Ana Sayfa / gents / GENTS Gentaş Hisse Senedi Analiz Yorum

GENTS Gentaş Hisse Senedi Analiz Yorum

Borsa İstanbul’da hisse fiyatı ucuz kalmış hisselerle ilgili bir yazı dizisi hazırlıyorum. Takip edebildiklerimi ve sizlerden gelen talepleri göz önünde tutarak kendimce bir liste oluşturdum. Umarım faydalı olur.

GENTS Gentaş Hisse Senedi analiz yorum

Gentaş GENTS hisse senedi bu listede olan hisselerden biri. Laminant üreticisi olan şirket, özellikle dekoratif laminant üretiminde dünyanın ilk 10 üreticisi arasında yer alıyor.

Gentaş, Türkiye’deki üretim kapasite artırımı ve ihracatta uzak pazarlara cesurca girebilme yeteneği ile dikkat çeken bir şirket.

Laminant ve orman ürünlerinde uzmanlaşan şirket, yapı ve mobilya olarak 2 ana sektöre malzeme tedarik eden, hem binanın dış cephesine hem de iç kaplamalarına, hareketli ve sabit mobilyalara ürün grupları ile cevap vermekte. Bu anlamda mobilya sektöründeki her gelişmeyi de takip ediyor hatta bazı noktalarda bu alana öncülük ediyor.

Kendini sürekli geliştirme ve büyütme peşinde olan Gentaş. Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımları her sene artıyor. Mevcut ürünlerini geliştirmek, tasarımsal farklılık katabilmek ve ürün çeşitliliğini artırmak odaklı Ar-Ge bütçesini cirosunun yüzde 1’ine kadar artırmış durumda şu an.

800 küsür çalışanı var.

GENTS temettü politikası

Temettü geleneği de oluşturmaya çalışan bir şirket Gentaş.  Şirketin kar payı dağıtım politikası şöyle:

Şirket, dağıtılabilir net dönem karının en az %20’sini ortaklarına nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde kar dağıtımı yapar….Kar payı dağıtımında imtiyaz söz konusu değildir.

Her yıl düzenli olarak Mayıs aylarında temettüsünü veriyor. Verimliliği iyi seviyelerde.

GENTS temel oranlar

Net kar marjında 1 sene içerisinde ciddi düşüş yaşanmış. Dünya ve Türkiyedeki inşaat/yapı talep daralmasından önemli ölçüde etkilendiğini söyleyebiliriz.

PD/DD oranı ise hissenin ucuz kaldığını söyleyen seviyelerde.

GENTS teknik analiz

hisse yıllık bazda en yüksek 2.12 ve en düşük 1.06 fiyat seviyelerini görmüş

Günlük grafiğe bakalım ilk olarak

Tam ekran bakmak için resme bir kez tıklayın

Günlük grafikte düşen trendden çıkmış. Şu an hisse yatay seyrinde konsolide çabasında. 1.38 üstünde tutundukça yukarı hedefini devam ettirebilir. YTD.

Saatlik grafiğe bakalım

Saatlik grafikte 1.46 önemli direnç noktamız. Bunun üstünde kalıcılık sağlarsa trend kanalının üst bandını hedefleyebilir. YTD.

Bu yazı dizisine devam edeceğim. Sizden gelen talepleri kriterlere de uyduğu müddetçe analizini yapacağız. Görüşmek dileğiyle.

Hakkında Borsa Kafası

Amacım gerek yatırım konusunda gerek tasarruf konusunda bugüne kadar öğrendiklerimi ve bundan sonra öğreneceklerimi paylaşmak ve okuyucuyla birlikte kendimi geliştirmektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

DEVA Holding hisse senedi yorum

Ülkemiz ilaç sektörünün önemli oyuncularından DEVA Holding incelemesi yapacağız bu yazıda. Şirket neler üretir, ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir