Dolar 32,5826
Euro 34,8020
Altın 2.413,05
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
24°C
Hafif Yağmurlu
Çar 22°C
Per 20°C
Cum 19°C
Cts 17°C

Doğan Holding Hisseleri Sektörleri, Markaları, Yaptığı İşler ve Analizler

Doğan Holding Hisseleri Sektörleri, Markaları, Yaptığı İşler ve Analizler
21 Nisan 2023 21:00 | Son Güncellenme: 26 Nisan 2023 14:47
15.068

Doğan Holding Şirketleri , Hisseleri ve Yaptığı İşler

Doğan Holding Hisseleri Sektörleri, Markaları, Yaptığı İşler ve Analizler

Bazen bir şirketin hissesini almak için tekniğe, temele ya da diğer analiz yöntemlerine bakarak karar veririz. Bunlar bizlere hissenin güncel durumu ve yönü hakkındaki bir takım istatistikler sağlar. Peki istatistiki veri bize neyi ne kadar gösterir ve bu istatistiki veriler nasıl okunmalıdır? Futbol camiasından tanıdığımız ünlü teknik direktör Alex Ferguson‘un ”istatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir, ama asıl görünmesi gerekeni göstermez.” sözü geliyor aklıma..

Borsada yatırım yapmadan önce satın alınan şirketin geçmişinin incelenmesi, karlılık ve büyüme durumunun araştırılması, geleceğe yönelik yatırımlarına göz atılması; sizlerin yapacağı hisse yatırımın kazanca dönüşmesi adına elzemdir. Şirket seçimlerinde ve analizlerinde “asıl görünmesi gerekeni görmeniz” tam da burada işe yarar…

Şimdi sözü daha fazla uzatmadan asıl konuya gelelim: Doğan Holding.

Enerjiden sanayiye, otomotivden akaryakıt sektörüne, finans sektöründen gayrimenkul yatırımlarına, internet, eğlence ve medya sektörlerine uzanan bir çok faaliyet alanı ve projeyle devasa bir topluluk olan Doğan Holding’i inceleyeceğiz bugün.

Doğan Holding Sahibi Kimdir?

Doğan holding, Aydın Doğan ve ailesi etrafında şekillenen bir aile şirketidir. Holdinge ait hisselerin dağılımına bakalım.

Doğan Holding Ortaklık Yapısı, Hisse Dağılımı

Doğan Holding’in ortaklık yapısı resimde görüldüğü gibidir. En büyük pay sahibinin Adilbey Holding olduğu dikkatinizi çekmiştir. Ancak Adilbey Holding’de Aydın Doğan’a aittir. İsmini ise Aydın Doğan’ın babasından almıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı

Y. Begümhan DOĞAN FARALYALI

Aydın Doğan’ın kızıdır.

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Hanzade V. DOĞAN BOYNER

Aydın Doğan’ın kızı ve Y. Begümhan DOĞAN FARALYALI’nın ablasıdır.

CEO

Çağlar Göğüş

1993 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve eğitim hayatını Florida Üniversitesi’nde yaptığı MBA derecesi ile tamamladı. Coopers & Lybrand, A.T Kearney şirketlerinde analist ve danışmanlık görevleri üstlenen Çağlar Gögüş, Peppers & Rogers şirketinin ortakları arasında yer aldı.

Aydın Doğan Kimdir

1936 yılında Gümüşhane-Kelkit’te, bölgenin köklü ailelerinden birinin oğlu olarak dünyaya gelen Aydın Doğan,  İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi’nden mezun oldu. İlk ticari atılımını 1959 yılında Mecidiyeköy Vergi Dairesi’ne kaydolduktan sonra otomobil, ticari araç ve inşaat makineleri gibi ürünlerin satışına başlayarak yaptı. 1961 yılında ilk şahsi şirketini kuran Aydın Doğan, 1970’e kadar toptan ticaret alanında varlık gösterdi.

 • 1974’te yeni şirketiyle, sanayi alanına adım atan Aydın Doğan, izleyen yıllarda İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu’na seçildi.
 • 1979 yılında Milliyet gazetesini devralarak, basın ve yayın dünyasına girdi.
 • 1994 yılında Hürriyet gazetesini de satın alarak medyadaki varlığını pekiştirdi, bu alanda yükselen bir grafik çizdi. Bunlara Posta ve Fanatik gibi büyük başarı elde eden yeni gazeteleri ekledi.
 • Televizyon yayıncılığında Kanal D ve CNN Türk gibi markaların yanı sıra Kanal D Romanya’yı faaliyete geçirdi. Doğan Kitap, Doğan Burda Dergi Grubu, DMC ile kitap, müzik yayıncılığı, dijital yayıncılık ve dağıtımda lider olan şirketler kurdu.
 • Otomotiv, sigorta ve turizmdeki şirketlerini bankacılık ve finans kuruluşları izledi. Milpa ile kitlesel pazarlamaya yeni açılımlar getirirken perakende alanında Türkiye’nin en büyük markalarından birini yarattı: D&R. Faaliyetlerini, akaryakıt perakendeciliği, madencilik ve yenilenebilir enerji sektörlerinde genişletti.

Doğan Holding Hangi Sektörlerde

Doğan Holding Türkiye’deki bir çok holding gibi yaygın bir sınai çeşitlendirmesine sahip. Önce genel tabloya bakalım sonrada holdingin borsada işlem gören hisseleri ve gelecek vaat eden yatırımlarını ele alalım.

doğan holding şirketleri

 

Doğan Holding Borsadaki Hisseleri

Borsada Doğan Holding hisseleriDOHOL, MIPAZ, CELHA, DOBUR, DITAS” ve son olarak GWIND halka arzı ile b.rlikte olmak üzere 6 hisse ile temsil ediliyor. hepsiburada.com yine bir Doğan Holding şirketidir ve ABD Nasdaq borsasında halka arz sürecindedir. Bir çok satıştan sonra kalan Doğan Holding hisseleri ile ilgili veriler tabloda yer almaktadır.

doğan holding borsadaki şirketleri

Doğan Holding Ne İş Yapar

Tabloda belirttiğimiz gibi bir çok sektörde faaliyet gösteren Doğan Holding’in sektörel bazda öne çıkan şirketlerini, ne işler yaptıklarını kısaca inceleyelim.

Doğan Holding Markaları

#Doğan Holding, sanayi sektöründe;

DITAS (Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş) ve CELHA (Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş.) şirketleri ile yer alıyor.

DITAS

Türkiye’nin ilk rot üreticisi” Ditaş, yurt içinde ve yurt dışında araç üreticileri için özellikle süspansiyon ve direksiyon odaklı yedek parça üretimi yapıyor. Rot, rot başı, rotil, salıncak kolu gibi bir çok ürün yelpazesine sahip. Üretim yaptığı markalar arasında ”Ford, Fiat, Isuzu, Iveco, Karsan, Bmc, Mitsubishi, Temsa, Daimler, Man, Mersedes-Benz” gibi dev firmalar öne çıkıyor.

Yurt içinde ticari araçların rot talebinin %80’i, binek araçların ise %15’i Ditaş tarafından sağlanıyor. Yenileme pazarında ise %25’lik bir paya sahip olan Ditaş, yurt dışında 25 ülkede ihracat yapıyor. Her yıl Ar-Ge faaliyetleri için %4 bütçe ayıran Ditaş, ulaşım sektörü yanı sıra havacılık ve savunma sanayi sektörlerinde de yer almayı hedefliyor.

Kurulduğu günden bu yana belirli aralıklarla Temettü ödemesi yapan Ditaş, son üç yıldır kesintisiz temettü ödemesi yapmakta. Şirketin hisselerinin % 46,28’i Doğan Holding’e ait olup, %53,72’si halka açık işlem görmekte..

CELHA

Çelik halatlar ve teller üzerine üretim yapan şirket ürünlerini, yurt içinde ve özellikle yurt dışında Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 45′ in üzerinde ülkeye ihraç ediyor. Geniş ürün yelpazesine sahip olan şirketin ürünlerinin kullanım alanları genel olarak şöyle:

 • Çelik Halatları ile; inşaat, denizcilik, balıkçılık, petrol, madencilik gibi birçok sektörde ve asansörlerde, vinçlerde, ormancılıkta;
 • Galvanizli Telleri ile; muhtelif endüstriyel yay imalatı, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe;
 • Endüstriyel Yaylık Telleri ile; ağırlıklı otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde olmak üzere her türlü endüstriyel yay uygulamalarında;
 • Patentli Telleri ile, yüksek performanslı özel halat üretimi, tarım ve geri dönüşüm sektöründe;
 • Beton Demetleri ile; köprü ve kirişlerde, ankraj uygulamalarında, beton prefabrik inşaat olmak üzere birçok farklı inşaat alanında kullanılmakta.

“Çelik Tel ve Halat sektörünün ilk AR-GE Merkezi” unvanına sahip olan şirket, Avrupa pazarında payını arttırmak üzere Hollanda’ya konumlanmış durumda. Son üç yıl düzenli temettü ödemesi yapan şirket 2020 yılında temettü dağıtmama kararı aldı. Şirket hisselerinin % 49,44’ü Doğan Holding’e ait olup, %50,51’i halka açık işlem görmekte.

#Doğan Holding Enerji Sektöründe;

Doğan Holding; Doğan Enerji Yatırım A.Ş. tepe kuruluşu ile Galata Wind Enerji, DOEL Elektirik Enerji, Boyabat Elektirik Üretim, Aslancık Elektrik Üretim şirketleriyle sektörde yer alıyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacının %70’inden fazlası yurtdışına bağımlı olduğu bir ortamda enerji yatırımları oldukça önem arz etmektedir.

Galata Wind Enerji

Türkiye’de RES (Rüzgar Enerji Santrali) ve GES (Güneş Enerjisi Santrali) alanında hizmet veren Galata Wind Enerji yüzde yüz yenilenebilir enerji temeli üzerine kurulmuştur. 202 MW kurulu güce sahip olan şirketin Balıkesir ve Mersin’de 2 adet Rüzgar Enerji Santrali, Çorum ve Erzurum’da 2 adet Güneş Enerji Santrali bulunmaktadır.

Şirketin yüzde yüz hissesi Doğan Holding’e aittir. Son olarak Bursa’da 1 adet Rüzgar Enerji Santrali proje aşamasında olup, 2020 Ekim ayında devreye alınması planlanan şirketin yüzde yüz hissesi Doğan Holding’e aittir.

DOEL Elektrik Enerji

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan lisansını 2017 yılında alan şirket; serbest tüketicilere satış, ithalat ve ihracatı faaliyetlerinde bulunmaktadır. Şirketin bağlı olduğu Doğan Enerji, elektrik enerjisi alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra petrol arama ve üretimi konularında da çalışmalar yürütmektedir.

Şirketin yüzde yüz hissesi Doğan Holding’e aittir.

Boyabat Elektrik Üretim

Kızılırmak Nehri üzerine kurulu hidroelektrik santrali 1 Milyar kWh üretim kapasitesine sahiptir. Şirketin %66,65’i Doğan Holding’e, %33’ü Lüksemburg merkezli Unit Investments şirketinin Hollanda’da enerji yatırım ayağı olan Unit Investment NV şirketine, %0,35’i Doğuş Holding’e aittir.

Aslancık Elektrik Üretim

Giresun’daki Harşit Nehri üzerinde kurulu hidroelektirik santrali 350 Milyon kWh üretim kapasitesine sahiptir. Doğan Holding, Doğuş Holding ve Anadolu Endüstri Holding tarafından hayata geçirilen bu santral,  eşit oranda ortaklık yapısıyla müşterek yönetime tabi bir şirkettir.

#Doğan Holding Otomotiv Sektöründe;

Suzuki, Trend Motosiklet, SUVmarket

Japon Suzuki markasının otomobil, motosiklet ve marin motorlarının Türkiye distribütörlüğünü elinde bulunduran Doğan Holding, Trend Motosiklet adı altında dünyanın önde gelen ”Piaggio, Vespa, Aprilia ve Motto Guzzi” gibi motosiklet markalarının satışını yapmaktadır. İkinci el otomobil alanında da atılımlar yapan şirket, sektöre niş odaklı girerek sadece SUV otomobil alım satım markası olan suvmarket.com’u kurdu. İkinci el otoda SUV’lara olan talebin her geçen gün daha fazla arttığı bir dönemde mantıklı bir girişim olarak görülebilir.

#Doğan Holding Akaryakıt Sektöründe;

Aytemiz Akaryakıt Dağıtım

Sektörün lideri olan Petrol Ofisini geçtiğimiz yıllarda satan Doğan Holding, sektörden çıkışını Aytemiz şirketine ortak olarak doldurdu. Ortaklık gerçekleştiğinde 310 akaryakıt istasyonuyla pazar payı bakımından 8. sırada bulunan şirket, şimdilerde 590’ın üzerinde bayi sayısına ulaşarak sektördeki pazar payını Total’in hemen arkasından 6. sıralara yükseltti. Şirketin ortaklık yapısı %50 Doğan Holding %50 Aytemiz ailesi üyelerinden oluşuyor.

#Doğan Holding Finans ve Yatırım Sektöründe;

Doruk Faktoring, Finansman ve Öncü GSYO

Doruk Faktoring %100 ve Doruk Finansman %97 oranında sahiplik ile finans sektöründe yer alan Doğan Holding, Öncü GSYO ile potansiyeli olan yeni girişimlere ve holding bünyesindeki yeni iş alanlarına yatırım yapmaktadır. Öncü GSYO özelinde inceleme yaptığımızda yapılan yatırımlar ve oranları şu şekilde;

oncu-gsyo-yatirimlari

 • Mediterra Capital Partners Tükiye’deki orta büyüklükte şirket ve KOBİ’lere yatırım yapan önde gelen girişim sermayesi fonudur.
 • Insider tek bir platform üzerinden öngörüsel segmentasyon ve gerçek zamanlı kişiselleştirme teknolojileri aracılığıyla şirketlerin müşteri sadakatini ve dijital büyümelerini artırmalarını sağlayan bir şirket.
 • Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu düş kurmayı ciddi bir iş olarak ele alarak, anne-çocuk segmentinde markalar yaratmak için Ayşe Şule Bilgiç tarafından 2008 yılında kurulmuş bir “Edutainment” şirketi olup, Pepee adlı çizgi film bu stüdyoda üretilmiştir.
 • Gri Gıda Sanayi bildiğimiz Tavuk Dünyası markasının şirketidir. ”Gagawa” markası ile Çin, Almanya ve Hollanda’da faaliyet göstermektedir.
 • Collective Spark Türkiye’de değeri 100 bin USD ile 3 mn USD arasında değişen, başlangıç aşamasındaki finans teknolojileri, pazar alanları, hizmet yazılımları, bigdata ve endüstri 4.0 gibi teknoloji girişimlerine yatırım yapan bir girişim sermayesi fonudur.

#Doğan Holding Gayrimenkul Sektöründe;

D Gayrimenkul ve Milpa

Gayrimenkul sektöründe bu iki kuruluş ile yer alan Doğan Holding’in en göze batan yatırımları ofis hizmetleri için Trump Towers ve onun altına alışveriş faaliyetleri için konumlandırılan Trump AVM. Yılda 9 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Trump AVM, %96 mağaza doluluk oranına sahip.

#Doğan Holding İnternet, Eğlence, Medya Sektöründe;

Net D

Youtube üzerinde müzik dinliyorsanız bu ismi duymamış olmanız imkansız. 17.1 Milyon aboneliğe sahip olan kanal hakkında sosyal medya veri analiz platformu socialblade’e göre yaptığımız incelemelerde Net D;

 • Yerel klasmanda Türkiye’nin en çok izlenen kanalı
 • Müzik klasmanında Dünyanın en çok izlenen 7. Müzik kanalı
 • Genel klasmanda Dünya’nın en çok izlenen 47. kanalı

Kanalın en çok izlenen video klibi ise 483.311.631 izlenmeyle Aleyna Tilki’nin Cevapsız Çınlama isimli çalışması.

Life Time 33+ Milyardan fazla izlenme rakamlarına sahip kanalın birde Influencer programı var. Net D Influencer olarak, Youtube üzerinde belirli bir kitleye ulaşan kanalların yönetimini yapmaktalar. Net D, Çeşitli kategorilerde Tonguç Akademi, Burak Oyunda, Buğra Kazancı gibi 60+ kişi/kanalın idaresini yapmakta.

Slow Türk

İstanbul’dan 95.4 FM frekansından “Aşkın Frekansı” sloganıyla yayın yapan Slow Türk, ulusal bir radyo istasyonudur. 4. Sihirli Mikrofon Radyo Ödüllerinde 2015 yılının yılın en iyi slow müzik radyosu seçilmiştir.

Doğan Music Company (DMC)

Müzik sektörünün en önemli şirketlerinden olan DMC, 200’e yakın müzik şirketinin dijital ve fiziki dağıtımını yaparken, kendi bünyesinde 100’e yakın sanatçı ve grupla çalışıyor. Oyuncu menajerliği ve ajans faaliyetleri de yapan DMC, bünyesindeki bir çok sanatçıyla dizi, film ve reklam projesi için oyuncu desteği sağlamakta. Doğan Holding’den yapılan son duyuruya göre Believe Grubu bu şirkete ortak olmak üzere.

Doğan Holding müzik sektöründe Net d, Slow Türk ve DMC gibi iştirakleriyle sağlam konumlamış durumda.

Kanal D Romanya

Tamamı Doğan Holding’e ait kanal, 12 yıldır Romanya’da yayın yapmakta. Prime Time’da, ulusal ve tüm bölgesel hedeflerde, ikinci sıraya yükselmiş ve izleyicilere TV, Radyo ve Internet üzerinden geniş kapsamlı bilgi ve eğlence deneyimi sunan entegre bir medya şirketi haline gelmiştir. Yeni iş alanı olarak “Radyo Impuls”u kuran şirket, 10 şehir, %30’dan fazla kentsel kapsama alanı ile halihazırda faaliyet göstermektedir.

Hürriyet Emlak

Emlak sektöründe İnternet ortamında yer alan Hürriyet Emlak, 170 personel sayısıyla, aylık 7 milyon kullanıcı trafiğiyle ve 1 milyona varan ilan girişiyle sektöründe lider konumda. Güncel emlak endeksine ve konut kredisi gibi bilgilere ev sahipliği yapması da rakiplerine göre avantaj sağlıyor. Ayrıca dünyanın önde gelen yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs‘in şirkete azınlık ortak olması, Veri analiz girişimi olan Innobil şirketinin satın alınmasıyla hedeflerine emin adımda ilerliyor.

Doğan Burda (DOBUR)

Doğan Burda, 59 Dergi, 21 Web Sitesi, 20 Tablet ve Mobil uygulama ile dergi yayını yapmakta. Sektörde çok önemli bir paya sahip olan kuruluş, bir çok ünlü yabancı derginin lisans hakkına da sahip. Borsa’da DOBUR koduyla işlem gören şirketin ortaklık yapısı %28,69 Doğan Ailesi, %40 Burda Ailesi %31,31 ise halka açık işlem görmekte.

Sektörle alakalı bir diğer şirket ise Doğan Dergi Pazarlama (DPP).  Yerli ve yabancı dergi ile gazetelerin saha ve bayi kontrolünü yapıyor; dağıtım şirketinin olmadığı satış noktalarını tespit edip yeni satış noktaları yaratıyor. Ayrıca Şirketin reklam ücretlerini incelerken vay canına dediğimiz linki buraya bırakıyorum.

#Doğan Holding Diğer Sektörlerde;

Otelcilik ve Marina

Marlin otelcilik ve Turzim A.Ş. şirketi üzerinde Işıl Club Bodrum ve Marina Vista Bodrum adında yüksek doluluk oranlarına sahip 2 oteli var holdingin, birde Milta Marina Bodrum isminde yat bağlama şirketi var. 450 Yat bağlama kapasitesine sahip olan Milta Bodrum Marina Avrupa Yat Birliği tarafından verilen “5 Altın Çıpa” uluslararası kalite ödülüne sahiptir.

Neta Havacılık

Neta Havacılık, bugüne kadar 7 bin saatten fazla uçuş gerçekleştiren Falcon F2000LXS 2016 model uçak ile yurt içi ve yurt dışı hava taksi taşımacılığı hizmeti sunuyor. Şirket, kurulduğu 2002 yılından bugüne, yurtiçi ve yurtdışında tanınmış iş insanlarına hizmet vermeyi amaçlıyor.

Doğan Dış Ticaret

Temel faaliyet alanı hammadde tedariği olan Doğan Dış Ticaret (DDT), uhdesindeki kâğıt, karton ve ambalaj ürünleri mümessillikleri ile piyasaya hizmet veriyor. Faaliyetlerinin bir kısmı gazete, dergi ve kitap gibi basılı yayın pazarına yönelik olan DDT, ambalaj ürünleri ve karton sektöründe yeni ürünlerle bu alandaki portföyünü geliştiriyor.

Her konu üzerinden ufak ufak geçmeme rağmen makale biraz uzun oldu. Umarım sizlere faydası dokunmuştur. Doğan Holding hakkında sizlerinde eklemek istedikleri varsa yorum olarak belirtmenizi isterim. Doğan Holding Hisse durumu hakkında analizleri okumak isterseniz Doğan Holding Hisseleri sayfasına göz atabilirsiniz.

https://borsakafasi.com/dohol-hisse-yorumlari-dogan-holding-hisse-analiz-ve-haberleri/

Bol Kazançlı Yatırımlar Dileğiyle Sağlıcakla Kalın… 

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR