• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9479
  % 0,04
 • € EURO
  6,5602
  % 0,07
 • £ POUND
  7,7731
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  0,8575
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,0955
  % -0,37
 • BITCOIN
  51279,384
  % 3,34
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Özsermaye Karlılığı Yüksek Hisseler

Özsermaye Karlılığı Yüksek Hisseler

Merhabalar.

Borsa yatırımcılarının dikkat etmesi gereken önemli hususlardan biri olan Özsermaye Karlılığı Yüksek Hisseler ile ilgili Gedik Yatırım analistlerinin bir çalışmasına göz atacağız. Öz Sermaye karlılığının ne olduğu ile ilgili Özsermaye Karlılığı Nedir? isimli makaleme ayrıca bakabilirsiniz.

Beğendiğim şirketlerin ve takip ettiğim hisselerin özsermaye kârlılıklarını site içerisinde dönem dönem paylaşacağımı belirtmiştim. Sağolsun Gedik yapmış. 😀

Özsermaye Karlılığı Yüksek Hisseler

2018/06 döneminde özvarlık kârlılığı son 5 yıllık ortalama özvarlık kârlılığı oranının üzerinde ise yeşil; altında ise kırmızı renk ile gösterilmiştir. 06.09.2018 tarihi itibariyle mevcut PD/DD çarpanı, son 5 yıldaki ortalama PD/DD çarpanının altında ise yeşil; üzerinde ise geçmiş ortalamalarına göre yüksek olanlar kırmızı renkle gösterilmiş.

Listedeki şirketlere baktığımızda mart ayından itibaren süren ayı piyasasındaki düşüşleri de dikkate alarak kanaate varmakta fayda var.

Aynı çalışmada, bu hisselerin yıllık bazlı getirileri de incelenmiş.

Bu hisseler hakkında bir kaç şey söyleyelim.

Aksa

Şu ana kadar inceleyebildiğim hisselerden Hektaş ve Aksa listede yer almışlar.

Aksa, hatırlayacağınız üzere, kur hareketlerindeki aşırı volatilite ve kur riski sebebiyle geleceği görmekte zorlandığını ve bu nedenle üretim hacminde %20’lik kesintiye karar verdiğini duyurmuştu.  Yönetimsel anlamda mantıklı verilmiş bir karar olduğu düşüncesindeyim. Hisse geri alım programı da yapan Aksa, DowAksa’daki olumlu gelişmeler ve üretimdeki artış ile bu açığı kapatabilecek kapasitede.

Hektaş

Hektaş ise yeni yatırımlarına devam etmekte, buna istinaden de borçlanma yoluna gideceğini belirtmişti. Bu borçlanmanın hangi yatırımlar üzerinde olacağının belirsizliği, hissede baskılamaya neden olmakta. Ayrıca şirket yönetiminin bu yıl için temettü verip vermeyeceği konusu da Hektaş yatırımcılarının, her yükselişi satış fırsatı olarak değerlendirmesine sebep olmakta.

TAV Havalimanları

TAV Havalimanları A.Ş.’nin Ocak 2018’den bugüne getirisi %42. Geçen hafta 3. havalimanı için kara ulaşım ihalesini %35’lik pay ile kazanan HAVAŞ’ın da hakim ortağı konumunda olan hisse, geleceğe emin adımlarla ilerliyor.

Aygaz

Bir Koç Holding iştiraki olan AYGAZ hissesi, hem yüksek temettü alışkanlığı hem de operasyonel olarak karlılığındaki artış (2018 2. çeyrek itibariyle, 2017’ye göre düşüş yaşamıştır.), özsermaye karlılığına da yansımış durumda. Yıl olarak bunu hisse fiyatlarına yansıtamama gibi bir durumu olsa da uzun vadede her zaman düşünülebilecek bir hisse.

Garanti Bankası

T.S.K.B ve Garanti Bankası’ndaki yıllık bazlı büyük düşüş malum bankacılık endeksindeki düşüş ile alakalı olarak devam etmekte. Bu faiz oranları ile piyasa fonlanmaya devam edecek olursa, gelecekleri konusunda iyimser olmak hala güç. GARAN hisseleri, BİST için amiral gemi ünvanıyla yükselişi de düşüşü de etkileyebilecek nitelikte. o yüzden takibi önemli.

Bol kazançlı yatırımlar dileğiyle, görüşmek üzere.

Buraya gedik Yatırımın Öz varlık Karlılığı ile ön plana çıkan hisseler çalışmasını ayrıca bırakıyorum.