Günlük Borsa Şirket ve Sektör Haberleri Bülteni 03/06/2020
Dolar 32,1763
Euro 35,0247
Altın 2.427,24
BİST 10.623,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
25°C
Parçalı Bulutlu
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 28°C
Cts 30°C

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 03/06/2020

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 03/06/2020
3 Haziran 2020 09:03 | Son Güncellenme: 3 Haziran 2020 09:14
3.258

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 03/06/2020

 • Otomotiv Sektörü:
  • Mayıs ayında otomobil satışları %7,6 azalarak 25.073 adete gerilerken, hafif ticari araç satışları %21,4 artarak 7.162’ye yükseldi. Toplam otomobil ve hafif araç satışları ise %2,4 azalarak 32.235 adete geriledi.
  • Ocak – Mayıs döneminde ise otomobil satışları %21,7 artışla 146.528 adete, hafif ticari araç satışları %13,9 artışla 39.567 adete, toplam otomobil ve hafif araç satışları ise %20,1 artışla 183.095 adete yükseldi
 • AKBNK – 38 gün vadeli 103,1 milyon TL ve 183 gün vadeli 174,4 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • AKGUV – 2018 yılında Şirket ve bağlı ortaklığı Akdeniz Teknoloji Güvenlik ve Savunma Sistemleri’ne getirilen Kamu İhale Kurumu ihalelerine katılma yasağının kaldırıldığı açıklandı. İlgili haber için tıklayınız.
 • AVGYO – Samsun İlkadım’daki iki adet akaryakıt istasyonunun yeni kira değerlemesi sonrasında güncel tutardan kiraya verilmesi için ihale yöntemi ile teklif toplanmasına karar verilirken, mevcut kiracı MEPET’in, kira sözleşmesinin ihale süreci sonuna kadar aynı şartlarla devam edeceği ve mevcut kira sözleşmesinin ihale süreci sonunda feshedileceği açıklandı.
 • AGYO – Atakule AVM’nin 12:00 – 20:00 saatleri arasında hizmet vereceği, AVM kiracılarından Mayıs ayı kira bedelinin alınmayacağı, aylık asgari kira bedelleri üzerinden Haziran ayında %45, Temmuz ayında ise %40 oranında indirim uygulanacağı açıklandı.
 • BAYRK – Şirket payları yarın Borsa’da işlem görmeye başlayacak.
 • CUSAN – Şirket bağlı ortaklığı Çuhadaroğlu Alüminyum’un belirli sayıda personeli için “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği’’ kapsamında yaptığı başvurunun onaylandığı açıklandı.
 • DITAS – Borsa tarafından şirket paylarına 2 Temmuz’a kadar, açığa satış, kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri getirildi. İlgili haber için tıklayınız.
 • DERAS – Çanakkale Gelibolu’daki 149m2’lik konutun 330.000 TL’ye satıldığı, satış sonucunda 30.000 TL kar elde edildiği açıklandı.
 • EGCYO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL’den 200 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
 • ETILR – Şirket bağlı ortaklığı Dudu Büfe’nin normalleşme süreci kapsamında faaliyetlerinin başlatılmasına karar verildi.
 • FONET –  Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan 3 yıl süreli SBYS Sistemi ihalesine 11,50 milyon TL ile en uygun 2. teklifin verildiği açıklandı.
 • KAREL – Şirket tarafından otomotiv sektörüne girebilmek amacıyla otomotiv elektroniğine yönelik çeşitli çalışmalarını devam ettirdiği açıklanırken, 1 yıl geçerli Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası alındığı belirtildi.
 • MARKA – Düzce’de faaliyet gösteren RRM İnşaat Enerji Hayvanlık  Limited Şirketi’nin %49 payının satın alınması ile ilgili anlaşma sağlandığı, devir işlemlerinin başlatıldığı açıklandı.
 • MGROS – Mayıs ayında 8 adet Migros ve 4 adet Migros Jet olmak üzere 12 adet mağaza açılırken, mağaza sayısı yurtiçinde 2.205 ve yurtdışında 42 olmak üzere 2.247’ye yükseldi.
 • PKENT – VBTS kapsamında şirket paylarına 17 Haziran’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda tüm paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta. İlgili haber için tıklayınız.
 • RHEAG – Şirketin iştiraki OEP Turkey Tech BV’nin NETAŞ satışından elde ettiği gelirin üzerine, Hollanda Mahkemeleri tarafından yargılamaya geçilmeden önceki aşamada, geçici ve usulen konan ihtiyati tedbirlerin, Hollanda Mahkemesi tarafından temyiz yolu açık olmak üzere kaldırılmasına karar verildiği açıklandı.
 • THYAO – Dış hat uçuşlarının 18 Haziran’da başlayacağı medyada yer aldı. İlgili haber için tıklayınız.
 • TTKOM –  Şirketin başta enerji verimliliği projeleri olmak üzere sürdürülebilirlik kapsamındaki yatırımlarının finansmanı amacıyla, EBRD ile 6 yıl vadeli 100 milyon dolar tutarında kredi sözleşmesi imzaladığı, kredi anaparasının 6 yıllık vadesi sonunda tek seferde geri ödeneceği açıklandı. İlgili haber için tıklayınız.
 • TUPRS – Moody’s tarafından Şirketin uzun vadeli kredi notu “B1” olarak görünümü ise negatif olarak korundu..
 • SNPAM & SONME – Şirket iştiraklerinden Sönmez Çimento’nun çimento ve klinker üretim ve satışına ilişkin olarak işbirliği imkanlarını değerlendirmek üzere bazı stratejik yatırımcılar ile karşılıklı gizlilik sözleşmesi imzalanıp ve görüşmelere başlanması kapsamında, sürecin devam ettiği açıklandı.
 • TUKAS – Borsa tarafından şirket paylarına 2 Eylül’e kadar, açığa satış, kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri getirildi. Tukaş Haberi İçin Tıklayınız.
 • EGCYO – Şirket sermayesinin 22 milyon TL’den %81,82 oranında olmak üzere 18 milyon TL azaltılarak 4 milyon TL’ye indirilmesi ve eş anlı olarak %400 oranında bedelli olarak 16 milyon TL nakden artışla 20 milyon TL’ye çıkarılmasına karar verildi
 • HLGYO – Şirket sermayesinin 928 milyon TL’den kar payından %4,53 oranında bedelsiz olarak 42 milyon TL artışla 970 milyon TL’ye çıkarılmasına ilişkin kar dağıtım kararının genel kurulun onayına sunulmasına karar verildi.

Neler Oldu?

Türkiye’de toplam coronavirüs vaka sayısı 786 kişi artarak 165.555’e, hayatını kaybeden kişi sayısı 22 kişi artarak 4.585’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 129.921.

Sağlık Bakanı Koca: Rusya Sağlık Bakanı Dr. Mikhail Murashko ile bir görüşme yaptık. Dr. Murashko, coronavirüse karşı uyguladığımız tedavinin başarısını kendilerinin de gördüğünü belirtti. Görüşmede bakanlıklarımıza bağlı kurumların aşı ve ilaç için birlikte çalışması kararını aldık.
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Akaryakıt fiyat marjları olması gerekenin çok üzerinde. Ya şirketler fiyatları makul seviyeye çekecek ya da tavan fiyat kararı alarak biz makul seviyeye çekeceğiz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Yerli üretimi desteklemek, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için 4 finansman paketi açıklayan kamu bankaları ve kamu katılım finans kuruluşları, finansal imkanları ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak yansıtan firmalarla çalışılmayacak.
Dünya Bankası, coronavirüs salgınının uzun vadede gelişmekte olan ülkelerde kalıcı hasar bırakabileceğini ve potansiyel üretimle iş gücü verimliliğini azaltabileceğini duyurdu.

Serbest döviz fonları için tevkifat oranı %10’dan %15’e yükseltildi.
TCMB’nin toplam fonlamasının vadesi uzadı. Söz konusu gelişme bankanın APİ üzerinden piyasaya verdiği TL kompozisyonunda hedefli ilave likidite imkanı ile verilen tutarın artmasıyla gerçekleşti.

Beyaz Saray’dan kıdemli bir yetkilinin verdiği bilgiye göre Trump yönetimi, bu hafta yapılması beklenen OPEC+ toplantısında Suudi Arabistan ve Rusya gibi büyük petrol üreticilerinin üretimi kısma taahhütlerini uzatacaklarına inanıyor.

Beyaz Saray’ın sağlık danışmanı Dr. Anthony Fauci, coronavirüs için geliştirilmekte olan aşıların kalıcılıkları, mukavemetleri konusunda endişelerini dile getirdi ve aşının uzun süreli bağışıklık sağlamaması olasılığı bulunduğuna işaret etti.

Pentagon, yaklaşık 1600 askeri tedbir amaçlı Washington bölgesinde konuşlandırdığını duyurdu.

Neler Olacak?

İçeride Mayıs ayı enflasyon verileri açıklanacak.

Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’de PMI verileri açıklanacak. ABD’de ADP Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek.

G7 Maliye Bakanlarının bugün coronavirüs tedbirleri konusunda bir telekonferans görüşmesi gerçekleştirecekleri belirtiliyor.

Cuma günü Moody’s tarafından Türkiye Gözden Geçirmesini yayımlayacak.

Borsa İstanbul’da endeksten iki sıfır atılmasına ilişkin testlerin Cuma günü başlaması bekleniyor.

Borsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD – Çin arasında başlayan ticaret gerilimi artarak sürmeye devam ediyor. Son olarak Çin tarafı kamu iştiraki olan şirketlere ABD’den bazı ürünlerin ithalatını durdurma kararı aldı. ABD – Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının yanı sıra, piyasalar ABD’deki protestoların durumunu takip ediyor. Bu olaylar karşısında ekonomilerin yeniden açılmaya başlaması ve normalleşme adımlarının hayata geçirilmesi piyasalardaki yükselişin sürmesine neden oluyor.

Haftanın ilk işlem gününde alıcılı bir açılış yapan endeks geçtiğimiz işlem gününde de bankacılık endeksinin öncülüğünde yükselişini sürdürdü. Bankacılık endeksi ise üst üste üçüncü gün de pozitif ayrışmasını sürdürdü.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de risk iştahındaki güçlenmeye paralel olarak değer kazanmaya devam ederken, TL sınırlı pozitif ayrışmasını ise sürdürüyor.

BİST100 endeksinin eğilim olarak yurtdışına paralel hareket etmesi beklenirken, yurtdışı piyasalarda kar satışları oluşmadıkça endeksin bankacılık endeksi desteğinde direnç seviyesinin 110.000 olacağını ön görülüyor. Kar realizasyonlarının gelmesi durumda takip edeceğimiz destek seviyesi ise 106.000 olacaktır.

KAYNAK:

İnfo Yatırım

Bloomberg

Ziraat Yatırım

Haberler

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.