• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9493
  % 0,08
 • € EURO
  6,5644
  % 0,12
 • £ POUND
  7,7729
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  0,8577
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,0956
  % -0,20
 • BITCOIN
  51378,693
  % 3,26
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

PETKİM ne üretir? PETKİM ÜRÜNLERİ

PETKİM ne üretir? PETKİM ÜRÜNLERİ

PETKİM ne üretir ?

Merhabalar.

Çoğumuz Petkim’i bilir, duyar eder de ne üretiyor bu şirket dendiğinde “ee petrol işte onla ilgili şeyler” der geçer 😀 İşin boyutu o kadar basit değildir aslında. Petkim ne üretir, petkim ürünleri nelerdir, petkim ürünleri nerelerde kullanılır? gibi bir kaç detaya ineceğiz kısa kısa. Konuk yazarlığın bana verdiği yetkiye dayanarak başlıyorum o halde. 😀 İyi okumalar.

Piyasa koşullarına göre o konjonktürde hangisine talep daha fazla ise petrokimyaya dair  her malzemeyi üretme kapasitesine sahip olan Petkim, 15 ana 6 yardımcı tesis olmak üzere 21 adet fabrikaya sahip entegre bir petrokimya tesisi. Bu tesislerde onlarca ürünle talebe cevap veriliyor. Asli amacım bu ürünleri tanımanız, ürünlerin piyasa koşullarına göre şirkete kar/zarar durumlarına etkisini az çok tahmin edebilmenize yardımcı olmak.

PETKİM ne üretir ?

Petkim ne üretir ? sorusundan önce Petkim’in üretimi ve üretiminden elde ettiği kazançlara göz atalım. Bu kazançlara en son yayınlanan 2019 2Ç verilerini kullanarak ulaşıyoruz. Petkim 60’tan fazla hammadde üretiyor. İnşaat, tarım, otomotiv,  elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil… ve daha nice sektörde hakim konumda. Fakat burada en çok gelir elde ettiği ürünlere odaklanacağız.

Tablo1’de (ton k = tonx1000) bazında satış hacimlerini, Tablo’2’de ise bu satışlardan elde edilen gelirleri TL bazında görmekteyiz.

Bu ürünleri kısaca tanıyalım;

Petkim PVC (Polivinil Klorür)

Petkim bu malzemeyi bünyesinde bulunan PVC Fabrikasında üretiyor.

İşletmeye Alınış Tarihi: 16.03.1986

Başlangıç Kapasitesi: 105.000 ton / yıl

Bugünkü Kapasitesi: 150.000 ton / yıl

Kullanım alanları:  Tarım ve inşaat sektöründe (sulama boruları, pis su boruları, fittings imalinde) ambalaj filmi, kablo kaplamaları, şeffaf kozmetik ve yağ şişeleri, çeşitli tüp ve diğer şişeler imali, ayakkabı tabanları, yer karoları,çeşitli yapı malzemeleri (kapı, pencere doğramaları, panjur imali) döşeme kaplamaları ve suni deri imalinde kullanılır.

PETKİM ne üretir

Petkimin ürettiği ürünler kısaca PETKİM ne üretir.

 

Petkim LDPE (Low Density Poly Etilen)

Petkim bu malzemeyi bünyesinde bulunan AYPE Fabrikası’nda (Alçak Yoğunluk Polietilen) üretmektedir. LDPE, Düşük yoğunluklu polietilen, petrolden meydana gelen bir termoplastiktir. Polietilenin ilk türüdür, Imperial Chemical Industries tarafından yüksek basınçlı proses kullanılarak bağımsız radikal polimerizasyonu yoluyla 1933 yılında üretilmiştir. Bugün de aynı metotla üretilmektedir.

İşletmeye Alınış Tarihi: 19.04.1985

Başlangıç Kapasitesi: 165.000 ton / yıl

Bugünkü Kapasitesi: 190.000 ton / yıl

Kullanım alanları:  Ağır hizmet torbası, sera örtüsü, ambalaj filmi, kablo kılıflama, ev eşyası, oyuncak, boru, hortum, tüp, şişe, kumaş ve metal kaplamaları, rotasyonlar, kalıplama maddeleri vb. yapımında kullanılır.

Petkim HDPE (High Density Poly Etilen)

Yüksek yoğunluklu poli etilen ise polietilen plastiğin yüksek yoğunluklu bir çeşididir. Diğer polietilenlere oranla çok daha katı, güçlü ve düşük yoğunluklu polietilene (LDPE) oranla daha ağır ve daha serttir. HDPE sudan hafiftir. Döküm teknolojisi kullanılarak veya ekstrüzyon yöntemiyle imal edilebilir. Takım tezgâhlarında işlenebilir ve özel kaynak yöntemleri kullanılarak birleştirilebilir. Yapışkan kullanılarak birleştirilmesi oldukça zordur. Doğal görüntüsü, bal mumu benzeri mat ve opaktır.

İşletmeye Alınış Tarihi: 23.07.1985

Başlangıç Kapasitesi: 44.000 ton / yıl

Bugünkü Kapasitesi: 96.000 ton / yıl

Kullanım alanları:  Ev eşyası, oyuncak, basınçlı su ve doğal gaz borusu, deterjan ve kozmetik şişesi (şeffaf olmayan), su, gaz vs. bidonu, levha, kasa, kumaş ve metal kaplamada, rotasyonel kalıplama maddeleri vb. yapımında kullanılır.

Petkim PP (Poli Propilen)

En yaygın ticari polipropilenin, kristal yapısı düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) arasında bir seviyeye sahiptir. Bununla beraber, LDPE’den daha az sert ve HDPE’den çok daha az gevrektir. Bu polipropilenin ABS gibi mühendislik plastiklerinin yerine kullanılmasına izin verir.

İşletmeye Alınış Tarihi: 04.08.1985

Başlangıç Kapasitesi: 60.000 ton/yıl

Bugünkü Kapasitesi: 144.000 ton / yıl

Kulanım alanları:  Örgü, çuval, halı ipliği, halat, masa örtüleri, paspas, filtre bezleri, keçe, kord bezi, boru, kablo kılıfı, balık ağı, fırça, leğen, masa, sandalye, oyuncak, piknik eşyaları vb. yapımında kullanılır.

Petkim ACN Fabrikası (Akrilonitril)

Akrilik elyaf ve karbonfiberin hammaddesi diyebiliriz. Aksa Akrilik firması kullanıyor. Görüntüsü diğer plastik hammaddeleri ile aynı.

İşletmeye Alınış Tarihi: 15.08.1985

Başlangıç Kapasitesi: 70.000 ton / yıl

Bugünkü Kapasitesi: 90.000 ton / yıl

Petkim MEG (Mono etilen glikol)

Polyester elyafın iki ham maddesinden biridir. Diğeri PTA ve ona daha sonra geleceğiz. Petkim’in yıllık kapasitesi 89.000 ton. Ayrıca otomobillerimizdeki antifirizde kullanılıyor. Yapışkan sıvı bir madde.

Petkim PTA (Pure(saf) teleftalik asit)

Tekstil ülkesi olan ülkemizde çok az üretebildiğimiz polyesterin en önemli hammaddesi diyebiliriz. MEG ile PTA tepkimeye girdiğinde polyester ortaya çıkıyor. Sasa polyesterin yaptığı işlerden biri, çıkan bu malzeme iplik haline getiriliyor olması. Ssonrası malum zaten. PTA pudra şekeri kıvamında ve görünümünde bir ürün. Ülkemizin yıllık ihtiyacı 750 bin tona kadar çıkmış durumda ve sürekli talep artıyor. Petkim’in kapasitesi ise yıllık 105 bin ton. Yeni petrokimya tesisi 2.Petkim de denilen ve BP ile kurulması planlanan tesis bu malzemeyi üretecek ayrıca SASA nın da bu alanda yatırımları olduğunu biliyoruz. Star Rafineri’den atık olarak çıkan ksilen ve reformatı değerlendirerek yüksek katma değerli ürün üretme amacındalar.

Sıralama yapacak olursak şöyle bir dönüşüm sırası var;

Birde polyester üretim zincirini-işleyiş şemasını ekleyeyim.

Yazının başında bulunan satış tablosunda göreceğiniz gibi Petkim PX de satıyor, bunu PTA ya çevirerek de satıyor.

Burada da PTA nasıl bir madde görelim.

Borsamızdaki Petro-kimya sektöründe olan bir çok şirket var. Örneğin bir SASA, AKSA…Faydalı, işe yarar bulursanız bu tarz yazılara devam edebiliriz. Şimdilik görüşmek dileğiyle. Hoşçakalın.

Önder ERDOĞAN

YORUMLAR YAZ
 • Ali yılmaz1 ay önce
 • 2017 yalının son ayında hise aldım Petkim’den 2019 son ayındayız zararım 380bin TL koşacak batım aylemle sorunlar yaşadım koşacak Petkim bulaşarak bedua almışken ifleh olmaz

 • Petkim hisse analiz | Petkm hisse yorum – Petkim kimin ?3 ay önce
 • […] PETKM ne üretir konusunu çok daha ayrıntılı okumak için diğer yazımızı da inceleyebilirsiniz. […]

 • ibrahim feriklioğlu4 ay önce
 • analiz ve yorumlarınız cok güzel ve aydınlatıcı devamını dilerim cok tşk.ederim