DOLAR 18,644
EURO 19,6447
ALTIN 1075,782
BIST 5005,3
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kayıtlı sermaye tavanı artırımı nedir? hisseyi nasıl etkiler?

Kayıtlı sermaye tavanı artırımı nedir? hisseyi nasıl etkiler?
26.01.2020
68.028
A+
A-

Son dönemlerde artmış olsada aslında sıklıkla da duyduğumuz/duyacağımız bir kavramı açıklayacağım bu yazımda. Kayıtlı sermaye tavanı ve kayıtlı sermaye tavanı artırım olayı. Borsada halka açık şirketlerde bu olay ara ara yönetim kurullarınca yapılıyor ve işin doğrusu çoğu küçük yatırımcı bu durumun ne işe yaradığını, kayıtlı sermaye tavanı artırımının hisseye ve şirkete olası etkilerini pek bilmiyor.

Bakın mesela Ocak 2020 itibari ile sermaye tavan artırım işlemleri yapan şirketlerin bir listesini paylaşayım. (onay veya başvuru)

ALGYO hissesinde de böyle bir karar alınmışken örnek olay üzerinden durumu özetlemeye çalışacağım. Haydi başlayalım bakalım.

Önce ALGYO hissesindeki haberi bir paylaşalım.

Alarko Yatırım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ALGYO) Yönetim Kurulu, 22 ocak tarihinde gerçekleştirilen toplantıda 2020 yılında 5 yıllık izin süresi dolacak olan kayıtlı sermaye tavanını artırma kararı aldı.

Konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamaya göre şirket, 20.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanını 150.000.000 TL’ye yükseltmek için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gerekli onayların alınması için çalışmalara başladı.

Söz konusu başvuru Kurul’dan onay alması halinde, 150 milyon liraya artırılacak kayıtlı sermaye tavanının yeni geçerlilik süresi 31 Aralık 2024’e uzatılacak.

Haber şimdilik burda dursun. Geri dönüp inceleyeceğiz.

Gelelim sorularımıza.

Kayıtlı sermaye nedir?

Bir kere şunu hatırlatmakta fayda var. Bu kavram ve olgular tamamen Türk Ticaret Kanunu ve SPK bildirileri kapsamında. TTK üst kanun ve SPK tebliğ ana rehberimiz.

Borsa ile ilgilenen her yatırımcının karşısına çıkan iki kavram: ödenmiş sermaye ve kayıtlı sermaye.

Ödenmiş sermaye kavramını sitedeki borsa rehberi sayfamızda daha önce açıklamıştım

Kayıtlı sermaye kavramı ise, anonim şirketlerin esas sözleşmelerinde hüküm bulunmak kaydı ile genel kurula ihtiyaç duymaksızın sadece yönetim kurulu kararı ile yeni hisse senedi bastırma veya sermaye artırımında bulunmasına yarayan sistemdir.

Özellikle genel kurul toplantılarının maliyetinin yüksek veya üye sayısı ve profili nedeniyle zorlukla yapılabildiği şirketlerde, şirketin sermaye artırımlarında daha esnek karar alabilmesine yarayan kayıtlı sermaye sistemi bu bakımdan oldukça önemlidir.

Sistem şu şekilde işler: Yönetim kurulu ,şirket genel kurulunda arttırabilecekleri bir maksimum limit (sermaye tavanı) belirlenmesini ister. Yönetim kurulu da en az beş yıl içinde o tavana ulaşmak kaydıyla ve o tavanı aşmamak şartıyla , ister bir kerede ister bir kaç sermaye artırımı yoluyla, tavan miktarına kadar sermayelerini yükseltebilir. Esas sermaye sisteminde  gerekli sermaye arttırımı her seferinde genel kuruldan onay alınması gerekirken, kayıtlı sermaye sisteminde bu iş toplu bir izin alınarak yapılmış olur.

Borsada kayıtlı sermaye tavanını artırma nedir?

Kayıtlı sermaye tavanı, şirketlerin sermaye kalıbını gösterir. Bu kalıbın üzerine çıkabilmek için kalıbı büyütmek yani kayıtlı sermaye tavanını artırmak gerekir. Büyüyen ve sermaye ihtiyacı artan şirketler bunu ancak kayıtlı sermaye tavanlarını yükselterek yapabilir.

Aslında şirketler büyüme planlarını bir sermaye tavanıyla sınırlamamak için kayıtlı sermaye tavanını sürekli olarak artırmak durumundadır. Çıkarılmış sermayenin kayıtlı sermaye tavanına yaklaştığı durumlarda gerçekleştirilen bu artırımlar, aynı zamanda şirketin sermaye bazlı büyüme planlarının da bir parçasıdır. Yani bir şirket eğer kayıtlı sermaye tavanını maksimum seviyede artırıyorsa, bu durumda sermayesinde hızlı büyüme planları yapıyor olabilir. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki, mesela 5 yıl boyunca geçerli olacak şekilde yapılan yüksek oranlı kayıtlı sermaye tavanı artırımı, şirketin o 5 yılda sermayesini o tavana gerirmek zorunda olduğu anlamına gelmez. Çünkü şirket bu 5 yılın sonunda SPK’ya başvurarak aynı sermayenin 3-4 veya 5 yıl daha aynı seviyede belirlenmesi için süre uzatım talebinde de bulunabilir.

kayıtlı sermaye tavanı artırımı hisseyi nasıl etkiler?

Yukardaki açıklamaların kısa bir özetini geçmiş olayım.

Bir şirketin yasal bir sermaye kalıbı var. Ve bu kalıp dışına her ne iş yaparsa yapsın çıkamaz. Diyelim ki büyük yatırım hedefleri var veya 5 yıllık bir stratejik planlama yaptı ve baktı ki yasal sermaye tavanı bu işlere yetemiyor. İşte bu süreçte şirket sermaye tavan artırım kararı alıyor ve bunu SPK’ya da onaylatıyor.

Bu durumun hisse ve yatırımcılarına doğğrudan bir etkisi yok. Yani bu iş ne bedelli sermaye artırımıdır ne de bedelsiz. O yüzden endişe veya sevince gerek yok. 😀

Ama şunu söylemek mümkün. “Bu kararı alan şirket, uzun vadede önemli planlamalar yapıyor ve yatırım yapma, büyüme hedefleri var.” diyebiliriz.

Şimdi gelelim ALGYO örnek olay incelemesine.

Örnek olay

ALGYO hissesi 20.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanını 150.000.000 TL’ye yükseltmek istiyor.

Şimdi şirketin ana sayfasından esas sözleşmeye ulaşıyoruz.

Tek tek inceleyelim.

Şirket kayıtlı sermaye sistemine 1996 yılında geçmiş.

2016-2020 dönemi için de 20.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı belirlemiş.

Şimdi ise yine yönetim kurulu kararı ve SPK onayı ile 2020-2024 yıllarını kapsayacak şekilde bunu 150.000.000 TL’ye yükseltmek niyetini beyan etmiş.

SON SÖZ

Daha önce belirttiğim gibi kayıtlı sermaye tavan artırımının yatırımcılar için kötü bir etkisi yok. Bu yazıyı da yazmamdaki asıl amaç sosyal medyada denk geldiğim yanlış yönlendirmeler.

Borsa rehberi arşivimize böylece bir konuyu daha eklemiş olduk. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Görüşmek dileğiyle. Bol kazançlı yatırımlar.

 

YORUMLAR
 1. iyi_bi_adam dedi ki:

  algyo kayıtlı sermaye tavan izni başvurusunu hangi tarihte yaptı.

  1. Burak V. dedi ki:

   yazıdan 1 2 gün önceydi diye hatırlıyorum.

 2. Ali Osman dedi ki:

  Bilgilendirici bir metin olmuş.Elinize sağlık

 3. M.sedat çelebi dedi ki:

  kayıtlı sermaye tavan artırımının yatırımcılar için kötü bir etkisi yok ise, şirket sermaye tavan artırımının yatırımcısı için olumlu etkisi olması gerekmez mi? Sermaye artırımı hise birim değerini etkilemez mi?

  1. Burak V. dedi ki:

   2 kavramı karıştrmayın ikisi birbirinden çok farklı

bursa elektrikçi, en yakın elektrikçi bursa ,osmangazi elektrikçi