• GRAM ALTIN
  324,99
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,1478
  % 0,04
 • € EURO
  6,6913
  % 0,04
 • £ POUND
  7,9959
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  0,8764
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,0941
  % 0,01
 • BITCOIN
  57599,425
  % -1,99
 • BIST 100
  114.364,5300
  % -0,37

Borsada Yaşar Grubu hisseleri

Borsada Yaşar Grubu hisseleri

Borsadaki şirket toplulukları dizisinde bugüne kadar 9 adet grubu inceledik. Yine önemli bir grup ile devam ediyoruz… Yaşar Grubu. Neredeyse İzmir ve Ege Bölgesi ile özdeşleşen, sonrasında dünyaya açılan Yaşar grubu kimin, hangi sektörlerde iş yapıyorlar, Yaşar Holding markaları neler, borsadaki şirketleri hangileri ? gibi bir çok konuya değineceğiz.

Keyifli okumalar.

Yaşar Grubu kimin?

Durmuş Yaşar ile başlayan bir hikaye. 1927’de Rodos’ta denizcilik malzemeleri satarak ticarete atılan Durmuş Yaşar, işini İzmir’e taşır. Bir müddet daha bu işlerle uğraştıktan sonra ticaret açısını farklı bir yöne, boyacılık üzerine çevirir ve Türkiye’nin ilk yerli boya ürünleri olan Dyo boyanın temellerini atar.

DYO’nun açılımı da Durmuş Yaşar ve Oğulları kelimelerinin baş harflerinden gelir.

Endüstriyelleşme konusunda önemli bir adım atan Durmuş Yaşar ve Oğulları, bu işi geliştirir ve Yaşar Grubu’nun holdingleşme aşamasının ilk basamakları böylece çıkılmaya başlanır.

Oğlu Selçuk Yaşar’ın bu holdingleşme sürecinde büyük katkısı olmuştur.

Yaşar Topluluğunun da Onursal başkanıdır.

Şirketin şu anki Yönetim Kurulu Başkanı ise Mustafa Selim Yaşar’dır.

Yaşar Grubu hangi sektörlerde?

Yaşar Grubu Türkiye’deki bir çok holdingimiz gibi yaygın bir sınai çeşitlendirmesine sahip.

Yaşar Grubu boya sektörü

Yaşar Topluluğu’nun holdingleşme aşamasına DYO boya ile başladığından bahsetmiştim. Bu sektördeki faaliyetlerine hala devam etmekte ve geliştirmekte.

Boya pazarı deyip geçmeyin. Düşündüğünüzde alt sektörleriyle birlikte mega bir pazar.

Türkiye iç pazarı da dahil olmak üzere 40 ülkeye çalışan Dyo Boya, mobilya boyaları ve vernikleri, sanayi boyaları, oto tamir boyaları, deniz boyaları, inşaat boyaları üretimi. toz boya üretimi, mürekkep boyaları gibi bir çok boya talebini karşılamakta. Yurt içi ve yurt dışı iştirakleri ile Dyo, Dewilux ve Casati markaları altında yüksek çeşitlilikte ürün vermekte.

Yaşar Grubu hayvancılık, gıda ve içecek sektörü

Yaşar Grubu, gıda-içecek ve hayvancılık sektöründe Türkiye’nin en önemli tedarikçilerinden biri. 1970’li yıllardan bugüne kadar PINAR markası ile birlikte et, süt, su, un gibi çeşitlilikte ürünlere sahip.

“Çamlı” çatısı altında ise, başta yem üretimi ve besicilik olmak üzere; organik süt, kültür balıkçılığı, bitki besleme ve organik gübre üretimi faaliyetlerini de sürdürüyor.

Hayvancılık sektörü ve gıda sektörünü birbiriyle destekler nitelikte geliştiren grup, Körfez, Ortadoğu, Balkan, Avrupa ülkelerinin pek çoğuna ihracat yapıyor.

Yaşar Grubu kağıt sektörü

Yaşar Grubu 1982 yılında kağıt sektörüne de girmiştir. 1996 yılında faaliyetlerini Viking markası ile temizlik kağıtları alanına evrilmiş ve ilerletmiş. Şirket başta Avrupa ve Orta Asya Cumhuriyetleri olmak üzere 32 ülkeye ihracat yapmakta.

Viking ismi ile ilgili de ufak bir anektot anlatayım.

Selçuk Yaşar’a bir röportajında nasıl bu kadar büyüdüklerini sorarlar. Verdiği cevap oldukça samimi ve dürüst.

Vallahi kopya. Danimarka’da olanları burada yapmak istedim. Oradaki boya fabrikası, bira fabrikası, oradaki süt sanayi, kağıt sanayi, mesela Viking’i Danimarkalılar sayesinde kurdum. Danimarka’daki kağıt fabrikasından…Bir de Danimarka’yı iyi tanımam. Yani Danimarka’daki girişimciliği görmem önemli bir etken…Danimarka’daki gelişmiş sanayiyi görüyordum, ders alıyordum, kıskanıyordum.”

Yine mesela TUBORG Bira markası Danimarka kökenli bir kuruluştur. Ve fabrikanın Türkiye ayağı 2003’e Yaşar Grubu’ndaydı.

Yani Yaşar Grubu bir nevi Danimarka’nın üretim modelini kullanmış…

Selçuk Yaşar o kadar ilgilidir ki Danimarka ile, yıllarca Danimarka’nın İzmir Fahri Başkonsolosluğu görevini de yapmıştır.

Yaşar Grubu şirketleri neler?

Grubun yukarıda bahsettiğim sektörlere nazaran irili ufaklı diğer sektörlerde de iş akışları mevcut. Yaşar Holding yan kuruluşları olarak tek bir tabloda göstermeye çalışayım.

Yaşar Topluluğu bugün, 22 şirketi 24 fabrika ve tesisi, 2 vakfı ve 7500 çalışanı ile ülke ekonomisinde söz sahibi gruplardan biri.

Borsadaki Yaşar Grubu şirketleri

Yaşar Grubu , borsada 6 hisse ile temsil ediliyor: petun , pınsu , pnsut , dyoby , ayces , vkıng hisseleri.

Bunlardan 2 tanesi daha önceki yazımda bahsettiğim Turquality Projesi kapsamında olan şirketler. Dyo Boya ve Pınar.

Yaşar Grubu’nun borsadaki şirketlerinin çoğu temettü açısından verimli şirketler. Teknik analizlerine Twitter üzerinde bakabiliriz. Fırsat olursa özel olarak da hisselerin hikayesini ve temel analizini inceleyebilirim.

SON SÖZ

Türkiye’nin büyük gruplarında birini daha incelemiş olduk. Umarım faydalı olmuştur. Paylaşımlarınız ve geri dönüşleriniz benim için önemli.

Görüşmek dileğiyle. Bol kazançlı yatırımlar.

“Piramitin bir kaç yüz metre ötesinde eğilip yerden bir avuç kum aldım.
Sonra biraz uzaklaşıp avucumdaki kumu yavaş yavaş yere boşalttım.
Kendi kendime mırıldanıyordum.
Sahrayı değiştiriyorum…!”

                            Borges-Atlas

YORUMLAR YAZ
 • Piri Reis4 ay önce
 • Yaşar faktoringi bunların sanıyordum değilmiş.