İhlas Holding Şirketleri, Hisseleri, Ortaklıkları ve Markaları Neler?
Dolar 32,2194
Euro 35,0564
Altın 2.439,96
BİST 10.677,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Açık
İstanbul
25°C
Açık
Çar 26°C
Per 27°C
Cum 28°C
Cts 29°C

İhlas Holding Şirketleri, Hisseleri, Ortaklıkları ve Markaları Neler?

İhlas Holding Şirketleri, Hisseleri, Ortaklıkları ve Markaları Neler?
21 Nisan 2023 00:10 | Son Güncellenme: 26 Nisan 2023 14:51
13.989

Şöyle bir 20-30 sene öncesine gideceğiz. Ortalama yaşındakiler Türkiye Gazetesi, İhlas şohbenleri, İhlas Finans-İhlaszede olayı, TGRT dörtlüsünden en az birini hatırlayacaktır. Evet “Borsadaki dev şirket topluluklarını” incelemeye İhlas grubu ile devam ediyorum.  30 şirket 2500 civarı çalışanı ve 1970’lerden beri Türkiye gündeminde olan bir grup. İhlas Holding kimin? Kurucusu kim? ihlas grubu şirketleri iştirakleri yan kuruluşları neler? borsadaki İhlas grubu şirketleri hangileri? gibi pek çok konuya değineceğim. Arkanıza yaslanın, 10 dakikanızı ayırın ve beraber bakalım neler yapmış ihlas grubu…

İhlas holding kimin?

İhlas grubunun kurucusu 2013 yılında vefat eden Enver Ören: 1939 tarihinde Denizli-Honaz doğumlu, Kuleli Askeri Lise mezunu olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesine devam etti ve bölümünü (Zooloji- Botanik lisans öğrenimini) bitirdikten sonra mesleki çalışmalar için İtalya’ya NATO bursu ile gitti. Döndüğünde 1970 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ama uzun sürmeden bundan ayrıldı.

Holdingin bugünki büyük varlığının en büyük sebebi olan gazetecilik ile meşgul olmaya başladı. Enver Ören öğretim görevliliğini bırakarak arkadaşları ile “Hakikat” isimli bir mecmua çıkarmaya başladı. Ki ismi daha sonra Türkiye Gazetesi olacaktır. Ve muhafazakar gazeteciliğin önemli örneklerinden sayılır.

Sonrasında birkaç arkadaşıyla beraber İhlas Vakfı’nı kurdu. 1964’te askerdeyken  Kimya hocası Hüseyin Hilmi Işık’la tanıştı ve ondan dersler aldı. Onun kızı olan Dilvin Ören’le 12 Eylül 1968’de evlendi.

70’lerde “Işıkçılar Grubu”nun lideriydi… 80’lerde Özal’la birlikte büyüyüp gelişme… 90’larda medyada büyük atak… 2000’lerde zor günler… Doğuş, yükseliş ve çöküş…

“Işıkçı” tabiri, hareketin önderi ve aynı zamanda Enver Ören’in kayınpederi olan Hüseyin Hilmi Işık’ın soyadından gelmektedir.

Kaynak

Gazete deyip geçmeyin. Enver Ören öyle bir ağ kurmuş ki, gazetenin dağıtımından tutun da vereceği kuponlu promosyonlara kadar kendisine her geçen gün yeni iş alanları ve kazançları doğurmuş. holdingleşme de adım adım gelmiş…

İhlas Holding

Şimdi buraya bir dipnot düşeceğim.

1978’de Japonya‘da katıldığı FIEJ Kongresi Enver Ören’in ve Türkiye gazetesinin kaderini değiştirecek bir kongre oldu. Orada tanıştıklarından, “dünyanın en çok satan ikinci gazetesi” olan Asahi Shimbun gazetesinin “elden dağıtım sistemini” öğrendi ve uygulamaya geçirdi. Her geçen gün abone olanlara, eve, dükkana gönderilen Türkiye Gazetesi, 1980’e kadar “akşam gazetesi” olarak yayımlandı. Belli bir noktaya geldikten sonra gündüz gazetesi oldu.

Evet işte en önemli dönüm noktalarından birisidir bu “elden dağıtım” olayının kuruluşu. Bunu kendi üretimleri olan promosyonlar, her il ve ilçede hatta bir  çok beldede Türkiye Gazetesi büroları ve bu bürolarda satılan ihlas şohbenleri ve küçük ev aletleri takip etti.

(Promosyonları hatırlarsınız. Rehber Ansiklopedisi, Evliyalar Ansiklopedisi, stres bilezikleri…)

Büyüme ve tanınma her geçen gün sürdü.

Yine bir başka dönüm noktasından bahsedeyim.

Bu arada bir maden ocağı satın alır Enver Ören, “Altın Tebeşir” markasıyla tozsuz tebeşir üretir.  Bu tozsuz tebeşirler, Türkiye’nin bütün okullarına satılır. Ve gelen kazanç çok büyük boyutlardadır. İhlas Holding’in için büyük sermaye oluşturur.

Böyle böyle yıllar geçer.

Olayın borsa yönüne dönmemiz gerek o yüzden fazlaca uzattım. dileyenler için aşağıya iki kaynak daha bırakıyorum detaylı okuyabilirler.

Kaynak

Kaynak 

Enver Ören’in vefatı üzerine işlerin başına oğlu Ahmet Mücahid Ören geçmiştir. Yani günümüzde Holding’in sahibi artık Ahmed Mücahid Ören olmuştur.

İhlas Holding Yönetim kurulu

Holding üst düzey yöneticiler

Kaynak

İhlas Holding şirketleri

Grubun şirket sayısı 30’u geçiyor. İnşaattan pazarlamaya, medyadan eğitime pek çok sektördeler. Önemli bir çoğunu listede toplamaya çalıştım.

ihlas holding şirketleri

Grup araba işine de girdi. 1992’de Güney Kore otomobil markası KIA’nın distribütörlüğü alındı. 2000 yılında KIA’nın distribütörlüğü Anadolu Grubuna bağlı Çelik Motor A.Ş.’ye devredildi.

Yine 1993 senesinde Fransız otomobil markası Citroen ve Japon otomobil markası Subaru’nun Türkiye distribütörlüğü alındı. Fakat sürdürülemedi.

Grub bu iş ile bağlarını hala tam koparmış değil. İhlas Motor A.Ş. şirketi ile Yalova’da bir tesis bile kurulmuş durumda.

2005 yılında İhlas Motor A.Ş. yeniden pazara girme yönünde bir karar aldı ve bu doğrultuda çalışmalarını başladı. 2008 yılında İhlas Motor A.Ş. Yalova ilinde bir ticari araç montaj fabrikasının temellerini atarak 2011 yılında fabrikayı bitirdi.

25 Ağustos 2011 Tarihinde Çinli JAC MOTORS firması ile Exclusive Distribütörlük Anlaşması imzaladı

Pekala geçelim işin borsa kısmına.

Borsada İhlas grubu şirketleri

İhlas grubunun borsada hangi şirketleri var ? Kaç şirketi var ?

Grubunun holdingi ve pek çok iştiraki borsanın ilk kurulduğu günden bugüne borsaya kote durumda. 5 şirketi ile şirketler temsil ediliyor.

1994 yılında halka açılan İhlas Holding A.Ş. Ana Pazar Grup 1’de işlem görmekte, İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme A.Ş. (IHLGM.IS) ise BIST Ana Pazar Grup 1’de işlem görmektedir.  İhlas Ev Aletleri A.Ş. (IHEVA.IS), İhlas Gazetecilik A.Ş. (IHGZT.IS), ve İhlas Yayın Holding A.Ş. (IHYAY.IS)’de Grubun diğer halka açık şirketler olup Ana Pazar’da işlem görmektedir.

ihlas holding

 

1995’de Kristal Kola A.Ş.de KRSTL grup bünyesindeydi. 2014 yılında Kristal Gıda Dağıtım Pazarlama San. Tic. A.Ş. ile Kristal Kola ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş.’ye ait hisseler satıldı.

İhlas grubu ve Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili her dönem yeni haberler, yeni bilgiler ve tartışmalar oluyor. Her haber akışı ile birlikte de GYO’lar, çimento şirketleri ve İhlas grubu hisseleri bir hareketlenme içine giriyor.

Çekmece çevresinde çok sayıda inşaat yatırımı bulunan ve bölgede yeni projelere imza atacağı söylenen grubun hisseleri bu beklenti ile sert hareketler yaşıyor.

Olay tabiki sadece Çekmece’deki yatırımları ile bitmiyor.

Holding Çinliler ile ciddi ortaklıklar kurmuş bir grup. Örneğin Çin’in “One Belt One Road” yani bir kuşak bir yol projesi kapsamında milyar dolarlar ayırdığı projelerde aktif rol oynuyor. China Silk Road Group ile 2017 yılında anlaşma kurdular.

Çinliler Kanal İstanbul Projesine de büyük önem veriyorlar. İşte bu önem ve akabinde yapılan ortaklıklar neticesinde her Kanal İstanbul haberinde grubun hisseleri hareketleniyor, bir fiyatlama ve beklenti oluşuyor.

Bu beklentinin gerçeğe dönüp dönmeyeceğini ilerde göreceğiz.

Proje hakkında detaylı bir yazı isterseniz şunu tavsiye edebilirim.

İHLAS grubu hisselerinde bilançolar

Son olarak grubun topluca net kar değişimine bakmak istedim. 2018 yılı grup şirketleri için kötü geçmiş. Ama 2019 yılında net karda özellikle ciddi toparlanmalar gözüküyor. Hisselerdeki hareketliliğin bir diğer sebebinin de bu 2019 yılı total bilançonun iyi geleceği beklentisi sonucu çıkarabiliriz.

ihlas holding şirketleri

IHLAS hisse teknik yorum

Grup hisselerinin teknik görünümlerine de bakayım daha benden bu kadar 🙂

IHLAS hisse teknik analiz için tıklayınız

IHEVA hisse teknik analiz için tıklayınız

IHYAY hisse teknik analiz için tıklayınız

IHGZT hisse teknik analiz için tıklayınız

IHLGM hisse teknik analiz için tıklayınız

SON SÖZ

Böylece borsamızda dev gruplar serimizdeki bir taşı daha yerine koymuş olduk. Bugüne dek 10’dan fazla büyük grubu inceledik. Umarım bu da faydalı olmuştur. Benim için hem araştırırken hem yazarken çok faydalı bilgiler edinmeme vesile oldu.

Görüşmek dileğiyle bol kazançlı yatırımlar.

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

  1. Murat dedi ki:

    Allah razı olsun sizden, özellikle ben daha önce İhlas Grubu hakkında yazı yazmanızı istemiştim, çok teşekkürler, yazılarınızın devamını bekliyoruz 🙂