yağmurlu
İstanbul
13°C
Yağmurlu
Cts 19°C
Paz 21°C
Pts 21°C
Sal 23°C

Sabancı Holding Hisseleri, Şirketleri ve Yan Kuruluşlar

Sabancı Holding Hisseleri, Şirketleri ve Yan Kuruluşlar
21 Nisan 2023 09:18 | Son Güncellenme: 7 Mayıs 2023 04:27
27.702

Bu yazıda Sabancı Holding’in (Borsa Kodu SAHOL) gelişim hikayesini, Sabancı Holding Hisseleri, Sabancı Holding Şirketleri yan kuruluşları ve ortaklıklarını ele alacağım. Sabancı holding markalaşma süreci, Sabancı Holding borsadaki şirketleri gibi bir çok konu hakkında derleme ve değerlendirmeler yapacağım. İyi okumalar.


Sabancı Holding Şirketler ve Yan Kuruluşları Hangileri?

Sabancı Holding sektörel bazdaki kuruluşlarına baktığımızda önümüze oldukça kabarık bir tablo çıkıyor.

 

İnanılmaz büyüklükte bir ağ.

Sabancı Holding’in Uluslararası iş ortakları arasında ise: Ageas, Aviva, Bridgestone, Carrefour, E.ON, Heidelberg Cement, Marubeni ve Philip Morris var. Topluluğa bağlı şirketler 13 ülkede faaliyet halinde.

Sabancı Holding Hisseleri Hangileri?

Sabancı Holding borsada fazlaca şirkete sahip bir grup. Oluşan işlem hacminin bile %10-15’luk kısmına yeri geliyor sahip olabiliyor.

SAHOL kodu ile kendisini tepe holding olarak temsil ediyor.

SAHOL hisse teknik analiz ve gelişmeler için >>> burayı TIKLAYINIZ.

Sabancı Holding Şirket İncelemeleri

Sabancı Holding ve Borsa – Şirket özelinde teknik analiz, temel analiz ve takas analiz incelemesini Kordsa, Çimsa, Brisa ve Aksigorta şirketlerinde yapmayı planlıyorum. Sebebi ise Kordsa ve Çimsa’nın ar-ge ve patent konusunda oldukça kendisini geliştirmiş şirketler olması. Ayrıca temettü verimliliği konusunda da yatırımcısını memnun etmeyi başarmış şirketler. Sigortacılık sektörü ise portföyümde daima olmasını istediğim sektörlerden.

Kordsa: Kordsa, endüstriyel naylon ve polyester iplik, lastik kord bezi ile dünyanın önde gelen üreticilerinden. Lastik güçlendirme, inşaat güçlendirme ve kompozit teknolojileri geliştirme konusunda çalışmalar yapıyor.

Özellikle kompozit çalışmalarına Kordsa şirket incelemesi kısmında ayrıca ayrıntılı değineceğim. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki geleceğin teknolojisini üretmekteler. Borsa geleceğin fiyatlamasıdır.  Bu yüzden de ilk inceleyeceklerim arasında Kordsa var.

İncelemesini ve hikayesini paylaştım. Dilerseniz >>> buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca KORDS hisse teknik analizleri de >>> buradan inceleyebilirsiniz.

Çimsa: Çimsa ise çimento alanında faaliyet gösteriyor. Ar-geye bu kadar yatırım yapan başka bir şirket yoktur sanırım. Beyaz çimentoyu geliştiren Çimsa, bu alanda Türkiyede tek. 1. sınıf ve yenilikçi çimentoda dünya devleri arasında. Borsada da yatırımcıların yoğun ilgisini çekmekte.

Aksigorta: Sigortacılık sektöründe Aksigorta tamamen gelecek odaklı düşünülebilecek bir sektör. Dünya genelinde sigorta ve devlet müdahalaleri incelendiğinde emeklilik de dahil olmak üzere ferdi sigortaların şirketler üzerinden yürütülmesine hız verilmiş durumda. İncelemeye değer.

Brisa: Brisa ise Bridgestone ve Lassa birleşimi bir kuruluş diyebiliriz. Sabancı ve Bridgestone ana hissedarları. Sabancının oto yan sanayi kısmında yürüttüğü iştiraklerden. Sektörel dağılıma da dikkat ettiyseniz Sabancı Holding oto pazarında doğrudan araç üreticisi kısmında yok. Yan sanayi destekleme işini üstlenmiş.

Sabancı Holding’in Satılan Şirketleri

SASA satışı:

Sabancı Holding, SASA Polyester’de sahip olduğu yüzde 51’lik hissesinin 102 milyon dolar bedelle Erdemoğlu Holding’e satışı 30 nisan 2015 itibariyle  tamamlandı. Şirket KAP’şu açıklamada bulundu:

”Şirketimiz portföyünde yer alan SASA Polyester Sanayi A.Ş’de sahip olduğumuz şirket sermayesinin %51′ ni temsil eden 110.313.001,18   TL nominal değerli 11.031.300.118 adet hisse senetlerinin tamamının Erdemoğlu Holding A.Ş.’ne satış işlemi 30 Nisan 2015 tarihinde tamamlanmıştır.

Şirketimiz portföyünde yer alan yüzde 51 oranındaki SASA Polyester Sanayi A.Ş hisse senetleri düzeltmeler hariç olmak üzere 102 .000.000 .- ABD Doları bedel ile satılmış, satış bedelinin 20.000.000.- ABD Dolarlık kısmı önceden tahsil edilmiş, kalan 82.000.000.- ABD Dolarlık kısmı 30 Nisan 2015 tarihinde tahsil edilmiştir.

Söz konusu hisselerin satışı sonrasında SASA Polyester Sanayi A.Ş’de payımız kalmamıştır.”

Temsa’nın satılışı:

Borsa da işlem görmese de Temsa‘ya da değinmek istiyorum. Temsa Global ve Temsa İş Makinaları diye ikiye ayrılmış bir iştiraki oluşumuydu Sabancı Grubunun.. Gerek kiralama gerek 2. el satımı ve gerekse de distiribütörlük bazında Komatsu ve Volvo Trucks dahil dünyaca ünlü markaların araç satışını üstleniyordu. Temsa: Binek otomobil sektörüne girmemiş olmasına rağmen, Sabancı grubunun yolcu taşımacılığı ve iş makinaları kısmını Türkiye’de üstlenmişti.

2019 mayıs  sonunda TEMSA, 182 milyon 693 bin TL’ye İsviçre merkezli True Value Capital Partners’a satıldı. Satış anlaşmasına göre 825 milyon TL şirket değeri üzerinden borç ve nakit düzenlemeleri yapıldıktan sonra 375 milyon TL hisse değeri karşılığında devir gerçekleştirildi.

Şirket KAP’a şu açıklamada bulundu.

Şirketimiz portföyünde yer alan 102 milyon 308 bin 216 bin TL nominal değerdeki 10.230.821.634 adet TEMSA ULAŞIM ARAÇLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.’ ne ait hisse senetlerinin tamamı, 182.693.243,46 TL bedelle True Value Capital Partner’s şirketine 30.05.2019 tarihinde satılmış, satış işlemi tamamlanmış, satış bedelinin tamamı tahsil edilmiştir.

Satış anlaşmasına göre 825.000.000,00 -TL şirket değeri üzerinden borç ve nakit düzenlemeleri yapıldıktan sonra 375.000.000,00 -TL hisse değeri karşılığında devir gerçekleştirildi.

Yünsa’nın satılışı:

2019 yılı Sabancı Grubu için şirketlerinde sadeleşmeye gittiği bir yıl olarak geçti. TEMSA satışından sonra şirket Yünsa şirketini de Ağustos 2019’da Sürmegöz Tekstil’e sattı. KAP’a yapılan açıklama şu şekilde:

Şirketimiz iştiraklerinden Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de sahip olduğumuz şirket sermayesinin %57,88’ini temsil eden 16.878.507,00 TL nominal değerli hisselerin tamamının Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş.’ye satışına ilişkin hisse devir anlaşması 27 Ağustos 2019 tarihinde imzalanmıştır.

Hisse devir anlaşmasına göre, Şirketimizin Yünsa Yünlü Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de sahip olduğu %57,88 oranındaki hisselerin devir bedeli 69.458.876,54 TL’dir. Hisse devir bedeli pazarlık usulüyle belirlenmiştir.

Sabancı Holding Nasıl Marka Oldu?

Tanınırlık-bilinirlik noktasında Sabancı grubunun/Sabancı Holdingin çok güzel uyguladığı bir reklam stratejisi var. Her iştirakinin sonuna “SA” harflerini getirerek ‘Bu kuruluş Sabancı Holdingin bir parçasıdır.’ demenin en güzel yolunu bulmuşlar. Bir isim yaratmışlar. Bir marka yaratmak ve buna imza niteliğinde bir isim bulmak…

“Founder” filmini veya en iyi borsa filmlerini izlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim. McDonald’s markasının gelişimini anlatır. Filmin sonlarına doğru birbiriyle zıt düşen McDonald kardeşler ile bu şirketi daha da büyütme hevesinde olan Ray Krock arasında bir diyalog geçer. Şirketi komple devralan Ray şunu itiraf eder. “Ben isme aşık oldum. O yüzden de bu kadar çok istedim bu şirketi. ” İşin belki de en hassas noktalarında biri. İsim…

SON SÖZ

Borsa ve hisse senetleri ile ilgilenmeye başladığım dönem, şirketler ve gruplar bazında incelemelerimi yoğunlaştırmış ve şirketlerin tarihçesine varana dek okumalar yapmaya başlamıştım.

O zamanlar fark ettiğim en önemli nokta; sıfırdan borsaya başlayan biri olarak adını hep duyduğum ya da sürekli gözümün önünde olan bir çok şirketin birbiri ile iştirak halinde olduğu ve bu şirketler topluluğunun bir kısmının halka açık olarak birbirleri ile bile rekabet halinde olduklarıydı.

Bu husus beni şirketleri daha da derinlemesine incelemeye itti. Bende şirket toplulukları incelemelerini bir yazı dizisi şeklinde yapmayı planladım ve bu yolla hem ülkenizdeki şirket gruplarını toplu olarak görme imkanı sağlamayı hem de sektörel bazda neler yaptıklarını iyice anlamayı ve anlatmayı düşündüm.

Borsada işlem yapanlarınız veya henüz araştırma aşamasında olanlarınız bilir. Hisse senedi seçmek öyle pek de kolay değildir. Borsa İstanbul bir çok hisseden oluşur ve haliyle seçim yaparken zorlanmanız gayet normaldir.

Hisse senedi nasıl seçilir aşamasında benim öncelik verdiğim hisseler ise hikayesi olan hisselerdir. Yani ben geleceği parlak hisseler seçmeye gayret ederim. Ar-ge çalışması var mı, yatırım planları neler, patentleri var mı gibi konular bana göre değer yatırımcılığı anlamında hisse senedi yatırımcılığı için elzemdir.

Sabancı Holding ve iştirakleri bu konuda oldukça iyi bir grup. O halde öz incelememize başlayalım bakalım Sabancı Holding neler yapıyor.

Türkiye’de ve borsamızda, iş dünyasının büyük puzzle tahtasındaki bir parçasını, Sabancı Holding ve Sabancı Holding’e ait borsadaki şirketleri yerine oturttuk. Umarım faydalı olmuştur. Şimdilik bu kadar. Bir sonraki incelemede görüşmek dileğiyle. Başarılı yatırımlar.

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

  1. DouglazBret dedi ki:

    Sabancı holding hisse yorumlarınızı çok beğendim teşekkür ederim.

  2. Alex dedi ki:

    Çimsaya ait AFYON u da Sabancı Holding e ait olarak göstermek gerekmez mi?