Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 20/11/2020 - Borsakafasi.com
Dolar 33,0087
Euro 35,9937
Altın 2.550,66
BİST 11.217,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
32°C
Hafif Yağmurlu
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 27°C

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 20/11/2020

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 20/11/2020
20 Kasım 2020 10:25 | Son Güncellenme: 20 Kasım 2020 10:26
4.645

ŞİRKET HABERLERİ

 • AKSEN – Özbekistan Taşkent’te şirketin %100 bağlı ortaklığı olarak 240 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralde üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl boyunca satışının yapılması amacıyla Aksa Enerji Tashkent FE LLC adında şirket kurulması kapsamında, Taşkent Bölgesi Belediye Başkanlığı tarafından santralin inşaati için gerekli arazi tahsisi işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.
 • ALMAD – TMSF tarafından Malkara Kömür İşletmeleri Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün Tekirdağ -Malkara’da bulunan tarla – çayır niteliğinde ve madencilik faaliyetlerine konu olan maden sahası içerisinde yer alan gayrimenkuller ile makina-hat ve ekipmanlardan oluşan ihalenin şirket lehine sonuçlandığı, 23,6 milyon TL ihale bedelinin nakden ödendiğinin açıklanması kapsamında, devir, teslim ve tescil işlemlerinin başlatıldığı açıkklandı.
 • ASELS – Şirket ile uluslararası bir müşterisi arasında Elektro-Optik ve Haberleşme Sistemleri ihracatı ile ilgili olarak, toplam bedeli 38,8 milyon dolar tutarında üç adet satış sözleşmesi imzalandığı, teslimatların 2021 – 2022 yıllarında gerçekleştirileceği açıklandı.
 • BIZIM – Şirketin paylarına ilave likidite sağlamak ve yatırımcılarını korumak amacıyla hakim ortak Yıldız Holding’den temin edilerek pay geri alımında kullanılan 13,6 milyon TL fonun tamamının, Şirket işletme sermaye ihtiyacı olmadığı kararına varılarak Yıldız Holding’e iade edilmesine karar verildiği açıklandı.
 • BRSAN – Şirketin sermayesinin %100’üne sahip olduğu Borusan Mühendislik’i devralması suretiyle gerçekleştirilecek kolaylaştırılmış usulde birleşme işlemine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.
 • BMELK – Şirket hissedarlarından Bayram Kınay’ın sahip olduğu 1.360.000 adet A grubu imtiyazlı ve 12.240.000 adet B grubu pay olmak üzere toplam 13.600.000 adet borsada işlem görmeyen statüdeki payın tamamının Pamukova Elektrik’e devri işlemlerinin tamamlanması kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu’nun “Pay Alım Teklifi Tebliği” hükümleri uyarınca pay alım teklifi için zorunlu pay alımına ilişkin tutarın 5,06 olarak tespit edilmesi sonucunda yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.
 • Bursa Çimento (BUCIM, Pozitif): Modernizasyon yatırımı projesi kapsamında yatırım harcamalarının finansmanında kullanılmak amacıyla; Şirket’in 180mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle, %177,77777 oranında 320mn TL nakit (bedelli) artırılarak, 500mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiği duyurulmuştur.

  Teknolojik alt yapının yıpranması nedeniyle, yüksek üretim ve bakım-onarım maliyeti gerektiren mevcut üretim hattının modernize edilmesi, enerji tüketiminin azaltılması, kalorifik maliyetlerin, bakım-onarım giderlerinin düşürülmesi, karbon ayak izinin azaltılması ve kapalı stok sahalarının artırılması suretiyle çevreye duyarlı, doğal kaynakların en verimli şekilde kullanıldığı, daha değişik ürün yelpazesinde üretim yapılabilecek klinker ve çimento üretimi hedeflenmekte olduğu ve bu amaca yönelik olarak fizibilite çalışmalarına başlanılan ve yaklaşık inşaat, makine teçhizat, montaj ve diğer ekipmanlar ile birlikte tahmini maliyeti 89,7mn Euro harcama bütçesi öngörülen ve tahmini 24 aylık yatırım süresini ihtiva eden Modernizasyon Projesi Yatırımına başlanmasına karar verilmiştir.

 • CRFSA – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1,5 milyar TL’den 635 milyon TL’ye azaltılması Genel Kurul’da onaylandı.
 • CRFSA – Şirket sermayesinin 700 milyon TL’den %85,11 oranında olmak üzere 595,8 milyon TL azaltılarak 104,2 milyon TL’ye indirilmesine ve eş anlı olarak %22,57 oranında bedelli olarak 23,5 milyon TL nakden artışla 127,8 milyon TL’ye çıkarılması kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylanmasının ardından, şirket olağanüstü Genel Kurulu’nda da onaylandı.
 • CRDFA – Şirket tarafından Joint Company West Finance an Credit Bank’ın paylarının 40,2 milyon TL bedelle satın alınmasına ilişkin olarak yapılan başvuru Ukrayna Merkez Bankası tarafından onaylandı.
 • DIRIT – Şirket sermayesinin 10,6 milyon TL’den %153,29 oranında tahsisli olarak 16,3 milyon TL artışla 27,0 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.
 • GARAN – 267,5 milyon dolar ve 312,0 milyon Euro olmak üzere 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlarken, kredinin maliyeti ABD Doları ve Euro cinsinden sırasıyla Libor+%2,50 ve Euribor+%2,25 olarak açıklandı.
 • GEDIK – Şirket ile PTT arasında imzalanan protokol kapsamında Türkiye genelinde yaklaşık 4.500 PTT noktasında GEDIK’te hesap açma işlemlerinin gerçekleştirilebileceği açıklandı.
 • GLBMD – 100 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
 • INFO – Şirket sermayesinin 33,8 milyon TL’den %195,86 oranında bedelli olarak 66,2 milyon TL nakden artışla 100,0 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
 • ISCTR – 200 gün vadeli 243,7 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • ISGYO – 90 gün vadeli 50,7 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • MARKA – Şirketin %100 oranında iştiraki İstanbul Bijuteri tarafından, sermayesini temsil eden payların %50’sine sahip olduğu Semark Tekstil’e işletme sermayesi ihtiyacını karşılamak amacıyla 1,2 milyon TL’nin sermaye avansı olarak ödendiği açıklandı.
 • NTHOL – Şirketin Hırvatistan’da bulunan Casinosunun renovasyonunun tamamlanıp, faaliyete geçtiği açıklandı.
 • OSMEN – 300 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildi.
 • PETKM – Şirket sermayesi bugün 2,1 milyar TL’den %20 oranında bedelsiz olarak 422,4 milyon TL iç kaynaklardan artışla 2,5 milyar TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 4,0833 TL’ye denk gelmekte
 • RTALB – Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ile SARS- Cov-2(2019-nCov)RT-qPCRTespit Kitinin temini kapsamında akdedilen Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması sonucunda verilen 500.000 adet ürün siparişinin teslimatının tamamlandığı açıklandı.
 • SEKFK – 250 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
 • SERVE – Şirketin 3. Çeyrek bilançosunda açıklanan, Şirket’in eski ortağı olan ARTI’ya ait genel kredi sözleşmesi kapsamında şirketten alınan 4 milyon TL tutarındaki kefalet kapsamında, ARTI ve şirkete Denizbank tarafından gönderilen yazıda ARTI’nın kefaletle ilgili tüm kredi borçlarının ödendiğini ve SERVE’nin kefaletinin kaldırıldığı açıklandı.
 • SNGYO – Şirketin 2015 yılında imzaladığı “kat karşılığı inşaat sözleşmesi” ile portföyüne eklediği İstanbul Küçükçekmece’deki parsellerin imar uygulama işlemlerinin tamamlandığı, imar uygulamasının tamamlanması ile birlikte hazırlanan mimari proje için Küçükçekmece Belediyesine ruhsat başvurusunda bulunulduğu açıklandı.
 • SKBNK – Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Halka Arz başvurusunun 31.12.2020 tarihli finansal tabloları ile yeniden yapılmasına ilişkin karar SPK tarafından uygun göörüldü.
 • ULAS – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 150 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
 • VAKBN – 119 gün vadeli 158,8 milyon TL tutarında bono ihraç edildi
 • Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’nin 5G teknolojisine tam geçiş yapabilmesi için önemli ölçüde fiber altyapı yatırımına ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Şu an Türkiye’de bulunan 400 bin kilometrelik bir fiber hattın 5G’ye geçiş için yeterli olmadığını belirten Erkan, “Bu uzunluğun 1mn kilometre olması gerekiyor. Turkcell olarak kurulduğumuz günden beri ülkemizin kaynaklarını en doğru ve en verimli şekilde kullanmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Dünya)
 • Türk Hava Yolları (THYAO): THY iştiraki Turkish Cargo, COVID-19 aşılarını taşımaya başladı. THY’den yapılan açıklamada, Çin’de üretilen COVID-19 aşılarının özel soğutma sistemlerine sahip 7 adet konteyner ile Brezilya’ya taşındığı belirtildi. Taşıma, 17,000 kilometre uçuş mesafesinde, Pekin’den İstanbul aktarmalı olarak Sao Paulo’ya gerçekleştirildi. Açıklamada, Turkish Cargo’nun Mumbai, Brüksel, İstanbul, Singapur, Dubai, Basel, Londra ve Amsterdam gibi sertifikalı destinasyonlara ilaç taşıyarak, 400’den fazla destinasyon arasında küresel ilaç koridoru oluşturduğu belirtilerek, üretilen ve üretilme aşamasında olan COVID-19 aşılarını tüm dünyaya ulaştırma noktasındaki kararlılık vurgulandı. Açıklamada yer alan bilgiye göre Turkish Cargo; aşı, ilaç ve ısı kontrollü yük taşımacılığında artan talebe cevap verebilmek için ilave 1200 metrekare alana sahip ısı kontrollü akıllı depoyu devreye aldı. Ayrıca konteyner tedarikçileri ile yapılan anlaşmalar sonucunda soğuk zincir taşımalarına yönelik kapasitesini %30 seviyelerinde artırdı. Şirket, anlık olarak ilave 150 uçak paletine cevap verecek bir kapasite ile soğuk zincir taşıma ölçeğini aylık 25,000 tona kadar yükseltti.

BORSA ŞİRKETLERİNİN PAY ALIM SATIM HABERLERİ

 • AKMGY –
  • Akkök Holding tarafından 52,00 – 53,30 TL fiyat aralığından 7.500 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %13,04’e geriledi.
  • Davit Braunştayn tarafından 52,00 – 55,55 TL fiyat aralığından 5.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %6,97’ye geriledi.
 • GSDDE & GSDHO – GSDHO tarafından 5,23 – 5,52 TL fiyat aralığından 240.110 adet GSDDE payı satılırken, GSDHO’nun GSDDE’deki payı %71,52’ye geriledi.
 • MGROS – Nibety One tarafından 39,13 TL fiyattan 3.043.341 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,03’e yükseldi.
 • OLMIP – I.P. Container Holdings tarafından 6,40 – 6,50 TL fiyat aralığından 625.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %93,23’e geriledi.
 • ORGE – Nevhan Gündüz tarafından 1.000.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %19,32’ye geriledi.
 • PEKGY – Hasan Peker tarafından 7.200.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %36,52’ye geriledi.
 • TDGYO – Burak Sözübir tarafından 12,20 – 12,90 TL fiyat aralığından 84.908 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %6,05’e yükseld

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, Başkent Ankara’da ortalama 6,36 liradan satılan motorinin litre fiyatı ise 6,34 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,29 liradan 6,27 liraya, İzmir’de 6,40 liradan 6,38 liraya inecek. Kaynak: Hürriyet

Halka Arz: Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret’in halka arzını onayladı. SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre, Mehmet Şükrü Başar, Fikret Başar, Mitat Başar, Burhan Başar, Fahrettin Çezik, Mahmut Koçum, Aydın Çelik ve Suat Erdem’in her birinin sahip olduğu 1.500.000 TL nominal değerli toplamda 12.000.000 TL nominal değerli 12.000.000 adet B grubu paylar da halka arz edilecek. Fazla talep gelmesi halinde, Mehmet Şükrü Başar, Fikret Başar, Mitat Başar, Burhan Başar, Fahrettin Çezik, Mahmut Koçum, Aydın Çelik ve Suat Erdem’in her birinin sahip olduğu 750.000 TL nominal değerli toplamda 6.000.000 TL nominal değerli 6.000.000 adet A grubu payın B grubuna dönüştürülerek ek satışı gerçekleştirilebilecek. 1 TL nominal değerli paylar 8 TL ve 9 TL fiyat aralığından satışa sunulacak.

Kaynak:

KAP

İNFO YAT

ZİRAAT YAT.

Foreks

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

slot casino siteleri
şirinevler escort ankara escort antalya escort escort antalya şişli escort
slot casino siteleri