[ Hektaş Ne İş Yapar ] [ Hekts Ortaklık Yapısı ] Şirket Analizi!
Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
28°C
Parçalı Bulutlu
Paz 30°C
Pts 30°C
Sal 29°C
Çar 29°C

Hektaş Ne İş Yapar? Şirket Analizi!

Hektaş Ne İş Yapar? Şirket Analizi!
21 Nisan 2020 23:01 | Son Güncellenme: 22 Nisan 2023 13:37
17.200

Hektaş Ne İş Yapar – Hekts Ortaklık Yapısı

Bu makalemizde cevap bulabileceğiniz sorular: Hektaş ne iş yapar ? Hektaş ortaklık yapısı nedir ? Hektaş Kimin ? Hektaşı Kim Kurdu ? Hektaş Ne Üretir ? Hektaş ve Oyak arasındaki ilişki nedir ? ancak bu başlıklara cevap vermeden önce sizleri Avrupa’nın iktisat tarihine doğru kısa bir yolculuğa çıkartmak istiyorum.

Bundan yaklaşık 1000 yıl öncesi Avrupa dediğimiz coğrafya ormanlık alandan başka bir şey değildi. Evet bildiğimiz yer gök ağaç. Tarım alanı o kadar azdı ki insanlar sık sık kıtlıkla yüzleşmek zorunda kalıyor, nüfus azaltımı için savaşlar bahane ediliyordu. O haçlı seferleri vs var ya hani. Hah işte bu savaşların altyapısında hem nufüs azaltımı vardır hem de Doğu’nun zenginliklerini çalma hırsı. Kendi içlerinde çıkardıkları savaşları ise hiç saymıyorum. Yüz yıl süren savaşları var adamların. Evde geçim sıkıntısına düşen karı kocanın birbirini yemesi gibi.

Sonra ne mi oldu? O ormanlık alanlar yakılmaya başlandı. Evet bildiğiniz yakılmaya başlandı. Bizde genelde imara açtırmak için yakılan ormanlık alanlardan! farklı olarak adamlaırın tek gayesi tarım arazisi oluşturmaktı. Bu uzun soluklu bir süreçti, ama halkı doyurmak adına geleceğe yönelik bu ormanlık alanları tarım arazisine çevirmekten başka çare de yoktu.

Avrupa bu yolla yavaş yavaş tarım arazilerini genişletmeyi başardı. İlk başlar düşük verimli de olsa bu yakılan arazilerde tarıma başlandı.

Tarım, artı bir değer katmaya; bu artı değer ile sermaye birikim ve gücünün o topraklarda artmasına başlanmıştı yani. Bu sermaye birikimi hızlandıkça ne oldu biliyor musunuz? Bilim ve sanayiye, sanata ayrılan para artmaya başladı. Karınları doydukça güçlenmeye, güçlendikçe ilerlemeye başlamıştı Avrupa. Sonrası malum. Az çok biliyorsunuz bugün o kıtadaki ileri düzey üretim tarzını.

“Geçmiş tarımdan varolmuştur, gelecek de tarımdan şekil alacaktır.” Borsakafasi.com 😀

Kendi özdeyişimi kendim yaparım. 😀

Geleceğimizi şekillendirecek olan tarım sektörü ile ilgili bir hisse analizi yapacağız bugün.

OYAK grubu hakkındaki inceleme yazımda belirttiğim ve söz verdiğim üzere Hektaş HEKTS hisse incelemesi. İyi okumalar.

Hektaş’ı kim kurdu?

Yıl 1956. Çoğunlukla doktorlardan oluşan ve içinde ayriyeten kimyager, ziraat mühendisi ve eczacıların olduğu tam 282 kişi bu şirketi kurdu. Dile kolay 282 kişi.

BakınızHektaş Kuruluş Sözleşmesi

Amaçları ilk başlarda beşeri ilaç üretimi yapıp pazarlamaktır. Fakat dönemin koşullarında bu pek de kolay olmaz. Çünkü rakipler zorludur ve pazar payı tamamen onların elindedir.

Bu süreçten vazgeçilerek pazarda tutunma adına nispeten daha kolay olan tarım ilaçları üretimi ve pazarlamasına geçilir.

OYAK grubu ve Hektaş arasındaki İlişki

OYAK kurulduğu 1961 yılından itibaren kimya ve ilaç sektörüne ayrı önem vermiş bir grup. Hatta kuruluşunun ilk yılı Ethem Kimya Evi T.A.Ş adlı bir kuruluşla kısa bir ortaklık denemesi bile yapmış.

1963 yılında ise HEKTAŞ’ı keşfetmiş ve ortakları arasına girmiş.

Hektaş kimin?

HEKTAŞ ORTAKLIK YAPISI

1963 yılı ortaklığı sonrası büyümesinde ivme kazanan Hektaş, 1981 yılında halka açılmış; %53,8 hisse ile de en büyük ortak OYAK olmuş.

Hektaş Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Alper KARAÇOBAN

Hektaş Genel Müdürü Musa Levent ORTAKÇIER

Hektaş ne iş yapar?

Hektaş ne iş yapar ? sorusuna kısaca cevap verecek olursak: Gebze, Adana ve Niğde’de bulunan üretim merkezleri ve 6 bölge müdürlükleri ile ana faaliyet alanı tarım ve veteriner ilaçları olmak üzere, genel anlamda;  bitki koruma, bitki besleme, tohum ve hayvan sağlığı dallarındaki  ürünlerin imal, ithal ve pazarlamasını yapmaktalar.

Türkiye’nin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 350’den fazla zirai ilacın yanı sıra 30’a yakın hayvan sağlığı ilacının üreticisi konumunda.

Sizleri sıkmadan biraz ayrıntılandırayım.

Hektaş Bitki koruma

190’ı geçkin çeşitlilikte Mantar ilaçları, yabancı ot ilaçları, böcek ilaçları, bitki gelişim düzenleyicileri, kış mücadele ilaçları ve yazlık yağlar.

Hektaş Tohum üretimi

Ayçiçeği ve mısır tohumu

Hektaş Halk sağlığı ürünleri

Fare, sıçan, karasinek, sivrisinek, hamamböceği ilaçları.

Hektaş Hayvan sağlığı ürünleri

İnek, Koyun ve Keçilerde, ayak ve tırnak hastalıkları için tamamlayıcı mineral yem katkı maddeleri.

Hektaş Bitki besleme ürünleri

30’u geçkin çeşitlilikte kimyevi gübre, organomineral gübre, inhibatörlü gübre.

Hektaş gübre konusuna, özellikle organomineral gübre (kendi deyimleri ile yeni nesil gübre) konusuna özel önem veriyor. Bu maksatla Türkiye’nin 7 bölgesinin toprağını analiz etmişler. Verim düşüklülüğünün sebebi olarak da Hektaş Genel Müdürü Levent Ortakçıer’in şöyle de bir açıklaması var.

“Yaptığımız toprak analizleri sonucunda gördük ki ülkemizdeki tarım arazileri can çekişiyor. Sağlıklı bir toprakta yüzde 3 seviyesinde olması gereken organik madde oranı, topraklarımızın yüzde 70’indeki yanlış tarım uygulamaları nedeniyle yüzde 0,6 seviyesine gerilerken, 6 birim olması gereken pH değeri de 8’in üzerinde. Bilinçsiz gübre kullanımı, yanlış ekim ve sulama, anız yakma gibi nedenlerden dolayı tarıma elverişli topraklarımız ölüyor. Araştırmalarımız sonucu çözümün organomineral gübre olduğunu keşfettik. Çiftçimize ve nihai ürüne en fazla katkıyı sağlayarak iyi tarım uygulamalarına destek olmak istiyoruz.”

Türkiye’de en çok eleştirilen hayati mevzulardan biridir tarım politikaları. Bu bağlamda yeni nesil gübrenin getireceği çözüm umarım kalıcı olur.

Hektaş’ın gübre alanındaki bir başka atağı da, üretim ve dağıtım anlamında dünyanın lider gübre firmaları arasında yer alan Eurochem ile yaptıkları sözleşme. Türkiye’ de teknolojik gübrelerin tedarik, pazarlama ve satışı ile ilgili iş birliğine gitmiş ve bu kapsamda 18.04.2018 tarihinde bir anlaşma yapmışlar.

EuroChem, dünya çapında tarım kimyası ile ilgili lider şirketlerinden biri. Madencilik ve doğalgaz çıkarma alanından gübre üretimi, lojistiği ve dağıtımına kadar pek çok faaliyetleri olan Rusya menşeli bir grup.

Genel merkezi, İsviçre’nin Zug şehrinde bulunan bu grup, Belçika, Litvanya, Çin, Kazakistan ve Rusya’da üretim tesislerinde 23 binden fazla personel çalıştırmakta.

Hektaş Pet ürünleri

Tayland menşeli Perfect Companion Group ile anlaşan Hektaş, köpek ve kedi mama markası SmartHeart’ı Türkiye pazarına getirdi.

Perfect Companion Group dünyanın en büyük pet mama üreticilerinden. 36 ülkede faaliyetleri bulunmakta. Girişilen bu ortaklıkta başarılı sonuçlar alınırsa, Hektaş için ciddi kar marjlarının oluşabileceğini öngörmek mümkün.

Pazarı tanımak adına, Türkiye evcil hayvan sektörüne ilişkin veriler ise şöyle:

PCG’nin ve Evcil Hayvancılık İş Adamları Derneği’nin verilerine göre global anlamda 256 milyar dolarlık bir pet pazarı; Türkiye’ye bunu indirgediğimizde her yıl ortalama yüzde 15 büyüyen bu pazar yaklaşık 2 milyar dolar civarında.

Türkiye’de 1.5 milyon hane halkında, kedi ve köpek olarak 4.4 milyon evcil hayvan besleniyor.

Besin ağı içerisinde mama pazar büyüklüğü ise 500 milyon TL. Hektaş’ın pazardan %5 civarında pay alabileceği tahmin ediliyor (toplam gelirlerin %3’ü).

Pet pazarına dair ayrıntılı bilgileri merak edenler şunu da ayrıca okuyabilirler.

Son olarak Hektaş, KAP’a 16/08/2018 tarihli bir duyuruda bulundu.  400.000.000 TL’lik borçlanmaya gidiyor. Bunu hangi yatırım alanında kullanacak belirtilmemiş.

Hektaş dezenfektan üretimi

Hektaş şirketi aldığı kararla dezenfektan üretimine de başlayacağını duyurdu.

OYAK Tarım Hayvancılık Grubu şirketi HEKTAŞ, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadeleye, dezenfektan üretimiyle katkı sağlayacak. HEKTAŞ’ın yeni dezenfektan markaları Hek-off ve Hekpak, Nisan ayı itibarıyla satışa sunulacak.

Hektaş’ın yaptığı işler özetle böyle.

Tarım’ın geleceği ve Hektaş

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre; 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar olacağı tahmin ediliyor. Yani beklenen nüfusu doyurabilmek için tarımsal üretimin
% 50 artırılması gerekecek.

Özetle verimli üretim, olmazsa olmaz politikalarımızdan biri olmalı.

Ülkemizdeki verimliliğe bakalım. Örneğin; Türkiye’de 1 hektar alanda 2,4 ton civarında buğday üretimi gerçekleşirken, Hollanda’da aynı alanda 9,2 ton buğday üretilebilmekte.

Hükümet planlamasında “Mill Tarım Hedefi” var. bunu gerçekleştirmek, uygulamak gerçekten çok mühim. Peki Hektaş’a bakalım bu konuda ne projeleri var.

Hektaş % 100 yerli sermaye ile kurulan bir şirket. Ama kimyevi bir pazarda iş yapmasından dolayı yerli üretim konusunda ister istemez dışa bağlı olduğu noktalar mevcut.

Tohumculuk konusunda ise bir aksiyon planları mevcut. Buğday, mısır, ayçiçeği ve pamuk tohumculuğu. Mısır ve ayçiçeğinde 2018’deki hedeflerine ulaşmış gözüküyorlar. Darısı buğday ve pamuğa.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile tarımsal ilaç ve sektörel teknolojide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla işbirliği yapmışlar. Ar-Ge odaklı bu işbirliği kapsamında yeni teknoloji, ürün ve tarımsal yöntemler üzerinde çalışmalar yapacaklar.

Benzer bir çalışmayı Gebze Teknik Üniversitesi ile Ar-Ge iş birliği protokolü imzalayarak da gerçekleştirdiler.

Şirket aynı zamanda Aralık 2017’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge Merkezi kuruluş Belgesi almaya hak kazanmıştır.

Bir de sosyal sorumluluk projeleri var. Açıkçası çok beğendim. “Hektaş ile Akıllı Tarım Yollarda”. Proje geçtiğimiz günlerde son buldu. Yaklaşık 1 ay süren bir yolculuğa çıktı Hektaş ekibi. 10000 çiftçi ile buluştu. Dertlerini dinledi. Sorularına anında yanıt verip problemlerini çözme, onlarla daha yakından ilişkiler kurma fırsatı yakaladı. Tebrik ederim.

Bu arada OYAK grubunun bir üniversitesi olsa fena olmaz mıydı? Türkiye’deki büyük grupların çoğunun bir üniversite ağı mevcut. Neyse bu konu beni aşar. 😀

HEKTS hisse teknik analiz

Hektaş hissesini teknik analiz durumunu incelediğim ve ara ara güncellediğim linki buraya bırakıyorum.

>> Hektaş Hisse Yorumları – Hekts Hisse Yorumları


SON SÖZ

Hektaş hisse incelememizi ve güncellememizi de böylece bitirmiş olduk. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur.

Bu arada, kupon ödemeli finansman bonosu ihracı işlemleri başladı ve vadeleri vs. belirlendi. Nitelikli yatırımcılara bu bonolar ihraç edilerek daha önce bahsettiğim borçlanma yoluna gitti şirket. Umarım verimli kanallarda değerlendirilir.

Diye not düştüğümüz yerden yaklaşık 3 ay sonra tekrar bir borçlanma duyurusu geldi. 38+57 milyon değerinde 2 adet borçlanmaya daha gidiyor Hektaş. Borç yönetiminde başarılar dileyerek yazımı sonlandırayım.

Hektaş hisse hakkında ve inceleme yazım hakkında görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Bol kazançlı yatırımlar dileğiyle. Hoşcakalın.

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

 1. zeynep dedi ki:

  sonuç olarak şu an biraz pahalı, düşüş beklemekte fayda var diye anladım. BOLUC ve CIMTAS da analiz edecek misiniz acaba?

  1. Borsa Kafası dedi ki:

   Yapalım zeynep hanım:D çimsa listemdeydi.çimento sektöründen bu sene biraz uzak duruyorum açıkçası. Sektör ile birlikte güzel bir çalışma yapmam lazım

  2. suat dedi ki:

   3.30 tl pahalı demişsiniz o dönem, şimdi bu yorumunuzu görseniz hey gidi :))

 2. hsyn dedi ki:

  Hektaş yazınızı bütün ayrıntısı ile zevk ve merakla okudum. Çok teşekkürler. Giriş çok güzel ve orjinal bilgi olmuş. 1956 da 282 kişi . Onlarıda kutluyorum. Yakında güneye ta Hatay ‘a geziye gittim. Oraları Fransa niçin işgal etmiş ? Yazının giriş bölümü ile bağlantılı olduğunu gördüm. Çünkü o topraklar su ile buluştu mu 400 milyonu besler demiştim. Oradan biri kaç dörtyüz dedi. Almanya metre kare olarak bizden çok küçük nüfüsü bizden( bizim almancı Türk nüfüsu ile) fazla. Onların tarım escort paris alanları bizden çok küçük. Birde burada Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur SÖKMEN ve oğullarını rahmetle anıyoruz. İslahiye (Gaziantep) Hatay yolu üzerinde Bayazıdı Bestami hazretlerinin yanında meftunlar. Hatay’ın Türkiye dahil olmasında çok emeği olmuşlar. Hektaş ise en büyük işletmesini bu bölgete Adana’ya kurmuştur. Birde Amik ovası kutsal kitaplarda geçer , Hektaş orda rastantı olamaz. İlk firsatta yine gideceğim bu sefer Hekts ziyaret edeçeğim. Sayğılarımla

  1. Borsa Kafası dedi ki:

   Ben teşekkür ederim hsyn Bey ilginize, aydınlatıcı yorumlarınıza.
   Tarım sektörü gerçekten hayati bir alan. Bayram ziyaretlerim esnasında çiftçi bir yakınıma dahi hektaşı sordum 😀 Yorumunuza cevaben yazımda atladığım bir noktayı ayrıca eklemiş olayım .
   Tarımsal ilaçlama ve bitki besleme/destekleme konusnda hektaşın rakipleri büyük. Örneğin BAYER grubu. 150 yıllık bir grup, bir alman markası. Ve ülkemizde 1950’li yıllardan beri varlar. Piyasaya oldukça da hakim durumdalar. Sanırım önce bu rakip ile baya uğraşmak gerekecek.

 3. ismail dedi ki:

  hektaş sasa yıllardır biriktiriyorum özgürlüğe kavuşmama az kaldı

slot casino siteleri
şirinevler escort ankara escort antalya escort escort antalya şişli escort
slot casino siteleri