Ana Sayfa / deva / DEVA Holding hisse senedi yorum

DEVA Holding hisse senedi yorum

Ülkemiz ilaç sektörünün önemli oyuncularından DEVA Holding incelemesi yapacağız bu yazıda. Şirket neler üretir, ne iş yapar, nelerden etkilenir, beklenti ve riskleri nelerdir? Hisse detay ve yorumu, DEVA hisse teknik ve temel analiz, Deva Holding kimin-ortaklık yapısı gibi bir çok detaya ineceğiz yine. Faydalı olması dileğiyle iyi okumalar.

DEVA Holding kimin?

DEVA Holding 1958 yılında 27 hissedar ve 500.000 TL. sermaye ile (Doktor, Eczacı ve Alatları’nın kısaltmasıdır asıl ismi) kuruldu. Bu tarz bir kuruluş hikayesini yazılarımı okuyanlar hatırlar. HEKTAŞ da yine bu şekilde kurulmuş ve bugünlere kadar gelmişti. Bu tarz şirketlerin kurulumu ve gelişimi bilimsel temelli oluyor. İşte DEVA Holding de böylece kurulmuş oluyor.

1985 yılına kadar hissedar ve sermayesini artırarak ulaşan DEVA Holding, 1986 yılında halka arz oldu ve borsaya açıldı. 2006 yılı ise holding için dönüm noktası oldu. Deva Holding’in çoğunluk hisseleri EastPharma’ya devredildi. Philipp Haas Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

DEVA Holding’in çoğunluk hisseleri, 2006 yılında uluslararası fon yönetim şirketi GEM Global Equities Management S.A.’nın  yönetmekte olduğu fonlar tarafından alınmış, yönetimi üstlenmek üzere EastPharma Ltd. kurulmuştur.

DEVA Holding ortaklık yapısı

EastPharma, GEM tarafından kurulmuş özel bir şirket.

Hissedarlık yapısını da paylaşınca daha net anlaşılacak.

DEVA Holding ne iş yapar?

Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve ham madde üretimi ile pazarlaması
olan şirket, veteriner ilacı, kolonya ve tıbbi ampul üretimi de
gerçekleştirmekte.

Ürün portföyünde onkolojiden kardiyolojiye, solunum sisteminden oftalmolojiye 13 farklı terapötik alanda 600’ün üzerinde ürün bulunmakta.

DEVA Holding, aralarında Amerika, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerin de yer aldığı yaklaşık 60 ülkede 600’den fazla ürün ruhsatına sahiptir. Almanya’dan sonra Devatis markasıyla İsviçre’de kurulan şirket 2018 yılında tescil onayı almış, yine ABD’de aynı adla kurulan şirket faaliyetlerini hızlandırmıştır.

Çerkezköy ve Kartepe’de 3 üretim tesisi bulunan Holding, 2010 yılında Ar-Ge belgesi almaya hak kazanan DEVARGE ile de arge çalışmalarını yürütüyor.

Fazla uzatmadan teknik detaylara geçeyim.

DEVA hisse teknik yorum

Ocak 2019’da 3.09 fiyat seviyesinden başlayan hareketlenme, Eylül 2019 itibariyle 7.38’i görerek yıllık bazda ciddi prim yapan Deva hissesi, yatırımcısını bu yıl ihya etmiş. Bundan sonra olabilecek hareketlere bakalım.

Hisse artık yıl içi zirvesine yakın seviyelerde. Hisseyi bu seviyelerden almayı düşünüyorsanız düzeltmeyi beklemekte fayda var. Aylar önce çizdiğim yükselen kanal dışına Eylül ayı itibariyle pozitif yönde çıkmış durumda. Bir çok gösterge de hissenin aşırı şişmiş fiyatlarda olduğunu gösteriyor. Bu seviyelerden bir düzeltme beklemek anormal kaçmaz. YTD

DESTEK seviyeleri 7.00 6.70

DİRENÇ seviyeleri 7.23 ve 7.40

DEVA hisse temel oranlar

DEVA Holding hisse temel oranlarda sıkıntı gözükmüyor. Özsermaye karlılığı oldukça iyi. Hissenin sahip olduğu patent ve ruhsatlar ise çok çok önemli veriler. Yaklaşık 2200 çalışanı olan şirket ilaç sektöründe verimli çalışmalar yapıyor. İzlemeye devam edeceğim.

İlaç sektöründe; dışa fazlasıyla bağımlı, döviz açığı verdiğimiz, hem maliyeti hem riski yüksek bir konumdayız. Bu anlamda DEVA hissesi de kur hareketlerine hassasiyetli bir hisse. Analizlerde dikkate almakta fayda var.

Bir hisse/şirket incelemesini daha bitirdim. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu arada beğendiğiniz, takip ettiğiniz ve geleceği/hikayesi olan hisseleri bana iletirseniz değerlendirip incelemeye alabiliriz.

Hakkında Borsa Kafası

Amacım gerek yatırım konusunda gerek tasarruf konusunda bugüne kadar öğrendiklerimi ve bundan sonra öğreneceklerimi paylaşmak ve okuyucuyla birlikte kendimi geliştirmektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

GENTS Gentaş Hisse Senedi Analiz Yorum

Borsa İstanbul’da hisse fiyatı ucuz kalmış hisselerle ilgili bir yazı dizisi hazırlıyorum. Takip edebildiklerimi ve …

yorumlayın

  1. Emeklerinise sağlık. Başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir