• %
 • AMERIKAN DOLARI
  6,5849
  % 0,10
 • € EURO
  7,2566
  % -0,19
 • £ POUND
  8,1245
  % -0,59
 • ¥ YUAN
  0,9286
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,0826
  % -0,40
 • BITCOIN
  42695,427
  % 10,86
 • BIST 100
  88.059,4600
  % -0,07

Hektaş hisse analiz

Hektaş hisse analiz

Avrupa’nın iktisat tarihine, bunun özelinde de Avrupa kıtasının tarım hikayesine hiç denk geldiniz mi?  Biraz anlatmaya çalışayım.

Bundan yaklaşık 1000 yıl öncesi Avrupa dediğimiz coğrafya ormanlık alandan başka bir şey değildi. Evet bildiğimiz yer gök ağaç. Tarım alanı o kadar azdı ki insanlar sık sık kıtlıkla yüzleşmek zorunda kalıyor, nüfus azaltımı için savaşlar bahane ediliyordu. O haçlı seferleri vs var ya hani. Hah işte bu savaşların altyapısında hem nufüs azaltımı vardır hem de Doğu’nun zenginliklerini çalma hırsı. Kendi içlerinde çıkardıkları savaşları ise hiç saymıyorum. Yüz yıl süren savaşları var adamların. Evde geçim sıkıntısına düşen karı kocanın birbirini yemesi gibi.

Sonra ne mi oldu? O ormanlık alanlar yakılmaya başlandı. Evet bildiğiniz yakılmaya başlandı. Bizde genelde imara açtırmak için yakılan ormanlık alanlardan! farklı olarak adamlaırın tek gayesi tarım arazisi oluşturmaktı. Bu uzun soluklu bir süreçti, ama halkı doyurmak adına geleceğe yönelik bu ormanlık alanları tarım arazisine çevirmekten başka çare de yoktu.

Avrupa bu yolla yavaş yavaş tarım arazilerini genişletmeyi başardı. İlk başlar düşük verimli de olsa bu yakılan arazilerde tarıma başlandı.

Tarım, artı bir değer katmaya; bu artı değer ile sermaye birikim ve gücünün o topraklarda artmasına başlanmıştı yani. Bu sermaye birikimi hızlandıkça ne oldu biliyor musunuz? Bilim ve sanayiye, sanata ayrılan para artmaya başladı. Karınları doydukça güçlenmeye, güçlendikçe ilerlemeye başlamıştı Avrupa. Sonrası malum. Az çok biliyorsunuz bugün o kıtadaki ileri düzey üretim tarzını.

“Geçmiş tarımdan varolmuştur, gelecek de tarımdan şekil alacaktır.” Borsakafasi.com 😀

Kendi özdeyişimi kendim yaparım. 😀

Geleceğimizi şekillendirecek olan tarım sektörü ile ilgili bir hisse analizi yapacağız bugün.

OYAK grubu hakkındaki inceleme yazımda belirttiğim ve söz verdiğim üzere Hektaş hisse incelemesi ile karşınızdayım. İyi okumalar.

Hektaş’ı kim kurdu?

Yıl 1956. Çoğunlukla doktorlardan oluşan ve içinde ayriyeten kimyager, ziraat mühendisi ve eczacıların olduğu tam 282 kişi bu şirketi kurdu. Dile kolay 282 kişi.

BakınızHektaş Kuruluş Sözleşmesi

Amaçları ilk başlarda beşeri ilaç üretimi yapıp pazarlamaktır. Fakat dönemin koşullarında bu pek de kolay olmaz. Çünkü rakipler zorludur ve pazar payı tamamen onların elindedir.

Bu süreçten vazgeçilerek pazarda tutunma adına nispeten daha kolay olan tarım ilaçları üretimi ve pazarlamasına geçilir.

OYAK grubu ve Hektaş

OYAK kurulduğu 1961 yılından itibaren kimya ve ilaç sektörüne ayrı önem vermiş bir grup. Hatta kuruluşunun ilk yılı Ethem Kimya Evi T.A.Ş adlı bir kuruluşla kısa bir ortaklık denemesi bile yapmış.

1963 yılında ise HEKTAŞ’ı keşfetmiş ve ortakları arasına girmiş.

Hektaş kimin?

HEKTAŞ ORTAKLIK YAPISI

1963 yılı ortaklığı sonrası büyümesinde ivme kazanan Hektaş, 1981 yılında halka açılmış; %53,8 hisse ile de en büyük ortak OYAK olmuş.

Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Alper KARAÇOBAN

Hektaş Genel Müdürü Musa Levent ORTAKÇIER

Hektaş ne iş yapar?

Gebze, Adana ve Niğde’de bulunan üretim merkezleri ve 6 bölge müdürlükleri ile ana faaliyet alanı tarım ve veteriner ilaçları olmak üzere, genel anlamda;  bitki koruma, bitki besleme, tohum ve hayvan sağlığı dallarındaki  ürünlerin imal, ithal ve pazarlamasını yapmaktalar.

Türkiye’nin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 350’den fazla zirai ilacın yanı sıra 30’a yakın hayvan sağlığı ilacının üreticisi konumunda.

Sizleri sıkmadan biraz ayrıntılandırayım.

Bitki koruma

190’ı geçkin çeşitlilikte Mantar ilaçları, yabancı ot ilaçları, böcek ilaçları, bitki gelişim düzenleyicileri, kış mücadele ilaçları ve yazlık yağlar.

Tohum

Ayçiçeği ve mısır tohumu

Halk sağlığı

Fare, sıçan, karasinek, sivrisinek, hamamböceği ilaçları.

Hayvan sağlığı

İnek, Koyun ve Keçilerde, ayak ve tırnak hastalıkları için tamamlayıcı mineral yem katkı maddeleri.

Bitki besleme

30’u geçkin çeşitlilikte kimyevi gübre, organomineral gübre, inhibatörlü gübre.

Hektaş gübre konusuna, özellikle organomineral gübre (kendi deyimleri ile yeni nesil gübre) konusuna özel önem veriyor. Bu maksatla Türkiye’nin 7 bölgesinin toprağını analiz etmişler. Verim düşüklülüğünün sebebi olarak da Hektaş Genel Müdürü Levent Ortakçıer’in şöyle de bir açıklaması var.

“Yaptığımız toprak analizleri sonucunda gördük ki ülkemizdeki tarım arazileri can çekişiyor. Sağlıklı bir toprakta yüzde 3 seviyesinde olması gereken organik madde oranı, topraklarımızın yüzde 70’indeki yanlış tarım uygulamaları nedeniyle yüzde 0,6 seviyesine gerilerken, 6 birim olması gereken pH değeri de 8’in üzerinde. Bilinçsiz gübre kullanımı, yanlış ekim ve sulama, anız yakma gibi nedenlerden dolayı tarıma elverişli topraklarımız ölüyor. Araştırmalarımız sonucu çözümün organomineral gübre olduğunu keşfettik. Çiftçimize ve nihai ürüne en fazla katkıyı sağlayarak iyi tarım uygulamalarına destek olmak istiyoruz.”

Türkiye’de en çok eleştirilen hayati mevzulardan biridir tarım politikaları. Bu bağlamda yeni nesil gübrenin getireceği çözüm umarım kalıcı olur.

Hektaş’ın gübre alanındaki bir başka atağı da, üretim ve dağıtım anlamında dünyanın lider gübre firmaları arasında yer alan Eurochem ile yaptıkları sözleşme. Türkiye’ de teknolojik gübrelerin tedarik, pazarlama ve satışı ile ilgili iş birliğine gitmiş ve bu kapsamda 18.04.2018 tarihinde bir anlaşma yapmışlar.

EuroChem, dünya çapında tarım kimyası ile ilgili lider şirketlerinden biri. Madencilik ve doğalgaz çıkarma alanından gübre üretimi, lojistiği ve dağıtımına kadar pek çok faaliyetleri olan Rusya menşeli bir grup.

Genel merkezi, İsviçre’nin Zug şehrinde bulunan bu grup, Belçika, Litvanya, Çin, Kazakistan ve Rusya’da üretim tesislerinde 23 binden fazla personel çalıştırmakta.

Pet ürünleri

Tayland menşeli Perfect Companion Group ile anlaşan Hektaş, köpek ve kedi mama markası SmartHeart’ı Türkiye pazarına getirdi.

Perfect Companion Group dünyanın en büyük pet mama üreticilerinden. 36 ülkede faaliyetleri bulunmakta. Girişilen bu ortaklıkta başarılı sonuçlar alınırsa, Hektaş için ciddi kar marjlarının oluşabileceğini öngörmek mümkün.

Pazarı tanımak adına, Türkiye evcil hayvan sektörüne ilişkin veriler ise şöyle:

PCG’nin ve Evcil Hayvancılık İş Adamları Derneği’nin verilerine göre global anlamda 256 milyar dolarlık bir pet pazarı; Türkiye’ye bunu indirgediğimizde her yıl ortalama yüzde 15 büyüyen bu pazar yaklaşık 2 milyar dolar civarında.

Türkiye’de 1.5 milyon hane halkında, kedi ve köpek olarak 4.4 milyon evcil hayvan besleniyor.

Besin ağı içerisinde mama pazar büyüklüğü ise 500 milyon TL. Hektaş’ın pazardan %5 civarında pay alabileceği tahmin ediliyor (toplam gelirlerin %3’ü).

Pet pazarına dair ayrıntılı bilgileri merak edenler şunu da ayrıca okuyabilirler.

Son olarak Hektaş, KAP’a 16/08/2018 tarihli bir duyuruda bulundu.  400.000.000 TL’lik borçlanmaya gidiyor. Bunu hangi yatırım alanında kullanacak belirtilmemiş.

Hektaş’ın yaptığı işler özetle böyle.

Tarım’ın geleceği ve Hektaş

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre; 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar olacağı tahmin ediliyor. Yani beklenen nüfusu doyurabilmek için tarımsal üretimin
% 50 artırılması gerekecek.

Özetle verimli üretim, olmazsa olmaz politikalarımızdan biri olmalı.

Ülkemizdeki verimliliğe bakalım. Örneğin; Türkiye’de 1 hektar alanda 2,4 ton civarında buğday üretimi gerçekleşirken, Hollanda’da aynı alanda 9,2 ton buğday üretilebilmekte.

Hükümet planlamasında “Mill Tarım Hedefi” var. bunu gerçekleştirmek, uygulamak gerçekten çok mühim. Peki Hektaş’a bakalım bu konuda ne projeleri var.

Hektaş % 100 yerli sermaye ile kurulan bir şirket. Ama kimyevi bir pazarda iş yapmasından dolayı yerli üretim konusunda ister istemez dışa bağlı olduğu noktalar mevcut.

Tohumculuk konusunda ise bir aksiyon planları mevcut. Buğday, mısır, ayçiçeği ve pamuk tohumculuğu. Mısır ve ayçiçeğinde 2018’deki hedeflerine ulaşmış gözüküyorlar. Darısı buğday ve pamuğa.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile tarımsal ilaç ve sektörel teknolojide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla işbirliği yapmışlar. Ar-Ge odaklı bu işbirliği kapsamında yeni teknoloji, ürün ve tarımsal yöntemler üzerinde çalışmalar yapacaklar.

Benzer bir çalışmayı Gebze Teknik Üniversitesi ile Ar-Ge iş birliği protokolü imzalayarak da gerçekleştirdiler.

Şirket aynı zamanda Aralık 2017’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge Merkezi kuruluş Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Bir de sosyal sorumluluk projeleri var. Açıkçası çok beğendim. “Hektaş ile Akıllı Tarım Yollarda”. Proje geçtiğimiz günlerde son buldu. Yaklaşık 1 ay süren bir yolculuğa çıktı Hektaş ekibi. 10000 çiftçi ile buluştu. Dertlerini dinledi. Sorularına anında yanıt verip problemlerini çözme, onlarla daha yakından ilişkiler kurma fırsatı yakaladı. Tebrik ederim.

Bu arada OYAK grubunun bir üniversitesi olsa fena olmaz mıydı? Türkiye’deki büyük grupların çoğunun bir üniversite ağı mevcut. Neyse bu konu beni aşar. 😀

Hektaş hisse analiz

Önce 2017 verilerine bakacağız. Sonrasında ise Hektaş hisse değerleme ve Hektaş hisse teknik analizine değineceğiz.

Hektaş 2017 verileri

Hektaş hisse olarak 2017 yılını mükemmel tamamlamış. Ocak 1 demiş gaza bir basmış basış o basış. 😀 3.2x’lerden 6.5x’lere. Nerdeyse %100 kazanç. Allah bereket versin yatırımcısına.

Teknik, temelin önünden gider hesabı şirket çok da güzel işler yapmış bu zaman aralığında.

Ar-Ge merkezini kurmak için gerekli çalışmaları başlatmış ve Ar-Ge merkezinin yasal izinlerini alarak faaliyete geçirmiş. Bu bir.

İki, 2017 yılında Bitki Koruma ve Hayvan Sağlığı bölümlerine ek olarak; Bitki Besleme ve Tohum Bölümlerini de oluşturmuş. Bu yıl içerisinde Adana’da kiralanan tesiste organomineral gübre üretimine başlanmış. Ayrıca 2017 yılı son çeyreğinde Niğde’nin Bor İlçesi’nde faaliyet
gösteren FNC Tarım Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi satın alınmış.

Üç, 2017 yılı içinde toplam 2.663.767 dolarlık Ürdün, Özbekistan, Suudi Arabistan, KKTC, Azerbaycan, Mısır, Gürcistan, Hindistan ve Çin gibi ülkelere ihracat gerçekleştirmiş.

Dört, Pestisit (Haşerat İlacı) ve Diğer Zirai – Kimyasal Ürünlerin İmalatı kapsamında, T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan 11.700.000 TL tutarında; 12 Ekim 2017 başlangıç ve 12 Ekim 2020 bitiş tarihli, KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, Gümrük Vergisi Muafiyeti destek unsurlu yatırım teşvik belgesi almış.

Beş, tüm bunları yaptıktan sonra birde brüt 38 krş hissedarlarına temettü dağıtmış. hisse daha ne yapsın. 😀

Bir hisse adına gerçekten de harika işler.

Hektaş hisse değerleme

Yabancı oranındaki kayıp devam ediyor.

F/K oranındaki düşüş de buna eşlik eden bir diğer gösterge.

Özsermaye karlılığı fazlasıyla düşmüş.

PD/DD yine düşündürücü. Dengelenme sürecinde

Hektaş hisseleri, Ekim ayından itibaren BİST 100 endeksine bağlı olarak işlem görmeye başladı. Olumlu bir haber. 

SON SÖZ

Hektaş hisse incelememizi ve güncellememizi de böylece bitirmiş olduk. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Bu arada, kupon ödemeli finansman bonosu ihracı işlemleri başladı ve vadeleri vs. belirlendi. Nitelikli yatırımcılara bu bonolar ihraç edilerek daha önce bahsettiğim borçlanma yoluna gitti şirket. Umarım verimli kanallarda değerlendirilir.

Diye not düştüğümüz yerden yaklaşık 3 ay sonra tekrar bir borçlanma duyurusu geldi. 38+57 milyon değerinde 2 adet borçlanmaya daha gidiyor Hektaş. Borç yönetiminde başarılar dileyerek yazımı sonlandırayım.

Hektaş hisse hakkında ve inceleme yazım hakkında görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Bol kazançlı yatırımlar dileğiyle. Hoşcakalın.

……

“Piramitin bir kaç yüz metre ötesinde eğilip yerden bir avuç kum aldım.
Sonra biraz uzaklaşıp avucumdaki kumu yavaş yavaş yere boşalttım.
Kendi kendime mırıldanıyordum.
Sahrayı değiştiriyorum…!”

                            Borges-Atlas

YORUMLAR YAZ
 • Borsadaki OYAK Grubu Şirketleri Neler? | Oyak Şirketleri | Oyak İştirakleri5 ay önce
 • […] şirketler topluluğundan özel olarak incelmeye alacağım şirketler EREGL ve HEKTAS olacak. Çimento sektöründeki şirketlere ise ilerde bakmayı planlıyorum. Malum inşaat […]

 • HEKTAŞ HİSSE SENEDİ TEKNİK VE TEMEL GÖRÜNÜM | Borsa Kafası HEKTS HİSSE YORUM5 ay önce
 • […] hisse hikayesini daha önce paylaşmıştım. Burdan […]

 • DEVA Holding hisse senedi yorum | Borsa Kafası | DEVA Hisse Analiz5 ay önce
 • […] asıl ismi) kuruldu. Bu tarz bir kuruluş hikayesini yazılarımı okuyanlar hatırlar. HEKTAŞ da yine bu şekilde kurulmuş ve bugünlere kadar gelmişti. Bu tarz şirketlerin kurulumu ve gelişimi bilimsel temelli oluyor. İşte DEVA Holding de böylece […]

 • hsyn2 sene önce
 • Hektaş yazınızı bütün ayrıntısı ile zevk ve merakla okudum. Çok teşekkürler. Giriş çok güzel ve orjinal bilgi olmuş. 1956 da 282 kişi . Onlarıda kutluyorum. Yakında güneye ta Hatay ‘a geziye gittim. Oraları Fransa niçin işgal etmiş ? Yazının giriş bölümü ile bağlantılı olduğunu gördüm. Çünkü o topraklar su ile buluştu mu 400 milyonu besler demiştim. Oradan biri kaç dörtyüz dedi. Almanya metre kare olarak bizden çok küçük nüfüsü bizden( bizim almancı Türk nüfüsu ile) fazla. Onların tarım alanları bizden çok küçük. Birde burada Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur SÖKMEN ve oğullarını rahmetle anıyoruz. İslahiye (Gaziantep) Hatay yolu üzerinde Bayazıdı Bestami hazretlerinin yanında meftunlar. Hatay’ın Türkiye dahil olmasında çok emeği olmuşlar. Hektaş ise en büyük işletmesini bu bölgete Adana’ya kurmuştur. Birde Amik ovası kutsal kitaplarda geçer , Hektaş orda rastantı olamaz. İlk firsatta yine gideceğim bu sefer Hekts ziyaret edeçeğim. Sayğılarımla

  • Borsa Kafası2 sene önce
  • Ben teşekkür ederim hsyn Bey ilginize, aydınlatıcı yorumlarınıza.
   Tarım sektörü gerçekten hayati bir alan. Bayram ziyaretlerim esnasında çiftçi bir yakınıma dahi hektaşı sordum 😀 Yorumunuza cevaben yazımda atladığım bir noktayı ayrıca eklemiş olayım .
   Tarımsal ilaçlama ve bitki besleme/destekleme konusnda hektaşın rakipleri büyük. Örneğin BAYER grubu. 150 yıllık bir grup, bir alman markası. Ve ülkemizde 1950’li yıllardan beri varlar. Piyasaya oldukça da hakim durumdalar. Sanırım önce bu rakip ile baya uğraşmak gerekecek.

 • zeynep2 sene önce
 • sonuç olarak şu an biraz pahalı, düşüş beklemekte fayda var diye anladım. BOLUC ve CIMTAS da analiz edecek misiniz acaba?

  • Borsa Kafası2 sene önce
  • Yapalım zeynep hanım:D çimsa listemdeydi.çimento sektöründen bu sene biraz uzak duruyorum açıkçası. Sektör ile birlikte güzel bir çalışma yapmam lazım