Dolar 32,5855
Euro 34,7974
Altın 2.507,93
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Yağmurlu
İstanbul
13°C
Yağmurlu
Cts 19°C
Paz 21°C
Pts 21°C
Sal 23°C

Borsada Akkök Holding Şirketleri ve Hisseleri Neler ?

Borsada Akkök Holding Şirketleri ve Hisseleri Neler ?
6 Ağustos 2018 22:29 | Son Güncellenme: 26 Nisan 2023 14:57
12.181

Borsadaki şirket toplulukları incelemelerim son hız devam ediyor. Açıkçası okuyucudan güzel tepkiler aldıkça doğru yolda olduğum inancım artıyor. Will Rogers amcanın da dediği gibi “Doğru yolda olsanız bile eğer oturuyorsanız sizi ezip geçerler.” O zaman şu bizim puzzle’daki borsanın büyük şirket toplulukları incelemesine bir yazı daha ekleyelim. Akkök Holding. İyi okumalar.

Akkök Holding Kimin?

Kurucusu sanayici Raif Dinçkök. 1911 Selanik göçmeni bir aile. Aile göç esnasında ikiye ayrılmış. Bir kısmı İzmir’e yerleşirken diğer kısım İstanbul’a yerleşmiş. 1934 Soyadı Kanunu ile de Dinçkök soyismini almış.

Raif Dinçkök baba mesleği olarak Ankara ve İstanbul’da müteahhitlik ve ticaretle uğraşmaya başlamış. 1950li yıllarda bu alandaki birikimini ve sermayesini sanayiciliğe dökmeye karar vermiş.

1950’lere yıl bazında dikkat ederseniz devir hem ikinci dünya savaşı sonrası dönemi hem de özel sektörün Türkiye İktisat Tarihi açısından 2. canlanma dönemini ifade eder. Raif Bey’de bunu en iyi değerlendirenlerden biri olmuş ve iplik-kumaş ticaretini genişletme çabası içine girmiş.

Raif Dinçkök, bir yandan İstanbul Sanayi Odası’nın kuruluş çalışmalarına katılıyor, diğer yandan da Aksu İplik Dokuma Fabrikası’nın Bakırköy tesislerinin kuruluşunu 1 Ekim 1952 tarihinde gerçekleştiriyor. Böylece Aksu Sanayi yatırımı ve Dinarsu tesisi (2005 yılında Dinarsu, Merinos Halı Sanayi Grubu’na satılır.) ile Akkök Holding temelleri atılıyor. Hatta ve hatta “Neden Dinçkök Holding değil de Akkök Holding İsmi kullanılmış?” sorusunun cevabını bu Aksu yatırımındaki ahde vafa duygusu veriyor olabilir.

Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı şuan Ali Raif Dinçkök.

AKKÖK Grubu ortaklık yapısı

Akkök Holding Ortaklık Yapısı

Dikkatinizi çekmiş olmalı. Akkök Holding ortaklık yapısında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) % 7.36’lık bir payı var.

EBRD’nin Nef grup ile de Türkiye’de bu tarz ortaklıkları, çalışmaları olduğu biliniyor. EBRD, çevre ve imar gibi konularda Gelişmekte olan ülkelerde aktif şekilde var.Borsa İstanbul’un da %10 payına sahip olan banka için Türkiye ilgisi devam edecek gibi. Tam tersini Allah göstermeye 😀 Aşağıdaki tablodan da Borsa İstanbul’un aslında Borsa İstanbul’un olmadığını görebilirsiniz. 😀

Borsa İstanbul Ortaklık Yapısı

Akkök Holding hangi sektörlerde ne iş yapar?

Kimya, gayrimenkul, tekstil, enerji ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Holding bünyesinde, biri yurt dışında olmak üzere 19 ticaret ve sanayi şirketi ile 19 üretim tesisi bulunmaktadır.

Borsada Akkök Grubu hisseleri neler?

Akkök grubunda AKENR AKSA AKMGY AKSGY şirketleri borsada halka açıktır.

Akenerji hisse yorumu AKENR

1989’da, Akkök Şirketler Grubu’nda otoprodüktör grubu statüsünde faaliyetlerine başlayan  Akenerji, 2005’ten itibaren serbest elektrik üretim şirketi olarak sektördeki varlığını  sürdürmektedir. Akkök Holding ile ČEZ Group’un %50-%50 stratejik ortaklığındaki şirket, toplam 1.224 MW kurulu güce sahiptir. Kaynak: Akkok 2017

Akenerji, ciddi boyutlarda dolar borcu olan bir şirket. Bu şirketi nasıl bu şekil yönettiklerini gerçekten öğrenmek isterim. Bir gün nasip olurda genel kurul toplantısına katılırsam ilk soracağım sorudur. Hedge edin arkadaş 😀

Yatırımcı gözüyle işe bakarsak dolar düştükçe bu hisse biriktirilir. Spor giyiniyoruz ama spor yapmıyoruz hesabı olmasın 😀 Yatırım yapacaksak az da olsa bilançoya bakmak lazım. Dolar borcunun, bilançosuna baktığımızda her geçen çeyrekte kademe kademe azaldığını görmekteyiz.

Tabi ben bu satırları yazarkene dolar çok uzaklarda olmuş olabilir. 😀 (Dolar 5,30)

Gelecek bazlı baktığımda ise Akkök Holding şirketlerinden oluşu bi nebze olsun içimi ferahlatıyor. Sektör ise gelecek vadeden enerji sektörü. Bu açılardan da bakıp Akenerji hisse hakkında ve enerji sektörü hakkında geniş kapsamlı bir yazı, yazı listemde ilk sıralarda.

1.0x lerden halka arz olmuş. 

AKENR hisse teknik yorum analiz ve haberler yazımı ayrıca inceleyip, güncel analiz talebinde bulunabilirsiniz.

Aksa Akrilik hisse yorumu

Aksa akrilik incelememi zaten yapmıştım. Aksa Akrilik Şirket Analizi isimli makalemden okuyabilirsiniz.

Gerçekten de temettüsü ile gelecek vizyonu ile ve de kompozit sektörünü geleceğin sektörü olarak görmem münasebetiyle uzun vadeli düşündüğüm ender hisselerden. İncelemenizi tavsiye ederim.

SON SÖZ

“Her şey mümkün olduğunca sadeleştirilmeli, fakat basitleştirilmemelidir.” der Einstein abi. Ben de öyle bir yazı hazırladım. Umarım faydalı olmuştur.

Borsanın zor ayakta durduğu, doların e-nikahını gördüğü bugünlerde bol kazançlı yatırımlar dileğiyle. Görüşmek üzere.

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR