• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9493
  % 0,08
 • € EURO
  6,5644
  % 0,12
 • £ POUND
  7,7729
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  0,8577
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,0956
  % -0,20
 • BITCOIN
  51378,537
  % 3,26
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Borsa Yatırımcısına Notlar: 2- Özsermaye Karlılığı Nedir?

Borsa Yatırımcısına Notlar: 2- Özsermaye Karlılığı Nedir?

Borsada şirketlerin analizi yapılırken veya orta, uzun vade hisse senedi seçerken en çok konuşulan ve bir karlılık göstergesi olarak kullanılan kavramlardan biridir özsermaye karlılığı. Borsa ve özsermaye karlılığı arasındaki ilişki nedir ne değildir özümsenmiş bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

ÖZSERMAYE KARLILIĞI NEDİR?

Özsermaye eşittir özkaynak. Yani:

Finans sektöründe bir şirketin özkaynaklarının güçlü olması oldukça elzemdir. Neden ? Özkaynağın güçlü olması, şirketin faaliyetlerini yabancı kaynak finansmanı yapmadan ya da daha az gereksinim duyarak devam ettirebilmesini sağlar.

Ayrıca özkaynaklar: bankalar, satıcılar ve 3. kişi alacaklılar nezdinde güvence teşkil etmektedir. Özkaynağı güçlü olan işletmeler daha az fona gereksinim duyacağından finansman giderlerinden de o ölçüde kaçınacaklar ve bu durumda da beraberinde karlılık artışı olarak finansal tablolara yansıyacaktır. (Doç Dr. Volkan Demir/KOBİ Girişim Dergisi)

Sermaye ve Özsermaye Arasındaki Fark Nedir?

Özsermaye, işletmenin belirli bir tarihte varlıklarından bütün borçlarını ödedikten sonra geriye kalan varlıklar işletmenin özsermayesini yani sermayesinin özünü verir.

Sermaye ise işletmeye ortaklar tarafından tahsis edilen miktardır.

Özsermaye denen şey dağıtılmayan karlar ve özsermayeden oluşur. Mesela şirket temettü dağıtmıyorsa bu oranın çok daha iyi olması gerekir/beklenir. Öz sermayesini yüksek karlarla büyüten şirketlerin de temettü/bedelsiz verme ihtimalleri yüksek olacaktır.

Özsermaye Karlılığı Nasıl Hesaplanır?

ROE=Return on Equity= Özsermaye karlılığı= Yıllık net kar / Toplam özsermaye

veya

(son dönem özkaynak- ilk dönem özkaynak) / ilk dönem öz kaynak

Bu oran hissedarın 1 TL’lik parasına karşılık elde edeceği karı gösterir . Bunu mevduat faizi ve enflasyon ile doğrudan mukayese etmek gerekir. Daha yüksek olması hissedar olarak yatırımcı lehinedir. NE KADAR YÜKSEKSE O KADAR İYİDİR

SON SÖZ

Borsa yatırımcısı olmak, kazancınızın belli bir kısmını tasarruf adı altında borsada değerlendirmek istiyorsanız muhakkak bu kavrama önem verin derim. Borsamız yeteri kadar sığ bir piyasadan oluşmakta. İyi şirketi seçip yatırım bazlı düşünmek oldukça zorlayıcı. Günlük al-sat işlemleri ise stresli hayatımızı daha da stresli yapmakta. O yüzdendir ki bu kavrama, Borsa ve özsermaye karlılığı arası ilişkisel durumu iyice özümseyip hisse seçimi nasıl yapılır konusunda mutlaka başvurmamız gerekir diye düşünüyorum.

Beğendiğim şirketlerin ve takip ettiğim hisselerin özsermaye karlılıklarını site içerisinde dönem dönem paylaşacağım.

Ayrıca F/K oranı konulu yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. Hisse senedi seçmek zor zanaat. 😀

Başarılı yatırımlar dileğiyle… Görüşmek üzere.

YORUMLAR YAZ
 • Borsa Yatırımcısına Notlar; Hisse seçim kriterleri nelerdir? |3 ay önce
 • […] Bu maksatla konu hakkında yazmaya başladığımda ilk önce Fiyat/Kazanç oranı , daha sonra Özsermaye Karlılığı gibi çok önemli iki konuyu yazdım. Hem elimizin altında hazır bir şekilde dursun hem de […]