Ana Sayfa / Borsa Rehberi / Borsa Yatırımcısına Notlar; Hisse seçim kriterleri nelerdir?

Borsa Yatırımcısına Notlar; Hisse seçim kriterleri nelerdir?

 

Hisse seçim kriterleri – Hisse nasıl seçilir

Hisse seçim kriterleri nelerdir? Hisse nasıl seçilir? Uzun vade hisse seçerken nelere dikkat edilir? Kısa vade hisse seçiminde nelere bakılır? gibi sorularınız için bir kaynak oluşturmaya çalışıyorum. Bu maksatla konu hakkında yazmaya başladığımda ilk önce Fiyat/Kazanç oranı , daha sonra Özsermaye Karlılığı gibi çok önemli iki konuyu yazdım. Hem elimizin altında hazır bir şekilde dursun hem de finansal okur yazarlık kısmında eksiklerimizi tamamlayalım istedim.

Fakat farkettim ki hisse seçim kriterlerini ilk önce bütünsel bir şekilde göstermem, okuyucuda daha anlamlaşacak. Belki bazılarınız borsayla kafayı yemiş durumdadır (benim gibi) ve bunları merak edenler vardır.  Bundan mütevellit 😀 bir “Hisse seçim kriterleri şeması” oluşturdum. Tümdengelim-tümevarım ayrımında burda Tümdengelim  yöntemini uyguladım 😀

Bu şemadaki her bir başlık oldukça önemli. Borsada hisse seçerken elbette hepsine birden uyan hisseyi bulmanız zor. Yani en doğru, en akılcıl hisseyi bulmak zor. Diyelim bulduk. İşte o hisse gerçekten özel ve yatırımlık bir hissedir. kaçırma!.

Kimi zaman bir hissenin F/K oranı iyi olsa, PD/DD aşırı yüksek olacak. Kimi zaman ise karlılık durumu iyi olsa da yatırımcısıyla bir gram temettü paylaşmayacak. Patron belki çok iyi bir yönetici olacak, şirket oldukça kurumsal olacak ama yabancı takas durumu zayıf kalacak. vs vs.

Doğru hisseyi bulmak hayatı güzelleştirir ben size diyeyim 😀  Şaka bi yana bizim borsamız oldukça genç, toy bir borsa. Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi var. Bir Amerikan bir ingiliz borsalarının yüz yılı aşkın yaşını düşünürsek hakkaten daha çok yolumuz var. Öğrenecek, öğrendikçe zenginleşeceğiz.

Sadedi velhasıl İşte tüm bu durumları anlatan oldukça kapsamlı bir yazı hazırlamayı kafaya koydum. İstedim ki en öncesinde büyük sablonu/şemayı görün.

Bir yandan bu alt yapıyı hazırlamak bir yandan da güzel hisseler bulmak/olanı ortaya çıkarmak derdindeyim. Sonrası en en en kolayı. Hissenin ve kazancın keyfini çıkarma aşaması 😀

Bol kazançlar dileğiyle. Görüşmek üzere…

Hakkında Borsa Kafası

Amacım gerek yatırım konusunda gerek tasarruf konusunda bugüne kadar öğrendiklerimi ve bundan sonra öğreneceklerimi paylaşmak ve okuyucuyla birlikte kendimi geliştirmektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Borsa Yatırımcısına Notlar: 2- Özsermaye Karlılığı Nedir?

Borsada şirketlerin analizi yapılırken veya orta, uzun vade hisse senedi seçerken en çok konuşulan ve …

2 Yorumlar

  1. Güzel düşünce…..piyasanın arzuladığı ama önemini fark edemediği yada önemsiz bir konu olarak gördüğü işlemişsiniz. Faydalalanan çok insan olacaktır. Tebrik ederim…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir