Ana Sayfa / Hisse Yorumları / Kordsa hisse senedi teknik ve temel analiz

Kordsa hisse senedi teknik ve temel analiz

Daha önce hikayesini ve iş akışını paylaştığım Kords hisse senedi için gündem, teknik ve temel güncellememizi yapacağız. Faydalı olması dileğiyle.. Kordsa şirket hikayesi ve detay yazıma dileyen burdan ulaşabilir.

Kords 2019 yatırımları

Büyük önem ve heyecenla takip ettiğim Kordsa, 2019 a da hızlı başladı diyebiliriz.

İlk olarak şubat ayında ABD’den Axiom Materials Holdings LLC şirketini satın aldığını duyuran Kordsa, kompozit sektörüne verdiği önemi bir kez daha göstermiş oldu. Bu alanda dünyada söz sahibi olmaya başladı bile diyebiliriz.

Axiom Materials Holdings LLC, ABD’de uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri kompozit materyaller sağlayan bir şirket.

KAP’a yapılan duyuru şu şekilde.

Şirketimizin %100 iştiraki konumunda olan ve Amerika’da mukim Kordsa Inc., tamamı Axiom Materials Holdings LLC şirketine ait olan uzay ve havacılık endüstrisinin yanı sıra gelecek nesil ulaşım araçlarına da ileri kompozit materyaller sağlayan Axiom Materials Acquisition LLC şirketinin, Türkiye ve Amerika’daki yasal tüm onayların alınması ve şartların sağlanması kaydı ile %95,83’ünün  kapanış düzeltmeleri hariç yaklaşık 174.830.000 (yüzyetmişdörtmilyonsekizyüzotuzbin) Amerikan Doları karşılığında satın alınmasına ve kapanış işlemlerinin onayların tamamlanması sonrası gerçekleştirilmesine karar vermiştir. Söz konusu nihai satın alma bedeli, Amerika’da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesi tarafından verilecek onaylara ilişkin kapanış koşullarının gerçekleşmesini takiben kesinleşecektir. 18.02.2019

Satın alma süreci 2019’un ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Kords hisse fiyatları bunu şimdiden fiyatlamaya başladı bile.

2019 yılı ilk çeyreğinde yapılan bir başka güzel hamle Continental ile yapılan iş birliği.

Kordsa’nın en beğendiğim yönlerinden birinin ArGe olduğunu daha ilk yazımda belirtmiştim.

Kordsa ve Continental iş birliği ise 9 yıllık bir arge ürününün sonucu. Bu iş birliğinin ürünü CoKoon yapıştırma teknolojisi. Ve uyguladıkları model ise “Açık İnavasyon”. Çok fazla detaya boğmadan sadece şunu belirteyim. Lastik endüstrisini resmen dönüştürüyorlar.

Kordsa ve Boeing şirketi

Boeing şirketinin geçen aylarda sıkıntılar yaşadığını basından takip ettik. Söz konusu devasa şirket, Kordsa ile (Amerika’da satın aldığı şirketler vasıtasıyla) iş yaptığı için Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Alper konuya açıklık getirmiş. Bunu da bu köşeye yazmış olalım.

Boeing’in son dönemlerdeki tartışılan uçak modeli 737 Max tipi uçaklarıdır, Şirketlerimiz Fabric Development Inc. ve Textile Products Inc, Boeing’in 787
Dreamliner projesine malzeme tedariki sağlamaktadır, bu kapsamda son yaşanan durumların bizim projelerimizi etkilemediğini söyleyebiliriz.

Tüm bu gelişmeler ışığında kords hisse teknik ve temel yorumlarına geçebiliriz.

Kordsa hisse teknik yorum

Kords teknik görünümüne bir kaç farklı açıdan bakmaya çalışacağız.

Fibo seviyelerine makul derecede sadık kalan kords, eğer bu hızla gitmeye devam ederse FİBO hedefi olan 15 TL’ye varması uzun sürmez. Ama benim görüşüm bunun bir zaman dilimine yayılmasının daha sağlıklı ve olası oluşudur. 11.6x lar aşağıda destek noktamız.

Kords, 20 günlük hareketli ortalamalar ile mükemmel uyum içinde çalışıyor. Sadece bunu kullanarak trade etmeniz bile önemli karlar bırakabilir. YTD

Genişleyen formasyon. Evet baktığımız zaman hisse yükselen trend içinde. Ama çizgisel olarak bu trendin tepe noktasındaysanız dikkat etmekte fayda var. RSI göstergesi hala aşırı alım seviyesinde.

Yatırım amaçlı alınacaksa bana göre (ben öyle yaparım) düzeltme hareketini beklemekte fayda var. Yanıltmak istemem karar sizlerin.

Kords temel göstergeler

Burda dikkat çekeceğim nokta, Mart ayı başında yabancı payı %51’i geçen hissede, şu an ki yabancı payı kendi ortalamasında devam ediyor oluşudur. Takibe devam.

Temel göstergelerinde ve sermaye yapısındaki değişimlerde geçen ay verdiği temettünün de etkisi var. O halde bir de şu temettü çizelgesine bakalım Kordsa’nın.

Kordsa temettü geleneği

2007-2010 yılları atasında sekmeye uğraya temettü geleneği, tekrar toparlanmışa benziyor. Temettü emekliliği düşünen yatırımcıları 35 krş  (brüt) tatmin eder mi bilmem ama hisseyi 7-8 TL’lerde iken toplamaya başlayan ortalama bir yatırımcıyı şu anki fiyat ve verdiği temettü ihya eder.

Kordsa güncellememizi de yapmış olduk. Geri dönüş, paylaşım, eleştri ve yorumlarınız benim için önemli. Daha doğrusu bu bloğun ve paylaşımlarımın temel direği desem daha doğru olacak. 😀

Görüşmek dileğiyle. Bol kazançlı yatırımlar.

“Bireysel bir yatırımcı bir spekülatör gibi değil bir yatırımcı gibi davranmalıdır.”

Ben Graham

Hakkında Borsa Kafası

Amacım gerek yatırım konusunda gerek tasarruf konusunda bugüne kadar öğrendiklerimi ve bundan sonra öğreneceklerimi paylaşmak ve okuyucuyla birlikte kendimi geliştirmektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

GENTS Gentaş Hisse Senedi Analiz Yorum

Borsa İstanbul’da hisse fiyatı ucuz kalmış hisselerle ilgili bir yazı dizisi hazırlıyorum. Takip edebildiklerimi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir