Borsa Sektör ve Şirket Haberleri 28/12/2020 - Borsakafasi.com
Dolar 32,4904
Euro 34,8915
Altın 2.404,95
BİST 10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
30°C
Hafif Yağmurlu
Cum 26°C
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C

Borsa Sektör ve Şirket Haberleri 28/12/2020

Borsa Sektör ve Şirket Haberleri 28/12/2020
28 Aralık 2020 19:17 | Son Güncellenme: 18 Mart 2021 23:18
3.233

ŞİRKET HABERLERİ

 • AKBNK – Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bankaya verilen idari para cezasının ödenmesini takiben cezanın iptali için açılan davanın Mahkeme tarafından reddedildiği ve istinaf yoluna başvurulması kapsamında, Mahkeme tarafından başvurusunun reddine karar verildiği açıklandı.
 • AKSUE & GOLTS – AKSUE ile GOLTS ve Göltaş Çimento arasında tüm ihtilaflı konuların sulh yoluyla halledilmesi için bir anlaşma imzalandığı açıklandı.
 • Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, daha önce Mart ayında Bangladeş’te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin önde gelen şirketlerinden United Enterprises ile masaya oturan ve yüzde 50-50 ortaklık ile yönetilecek şirket için ortaklık sözleşmesi imzalayan Aygaz 100mn dolarlık yatırım yapacak. Yatırım pandemi nedeniyle şimdilik beklemede ve 2021 yılının ilk aylarında çalışmalara başlanacak. Kaynak: Dünya
 • BEYAZ – Balıkesir’de, Opel, Peugeot, Citroen markaları satış ve satış sonrası servis hizmeti ile 2.el araç satış faaliyetinde bulunulacak plazanın inşaatının devam ettiği açıklandı.
 • BNTAS – Şirket sermayesinin 65,5 milyon TL’den %25,00 oranında bedelli olarak 16,1 milyon TL nakden artışla 80,6 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 39.351 adet Borsa Birincil Piyasa’da  bugün ve yarın satılacak.
 • BRKO – SGK, vergi ve GARAN’a olan borçların yapılandırıldığı açıklandı.
 • BUCIM – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun tamamının yatırım harcamalarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.
 • CUSAN – Şirket bağlı ortaklığı Çuhadaroğlu Alüminyum’un, “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi TCMB 1. Etap (kabuk ve çekirdek) Yapım İşi Projesi kapsamında cephe işleri için sözleşmeye davet edildiği açıklandı.
 • DERAS –  Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanlı ve 10 milyon TL sermayeli şirketin kurulduğu açıklandı.
 • DGGYO – Gebze Center AVM’de kapatılan sinema, çocuk oyun alanı ve bowling alanından kapalı kaldığı sürece kira alınmamasına,   sadece paket servisi / gel-al hizmeti veren yeme-içme kiracılarından genelge ile belirtilen sürelerle sınırlı olmak üzere sözleşmede yazan ciro oranları üzerinden ciro kirası alınmasına, paket servisi hizmeti veremeyen yeme-içme kiracılardan ise yine genelge ile belirtilen sürelerle sınırlı olmak üzere kira alınmamasına, kalan tüm kiracılardan ise Aralık ayı ile sınırlı olmak üzere sözleşmelerinde geçerli olan kira bedelleri üzerinden %50 oranında kira indirimi uygulanmasına karar verildiği açıklandı.
 • DAGI – Mark Antalya AVM’de 1 adet mağaza açıldığı belirtildi.
 • DOAS – Şirket tarafından markalar değer zincirinde yer almak üzere Doğuş Marine Services adıyla yeni bir birimin kurulduğu, bölümün özellikle  denizcilik sektörü satış sonrası hizmetler ve yedek parça alanında hizmet vermeye başlayacağı açıklandı.
 • DURDO – Şirketin %100 pay sahibi olduğu Duran Dogan Europe B.V. unvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.
 • EKIZ – Şirket ile Verde Yağ arasında mevcut sözleşmenin yenilenerek 1 yıl süreli “Zeytinyağı Alım – Satım ve Fason Üretim Sözleşmesi  imzalandığı açıklandı.
 • EMKEL – Şirket sermayesinin 24,3 milyon TL’den %208,64 oranında bedelli olarak 50,7 milyon TL nakden artışla 75 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
 • EPLAS – Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı değerlendirmesi kapsamında, Şirketin B seviye sertifika almaya hak kazandığı açıklandı.
 • GARAN – Bankanın, Türkiye genelinde ticari ve proje finansmanı kredilerinin finansmanı amacıyla  EBRD ile Risk Paylaşımı Çerçeve Sözleşmesi imzaladığı açıklandı.
 • Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): Şirket Sermaye Piyasası Kurulu ve Şirkete gelen sorulara istinaden yatırımcılar tarafından farklı şekilde algılandığının anlaşılması sebebiyle bu açıklamanın yapılmasına gerek duymuştur.Şirkete ait olan Söğüt maden sahası işletme ruhsatının ve rödövans sözleşmesi ile Koza Altın İşletmeleri A.Ş’ye devredildiği, ilgili Şirketin edimlerini yerine getirmediği için sözleşmenin iptali ve maden sahasının iadesi için dava açıldığı, açılan davaların 2019 yılı Aralık ayında temyiz aşamaları dahil sonuçlandığını ve sahanın her türlü hakkıyla Gübretaş’a teslimine karar verildiğini, iki yıl içinde ilk altının çıkartılıp, söz konusu varlığın değere dönüştürülmesi, teknik çalışmaların ve gerekli resmi prosedürlerin yerine getirilerek, yatırım sürecine geçilmesi suretiyle ekonomiye kazandırılmaya başlanmasının hedeflendiğini ve bu bağlamda Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mahmut Karaman’ın Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş’ye Genel Müdür olarak atamasının yapıldığını, 7 ve 9 Aralık tarihli KAP bildirimlerinde sahada yaklaşık 3,5mn ons kaynak olduğunun bildirildiğini, bunun 1,9mn onsunun çıkarılmaya hazır altın rezervi, 1,6mn onsun da kaynak olarak %83 oranında rezerve dönüşeceğini, bu miktarlar göz önüne alındığında Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2mn ons civarında altın varlığından bahsedilebileceğini, bugünkü fiyatlar üzerinden bunun da yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değer ifade ettiğini, bahse konu 6 milyar dolarlık değerin, ilgili kaynağın güncel fiyatlar üzerinden brüt bedeli olup, cevher çıkarma maliyeti, finansman bedeli, yatırım maliyetleri, işçilik bedeli ve benzeri maliyet kalemlerini içermediği belirtmiştir. Konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.
 • HALKB – New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden davada reddi hakim başvurusu Hakim Richard Berman tarafından daha önce reddedilen Halkbank’ın bir üst mahkemeye yaptığı başvurunun da reddedildiği medyada yer aldı.
 • HDFGS – SEYKM’de sahip olunan 950.636 adet payın Borsa’da işlem görebilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Formu’nun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.
 • IDEAS – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 20 milyon TL’den 60 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
 • ISCTR – Banka tarafından, Banka’nın  Borsa’da işlem gören bağlı ortaklıklarından SISE, TSKB, ANHYT, ISFIN, ISGYO ve ISMEN paylarının, alımlarla ilgili ödenecek toplam tutarın 500 milyon TL ile sınırlı olmasıyla piyasadan satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında  2021 yılına kadar Genel Müdürlüğe yetki verildiği açıklandı.
 • KERVN – Şirketin Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması amacıyla ilgili Kurumlara müracaat ettiği açıklandı.
 • KLNMA – Türkiye Kalkınma Fonu’nun kurucusu ve bankanın yöneticisi olduğu 350 milyon TL büyüklüğündeki Teknoloji ve İnovasyon Fonu İç Tüzüğü ‘nün tescil edilerek kurulduğu ve Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığı ile Yatırımcı Sözleşmesinin imzalanmasıyla faaliyetlerine başladığı açıklandı.
 • KFEIN – Şirket ile üçüncü taraf bir banka arasında 03.12.2020 – 02.12.2023 tarihleri arasında geçerli olmak üzere KVKK Projesi için Yazılım Tedariği Hizmeti konulu sözleşme imzalandığı ve hizmet tutarının 4,4 milyon TL olduğu açıklandı.
 • MNDRS – Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik kapsamında gerekli başvurunun yapılmasına karar verildiği açıklandı.
 • MRGYO & MARTI – Şirketler tarafından DenizBank ve Deniz Faktoring’den kullanılan kredilerin yeniden yapılandırmasına ilişkin protokol görüşmelerinin devam ettiği açıklandı.
 • NUGYO – Şirket sermayesinin 295 milyon TL’den %64,41 oranında tahsisli olarak 190 milyon TL artışla, 485 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı. Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun şirketin Nurol Holding’e olan borçlarının ödenmesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.
 • SEYKM – IDEAS’da sahip olunan 372.962 adet payın Borsa’da işlem görebilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Formu’nun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.
 • TKFEN – Şirketin %99,99 bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat’ın. Azerbaycan Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Azerbaycan’da yaptırılması planlanan “Azerbaycan Merkez Bankası Yönetim Binası”nı üstlenmek üzere bildirim mektubu aldığı ve sözleşme görüşmelerine başlandığı açıklanırken, proje sözleşme tutarının 250 milyon dolar olduğu belirtildi.
 • TSPOR – Şirket sermayesi bugün 236,4 milyon TL’den %111,51 oranında bedelli olarak 263,6 milyon TL nakden artışla 500 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 2,5365 TL’ye denk gelmekte.
 • VAKBN – 60 gün vadeli 270 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • VERUS – Şirketin, %100 bağlı ortaklığı Galata Altın İşletmeleri tarafından Kalite Yönetim Sistemi, Müşteri Memnuniyeti Sistemi, Çevre Yönetim Sistemi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikaları alındığı açıklandı

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

 • ARSAN – Sevil Bilgili tarafından 3.205.184 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,76’ya geriledi.
 • CASA – Masum Çevik tarafından 43,74 – 124,00 TL fiyat aralığından 321.328 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %12,07’ye geriledi.
 • CRFSA & SAHOL – SAHOL tarafından 76,00 – 78,50 TL fiyat aralığından 55.000 adet CRFSA payı satılırken, SAHOL’ün CRFSA’daki payı %58,82’ye geriledi.
 • DGGYO – Şirket paylarının geri alınması kapsamında geri alınan 13.810 adet pay 8,60 – 8,68 fiyat aralığından satıldı.
 • FMIZP – Federal Mogul Powertrain Otomotiv tarafından 114,60 – 116,00 TL fiyat aralığından 17.410 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %81,44’e geriledi.
 • GSDDE & GSDHO – GSDHO tarafından 5,02 – 5,03 TL fiyat aralığından 100.345 adet GSDDE payı satılırken, GSDHO’nun GSDDE’deki payı %68,82’ye geriledi.
 • HATEK –
  • Corc Huri tarafından 16,00 – 16,19 TL fiyat aralığından 75.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,57’ye geriledi.
  • Abud Abdo tarafından 16,25 – 16,48 TL fiyat aralığından 65.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %9,40’a geriledi.
  • Toni Abdo tarafından 16,00 – 16,10 TL fiyat aralığından 55.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %9,00’a geriledi.
  • Maged Huri tarafından 14,70 – 14,94 TL fiyat aralığından 46.436 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,71’e geriledi.
  • Dolli Büyükgazel tarafından 16,25 – 16,28 TL fiyat aralığından 25.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %1,99’a geriledi.
  • Gazi Huri tarafından 16,00 TL fiyattan 2.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %9,62’ye geriledi.
 • INVEO – Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç tarafından 52,35 TL fiyattan 285.232 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %84,67’ye geriledi.
 • KAREL – Tunaoğlu Turizm tarafından 21,80 – 22,26 TL fiyat aralığından 494.252 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı sıfırlandı.
 • LKMNH – Mustafa Sarıoğlu tarafından 11,24 – 11,28 TL fiyat aralığından 26.690 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %2,96’ya geriledi.
 • OLMIP – I.P. Contanier Holidngs tarafından 11,73 – 13,00 TL fiyat aralığından 598.682 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %90,42’ye geriledi.
 • OSMEN – Mehmet Taylan Tatlısu tarafından 27,68 TL fiyattan 15.596 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %5,17’ye geriledi.
 • PAMEL – Pamukova Elektrik tarafından 16,00 – 18,50 TL fiyat aralığından 1.600.470 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %70,00’e geriledi.
 • SANKO – Sanko Holding tarafından 10,06 – 10,09 TL fiyattan 8.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %88,69’a geriledi.
 • TKNSA & SAHOL – SAHOL tarafından 11,47 – 11,52 TL fiyat aralığından 192.116 adet TKNSA payı satılırken, SAHOL’ün TKNSA’daki payı %59,14’e geriledi.
 • ULAS – Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Ulaş tarafından 4,20 – 4,25 TL fiyat aralığından 112.660 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %12,04’e geriledi

SEKTÖR HABERLERİ

Ticaret Bakanlığı, televizyon, beyaz eşya, mobilya ve kuyum satışlarında taksit sayılarını düşürdü. Buna göre, perakende işletmelerce tüketicilere yönelik gerçekleştirilen taksitli satışlar yeniden düzenlendi. Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi 6 aydan 4 aya çekildi. Tablet bilgisayar satışları için süre 6 ay olarak devam edecek. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ve mobilya satışlarında daha önce 18 olan taksit sayısı sınırı 12’yi geçemeyecek. Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sayısı 18 olarak uygulanmaya devam edecek. Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi daha önce 8 ayı geçemezken, bu süre 6 aya çekildi. Kaynak: AA

Turizm: Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Kasım’da %61,9 düşerken koronavirüs nedeniyle ilk 11 ayda düşüş %72 oldu. Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere yılın ilk 11 ayında Türkiye’ye 12mn yabancı ziyaretçi gelirken 2019 ilk 11 ayda bu rakam 42,91mn kişi idi. Verilere göre Kasım’da ise Türkiye’ye gelen gelen yabancı ziyaretçi sayısı 0,83mn kişi oldu. Türkiye’ye en çok ziyaretçi 11 aylık verilere göre %16,9 pay, yani 2mn kişi ile Rusya’dan geldi. Rusya’yı %9,5 pay ve 1,14mn kişi ile Bulgaristan ve %8,9 pay ve 1,07mn kişi ile Almanya takip etti. İlk 5’te ise Ukrayna ve İngiltere yer aldı.

Kaynak:

KAP

İnfo Yat.

Ziraat Yat.

Reuters

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

slot casino siteleri
şirinevler escort ankara escort antalya escort escort antalya şişli escort
slot casino siteleri