YKSLN Hisse Yorumları | Yükselen Çelik Hisse Analiz ve Haberleri
Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

YKSLN Hisse Yorumları | Yükselen Çelik Hisse Analiz ve Haberleri

YKSLN Hisse Yorumları | Yükselen Çelik Hisse Analiz ve Haberleri
5 Kasım 2020 22:00 | Son Güncellenme: 20 Nisan 2023 11:05
9.112

YKSLN Hisse Yorumları

Bu sayfada YKSLN hisse yorumları, Yükselen Çelik hisse senedi ile ilgili yorumlar, teknik analiz, destek – direnç noktaları ve haberler, gelişmeler, duyurular, bilanço ve KAP bildirimlerini bulacaksınız.


Yükselen Çelik YKSLN 2020 3. çeyrek bilanço yorumu

Ziraat Yatırım Notu

Şirketin 2020 yılı 3. çeyrek net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %37,2 oranında artarak 3,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in satış gelirleri 3. Çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %14,7 oranında artarak 45,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satışların maliyeti ise aynı dönemde %20,5 oranında artmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar geçen yılın aynı dönemine göre %7 oranında azalarak 7,9mn TL olmuştur. Operasyonel giderler ise 3Ç2019’a göre %52,5 artmış ve 2,8mn TL olmuştur. Böylece 3Ç2020’deki faaliyet karı %28,7 oranında azalarak 5,1mn TL’ye gerilemiştir. 421bin TL’lik finansman ve 797bin TL’lik vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 3,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrek karı sonrasında şirketin 2020 yılının Ocak-Eylül dönemi net dönem karı 6,9mn TL olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde 13,3mn TL net kar elde etmişti.

YKSLN hisse teknik analiz

Grafikleri tam ekran inceleyebilmek için üstüne tıklayınız. Şirket haber akışları ayrıca aşağıda paylaşılmıştır.

05/11/2020

YKSLN hisse yorum haber bilanço analiz

YKSLN hissesinde daha önceki çalışmamızda yükselen kanal çalışmasına yer vermiştim.

Son düşüşler sonrasında hisse bu kanal desteğini kırdı ve aşağı yönlü sert gitti.

Son durumda ise borsadaki toparlanma ile birlikte hisse bu bahsettiğimiz kanal alt bandını bugun test etmiş. Sonraki günlerde bu bölgeyi yakın takip etmekte fayda var. 7,31 üstü ne atar ve tutunmayı başarırsa hisse hızlı toparlanır. Ama geçilemezse hissede aşağı yönlü baskı oluşabilir.

12/10/2020

yükselen çelik hisse yorumları

Hisse kanal-trend çalışması.

14/09/2020

yksln yükslen çelik hisse analiz yorum

Yükselen trend çizgi desteği üzerinde kalırsa pozitiftir.  Özellikle 7,30 üstünde hisse önemli ivme kazanabilir.

Fakat olası negatif durumda hem trend çizgi desteği (yaklaşık 6,7x ler) hem de 6,30 FIBO destek bölgesi takip edilmelidir.

27/08/2020

yükselen çelik hisse yorumları

15 TL düşen trend kırılımıdır. Bu seviye üstünde pozitif görünüm sürer.

Olası kötü senaryoda 14,50 altta ana destek bölgesi.

02/04/2020

YKSLN hisse senedinde sıkışma devam ediyor. Kırılım yönü takip edilmeli.

YTD  Kendi kararlarınız ve analizleriniz ile hareket ediniz. Bol kazançlı yatırımlar


YKSLN Yükselen Çelik İstanbul’da şube açıyor

16/09/2020

Şirket tarafından ihracat departmanın kurulması ve faaliyete geçmesi, tedarik zinciri yönetiminin geliştirilmesi ve finansman faaliyetlerinin kuvvetlendirilmesi amaçları ile İstanbul Bakırköy’de Şube açılmasına karar verildi.

Yükselen Çelik Kardemir’den ilk etap alımını yapacak

11/09/2020

Yükselen Çelik ile Kardemir arasında imzalanan anlaşma kapsamında birinci etapta 13,2 milyon TL tutarında olmak üzere çelik hammadde alımının Kardemir’den temin edilmesine karar verildiği açıklandı.

YKSLN Yükselen Çelik ile KRDMD Kardemir Anlaştı

10/09/2020

Şirket ile Kardemir arasında imzalanan anlaşma kapsamında birinci etapta 13,2 milyon TL tutarında olmak üzere çelik hammadde alımının Kardemir’den temin edilmesine karar verildiği açıklandı.

YKSLN Yükselen Çelik Bedelsiz Kararı

02/09/2020: Şirket sermayesi bugün 43,3 milyon TL’den %200 bedelsiz olarak 86,6 milyon TL iç kaynaklardan artışla 129,9 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 5,18 TL’ye denk gelmekte.

27/08/2020: Bedelsiz sermaye artırımı onaylandı.

21/07/2020: Şirket sermayesinin 43,3 milyon TL’den %200 bedelsiz olarak 86,6 milyon TL iç kaynaklardan artışla 129,9 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

Yükselen Çelik YKSLN 2020Ç2 bilanço yorumu

Ziraat Yatırım Notu

Şirketin ikinci çeyrek net dönem karı geçen 1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 6,1mn TL net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,1 oranında azalırken, satışların maliyeti %25,3 oranında artmış ve böylece brüt kar da %65,4 oranında azalarak 3,5mn TL olmuştur. Aynı dönemde operasyonel giderler %3,2 oranında artmış ve böylece esas faaliyet karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %94,7 oranında azalmış ve 511bin TL olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Haziran döneminet dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %71,2 oranında azalmış ve 3mn TL olmuştur.

YKSLN hisselerine tedbir

07/08/2020

VBTS kapsamında şirket paylarına 21 Ağustos’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

YKSLN Halka arz fon kullanım alanı açıklandı

26/06/2020

İstanbul Ümraniye’deki DES Sanayi sitesinde yer alan temsilci ofisinin ticari şubeye dönüştürülmesine karar verildiği açıklandı.

Halka arz kapsamında elde edilen fonun 8,8 milyon TL’sinin yatırım finansmanı, demirbaş alımı ve modernizasyonunda kullanıldığı, 26,2 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığı, 19,7 milyon TL’sinin ise finansal borç ödemelerinde kullanıldığı açıklandı.

08/06/2020

Halka arzdan elde edilen fonun 8,8 milyon TL’sinin yatırım finansmanı ve makina alımlarında kullanıldığı, 26,5 milyon TL’sinin işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullanıldığı, 27,5 milyon TL’nin finansal borç ödemelerinde kullanıldığı açıklandı

Yükselen Çelik YKSLN Bilgi Bülteni Yayınladı

27/04/2020

Yükselen Çelik açıkladığı bilgi bülteninde aşağıdaki hususlara yer vermiştir:

#Yerli demir çelik şirketlerinin ihracatlarında önemli düşüşler beklendiğini belirten şirket İhracatın, Şirket özelinde, toplam satış gelirleri içindeki payının %2’den az olması nedeniyle, bu daralmadan neredeyse etkilenmeyeceğini; ancak bununla birlikte 2020 yılı 4. Çeyreği itibariyle ihracata başlama ve belirlenen bir takım ihracat hedeflerimize ulaşmasının gerçekçi olmadığının öngörüldüğünü açıklamıştır.

# Şirket için önem arz eden otomotiv, otomotiv yan sanayi, kalıp ve makine üreticilerinin faaliyetlerinde yaşanan aksamalar, Vasıflı Çelik sektöründe bir talep daralmasını beraberinde getirdiği vurgulanmıştır.

# Şirket, 2020 yılı 1. Çeyrek kesin mali verilerinin yasal takvime uygun olarak en geç 01 Haziran 2020 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıklanması hedeflemektedir.

#Şirket, ‘Tedarik Zinciri’ yönetiminde çok erken ve çabuk davranmış ve erken alınan önlemler sayesinde bir gün bile hammadde sıkıntısı yaşamadığını vurgulamıştır. Özellikle tedarik zinciri yönetiminde doğru zamanda aldığı aksiyonlar neticesinde, bu tür bir sorunla karşılaşmayı beklememektedir.

#Çek ve senet dolaşımında yaşanan yavaşlamaya bağlı olarak birtakım şirketlerin açık hesap ödemelerinin vadelerinde gecikme yaşanma ihtimali ve olası şüpheli alacak durumlarının ortaya çıkması ihtimaline bağlı olarak Şirket, şirket aktiflerinin ve varlıklarının korunması amacıyla, 14 Mart 2020 itibariyle; DBS (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) veya Kredi Sigortası (Euler Hermes Sigorta teminatı) dışındaki çekli ve vadeli satışlarını yavaşlatma kararı almıştır.

Bu iki metotla teminat sunmayan müşterilerden alternatif teminat modelleri (avalli poliçe, teminat mektubu veya benzeri) talep edilmektedir. Şirket, başarıyla yürüttüğü tahsilat yönetimi neticesinde son 3 yıldır alacakların tahsilatında hiçbir hasar vermediğini veya şüpheli alacak durumuna düşmediğini açıklamıştır.

#Uzun yıllardır sürdürdüğü kredi sigortası ve DBS’li satışların toplam cirodaki payının artması ve bu sayede yaşanabilecek hasarların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Ancak bu nedenle şirketin bazı müşterilere ürün veya hizmet satışında azalma görülebilir. Bu bağlamda söz konusu olan ciro düşüşü ‘muhtemel şüpheli alacakların önüne geçilmesi’ amacıyla bilinçli olarak yapılmaktadır. Şirket, cirodan çok, kar odaklı olarak çalışmaktadır. Cironun böyle bir kriz döneminde riskli şekilde artması yerine, şirket, aktiflerinin ve karının yükselmesinin öncelikli hedefi olduğu belirtilmiştir.

#Şirket, rakip şirketlerde yaşanan ‘tedarik zinciri’ sorunun, kendi açısından söz konusu olmadığını belirtmiştir.

#Şirketin net nakit pozisyonu 2020 1. Çeyrek sonu itibariyle devam etmektedir. Net Nakit pozisyonunun (şirket lehine çok avantajlı ve toplu bir hammadde alım kararı oluşmaması durumunda) 2020 yılının sonunda da devam edeceği öngörülmektedir. Bu bağlamda 2020 1. Çeyrek ve 2020 2. Çeyrek dönemlerinde finansal giderlerin bir önceki yılın aynı dönemine nazaran önemli ölçüde azalacağı ve muhtemelen net finansal gelirlerin oluşarak karlılığı pozitif etkilemesi tahmin edilmektedir. Şirket, önemli bir döviz açık pozisyonu bulunmamakta olduğunu, mevcut durumda döviz kısa pozisyonumuz cironun %5’inden az olduğunu belirtmiştir.

Bununla birlikte döviz kurundaki artışlar hammadde tedarik fiyatlarını yükseltmekte ve döviz bazında satışını yapmadığı ürünler özelinde karlılığı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. 2020 yılı birinci çeyreğinde %13 civarında gerçekleşen döviz kuru artışı geçen yılın aynı döneminde %5’in altında kalmıştır. Şirketin herhangi bir döviz cinsinden kredisi bulunmamaktadır. Bahsi geçen (cironun %5’inden az olan) açık pozisyonu tamamen hammadde tedariki kaynaklıdır. Buna bağlı olarak döviz kurundaki artış finansal yükümlülükleri ve giderleri artırmamaktadır. KAP 

YKSLN Hisse Yorumları sayfasıdır.

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

slot casino siteleri
şirinevler escort ankara escort antalya escort escort antalya şişli escort
slot casino siteleri