Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 16/11/2020 - Borsakafasi.com
Dolar 33,0087
Euro 35,9937
Altın 2.550,66
BİST 11.217,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
32°C
Hafif Yağmurlu
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 27°C

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 16/11/2020

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri 16/11/2020
16 Kasım 2020 09:28 | Son Güncellenme: 23 Kasım 2020 21:27
4.044

ŞİRKET HABERLERİ

 • ARMDA – Şirketin Aruba Networks EMEA İş Ortakları Ödül Töreninde “CERTA Bölgesi Yılın Aruba Distribütörü” ödülünü almaya hak kazandığı açıklandı.
 • ALMAD –
  • Şirketin 2018 yılında yapmış olduğu Varlık Satışı kapsamında oluşan ayrılma hakkı kullanım fiyatının 1,40 TL olduğu, ayrılma hakkı kullanım tarihlerinin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısından sonra belirleneceği açıklandı.
  • Şirketin 2018 yılında Özkar Global paylarının devralınmasına yönelik imzalanan sözleşmenin feshedilmesi kapsamında oluşan ayrılma hakkın kullanım fiyatının 0,97 TL olduğu, ayrılma hakkı kullanım tarihlerinin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısından sonra belirleneceği açıklandı.
 • AVOD – Çorum Boğazkale’de bulunan bakır madeninin satış ve ortaklık konularıyla ilgili Demir Export  ile imzalanan gizlilik sözleşmesinin sona erdirildiği, Esan Eczacıbaşı Endüstriyel ile Gizlilik Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
 • BAYRK – 1,27 milyon dolar tutarında makine alımı için sipariş verilmesi kapsamında, %60 oranında teslimatların tamamlandığı açıklandı.
 • CASA – Şirket sermayesi 4,9 milyon TL’den %137,39 oranında tahsisli olarak 6,7 milyon TL artışla 11,6 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verild
 • CRFSA – Yönetim Kurulu kararına istinaden, Şirketin 700mn TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 595,7mn TL tutarında azaltılarak 104,2mn TL’ye düşürülmesine ve bu sermaye azaltımı ile eşzamanlı olarak 1 TL nominal değerli 100 adet pay için 17 TL yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı üzerinden tamamı nakden karşılanmak üzere toplam 23,5mn TL tutarda sermaye artırımı yapılarak çıkarılmış sermayenin 127,8mn TL’ye artırılmasına ve 14.09.2020 tarihinde SPK’ya başvuruda bulunulduğu duyurulmuştu. SPK’nın 12.11.2020 tarihli kararı ile söz konusu başvuru olumlu sonuçlanmış olup, Kurul’un yazısı ile Kurulca onaylı Esas Sözleşme Tadil Metni Şirkete teslim edilmiştir. Buna göre şirketin kayıtlı sermaye tavanını 635mn TL olarak belirlenmesine ve izin geçerlilik süresinin 2020-2024 yıllarını kapsayacak şekilde uzatılmasına uygun görüş verilmiştir. Gerekli izin ve onayın alınmasını takiben eşzamanlı sermaye artırımı ve azaltımı ile Esas Sözleşme Tadil Metni’nin 19.11.2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda kabul edilmesi şartıyla Sermaye Piyasası Kurulunca onaylı izahname Şirkete teslim edilecek ve gerekli ilanlar yapılacakt
 • DARDL – Yakın İzleme Pazarı’nda işlem gören şirket paylarının Yıldız Pazar’da işlem görebilmesi için Borsa’ya Pazar Değişikliği Müracaatı yapıldığı açıklandı.
 • DENGE – Fer Yapı’nın en az %50 payının DENGE’ye devri konusunda, Şirket ile Fer Yapı arasında görüşmelere başlandığı ve ilgili gizlilik anlaşması imzalandığı açıklandı.
 • ETILR – Sermaye artırımından elde edilecek fonun 14,6 milyon TL’sinin yeni şube satın almalarda ve açılışlarında, 27,5 milyon TL’sinin yeni şube açılış maliyetleri, hazır şube satın almaları ve ticari mal niteliğindeki gıda ve ambalaj malzemeleri satın almalarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.
 • ENJSA – EPDK kararı ile elektrik dağıtım şirketleri için 2021 – 2025 tarife döneminde düzenlemeye tabi varlık tabanına uygulanacak reel makul getiri oranı ile yatırım harcamaları itfa süresinin açıklanması kapsamında, karara göre vergi öncesi reel menkul getiri oranı değeri %13,11 (2018-2020:%14,60) ve yatırım harcamaları itfa süresi 10 yıl olarak belirlendiği açıklandı.
 • FADE – Bitkisel ve Hayvansal Üretim payındaki çalışmaların devam ettiği, hayvan çiftliği yatırımı kapsamında küçükbaş hayvan sayısının %100 kapasite sayısı olan 1.000 adete ulaştığı açıklandı.
 • FONET – Batman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 36 Ay Süreli SBYS Hizmet Alımı İhalesinin 5,1 milyon TL bedel ile şirketin kazandığı ve sözleşme imzalama aşamasına geçileceği açıklandı.
 • GEDIK & INVEO – HiVC Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin kurulması kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.
 • GLYHO – Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc, ortağı Balearia Group’un Valencia Limanı’nın kruvaziyer liman ve feribot operasyonlarına ilişkin 35 yıl süre ile işletilmesine yönelik bir imtiyaz sözleşmesine hak kazandığı açıklandı. Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”), ortağı Balearia Group’un (“Balearia”) Valencia Limanı’nın kruvaziyer liman ve feribot operasyonlarına ilişkin 35 yıl süre ile (15 yıl ilave uzatma hakkı ile) işletilmesine yönelik bir imtiyaz sözleşmesine hak kazandığını Şirkete bildirmiştir. İmtiyaz sözleşmesi uyarınca GPH, imtiyaz süresi boyunca Valencia Kruvaziyer Limanı’nı işletecektir. Tüm taraflar söz konusu anlaşmayı tamamlamak için birlikte çalışacak olup, zamanlamaya ve nihai koşulların sağlanacağına yönelik kesin bir hükümde bulunmak mümkün olmamakla birlikte, imtiyaz haklarının kullanılmaya başlanmasının 2021’in ilk çeyreğinde gerçekleşmesi beklenmektedir. İmtiyaz sözleşmesi uyarınca; Balearia, liman altyapısına iki yeni son teknoloji akıllı terminalin yanı sıra feribot iskeleleri, otopark ve ticari alanlara yönelik 37 milyon ABD Doları’na kadar yatırım yapmayı planlamaktadır. Planlanan iki yıllık yatırım aşaması, imtiyaz haklarının kullanılmaya başlanmasının hedeflendiği 2021’in ilk çeyreğinde başlaması öngörülmektedir. Valenciya Kruvaziyer Limanı 2019 yılında 203 kruvaziyer seferi ile yaklaşık 435.000 kruvaziyer yolcusu ağırlamıştır. Covid-19 öncesi 2020 yılında 500.000’den fazla kruvaziyer yolcu öngörülmekteydi.
 • HUBVC – Şirketin sermayesinin %100’ne sahip olduğu STRS Teknoloji’nin 18,9 milyon TL tutarındaki sermayesinin artırılarak 22 milyon TL’ye yükseltilmesine şirketin sermaye artışına 3,1 milyon TL iştirak etmesine 3,1 milyon TL karşılığında 3.128.863 adet primsiz nama yazılı pay edinilmesine, iştirak edilecek 3,1 milyon TL’nin 1.532.863 adet paya karşılık gelen 1,5 milyon TL’lik kısmının nakden taahhüt edilmesine ve TL veya karşılığı olan yabancı para olarak ödenmesine ve 1.596.000 adet paya karşılık gelen 1,6 milyon TL’lik kısmının ise  Şirket bağlı ortaklığına daha önceden verdiği 1,6 milyon TL sermaye avansının sermayeye dönüştürülerek karşılanmasına karar verildiği, 1,6 milyon TL’lik nakdi sermaye taahhüdünün nakden ödendiği açıklandı.
 • ISCTR – 200 gün vadeli 400 milyon TL tutarında bono ihracı için çalışmalara başlandığı açıklandı.
 • KONTR – Meram EDAŞ Sorumluluk Alanı içerisinde Kimyasal Enerji Depolama İşi’nin 380.000 dolar bedelle şirketin uhdesinde kalması kapsamında, projenin imza sürecinin tamamlandığı açıklandı.
 • MEGAP – Şirketin B grubu paylarından, sermayenin %15,13’üne karşılık gelen 4.000.000 adede kadar olan kısmının borsada işlem gören niteliğe dönüştürülmesine ilişkin olarak, pay satış bilgi formunun onaylanması talebiyle SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
 • OSTIM – Sermaye artırım işlemlerin ile ilgili süreçlerin yürütülmesi konusunda aracı kurum ile Aracılık Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
 • PKENT – Şirketin Vonresort Abant Otel Kapasite Artışı Projesi ilgili olarak Çevrim İçi ÇED Süreci Yönetim Sistemi  üzerinden sunulan Proje Tanıtım Dosyasının incelendiği ve Valilik kararı ile ‘’ÇED Gerekli Değildir” kararı verildiği açıklandı.
 • PEKGY –
  • Hasan Peker tarafından şirket sermayesinde sahip olduğu 67.497.122 adet payın borsada satılmasına, 34.502.877 adet payın Borsa’da işlem gören nitelikte paya dönüştürülmesi  kapsamında yapılan pay satış bilgi formu SPK tarafından olumlu karşılandı.
  • Ayşegül Peker tarafından şirket sermayesinde sahip olduğu 40.000.000 adet payın Borsa’da işlem gören nitelikte paya dönüştürülmesi ve sonrasında Borsa’da satışına ilişkin yapılan Pay Satış Bilgi Formu’nun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.
 • RTALB – Şirket tarafından geliştirilen ve Covid-19 pandemisinin tanı sürecinin ilk aşamasında kullanılan MagicPrep kitinin test çalışmalarının tamamlanarak Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi kaydının gerçekleştirildiği açıklandı.
 • SASA –
  • Adana’da yatırım bedeli yaklaşık 935 milyon dolar olan ve 1.500.000 ton/yıl kapasiteli PTA Üretim Tesisi Yatırımı yapmak amacıyla hazırlanan ÇED Raporunun Bakanlık tarafından onaylandığı açıklandı.
  • İthalatta Korunma Önlemleri Tebliği ile açılan soruşturma sonucunda Polietilen Tereftalat Cips ithalatında 3 yıl süreyle korunma önlemi olarak ek mali yükümlülük getirildiği, Cumhurbaşkanı Kararına göre ek mali yükümlülük birinci yıl 60 dolar/ton, ikinci yıl 58 dolar/ton ve üçüncü yıl 56 dolar/ton şeklinde belirlendiği açıklandı.
 • SEKFK –
  • SPK tarafından kesilen 134.166 TL’lik para cezasının iptali için açılan davanın mahkeme tarafından reddedildiği ve yapılan temyiz başvurusunun da Danıştay tarafından reddedildiği açıklandı.
  • 61 gün vadeli 21,0 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
  • Şirket tarafından EGCYH ve EGCEY şirketlerinin genel kurul toplantılarının iptali açılan davanın istinaf yolu açık olmak üzere reddedildiği açıklandı.
 • SNKRN – Şirket Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Ural Aüzüm’e ait  ve  Şirket’in 7,8 milyon TL sermayesinin % 4,77’sine karşılık gelen 370.000 adet A grubu   imtiyazlı payların Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çobanoğlu’na 1,3 milyon TL ile devredilmesine karar verildiği açıklandı.
 • TKURU – Borsa tarafından şirket paylarına 15 Şubat’a kadar tek fiyat işlem yöntemi, internet emir yasağı ve emir değiştirme tedbiri getirildi.
 • SNGYO – Şirketin sahip olduğu Muğla Marmaris’teji taşınmazların, SPK’nın Birleşme ve Bölünme Tebliği çerçevesinde kısmi bölünmesi suretiyle, paylarının tamamının şirkete ait olan yeni bir gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulmasına karar verildiği açıklandı.
 • VAKBN – 91 gün vadeli 553,1 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • VESTL – Şirketin İspanyol enerji şirketi Iberdrola’nın uluslararası elektrikli araç şarj cihazları projesi için açtığı ihaleyi kazandığı, projenin 3 tedarikçisinden biri olmak üzere Iberdrola ile anlaşma imzalandığı açıklandı.Vestel Elektronik, İspanyol enerji şirketi Iberdrola S.A.’nın uluslararası elektrikli araç şarj cihazları (EVC) projesi için açtığı ihaleyi kazanmış olup projenin 3 tedarikçisinden biri olmak üzere Iberdrola ile anlaşma imzalamıştır. Iberdrola’nın sürdürülebilir ulaşım planının bir parçası olarak hayata geçirilecek bu proje kapsamında önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa’da 150 bin adet elektrikli araç şarj istasyonu kurulması planlanmaktadır. Projenin toplam büyüklüğü 45mn EUR civarındadır. Vestel Elektronik bu proje kapsamında 5 yıl içinde Iberdrola’nın başta İspanya, İngiltere ve İtalya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde kuracağı elektrikli araç şarj istasyonları için 50.000 adet EVC04 EV şarj cihazı sağlamayı planlamaktadır.
 • YKBNK –
  • 84 gün vadeli 277,0 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
  • 284 milyon dolar ve 440,5 milyon euro olmak üzere 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlanmasına ek olarak ilave katılım kapsamında bankaca sağlanan sendikaston kredisi tutarının 334 milyon dolar ve 440,5 milyon euro olduğu açıklandı

BORSA ŞİRKETLERİNİN PAY ALIM SATIM HABERLERİ

 • CEMAS – Zafer Beken tarafından 2,23 – 2,25 TL fiyat aralığından 500.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,95’e geriledi.
 • CELHA & DOHOL – DOHOL tarafından 16,21 – 16,87 TL fiyat aralığından 55.000 adet CELHA payı satılrıeken, DOHOL’ün CELHA’daki payı %70,65’e geriledi.
 • DAGI – Mahmut Nedim Koç tarafından 7,98 – 8,01 TL fiyat aralığından 995.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %38,96’ya geriledi.
 • ERSU – Akman Holding tarafından 5,08 TL fiyattan 10.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %4,40’a yükseldi.
 • IEYHO – Turgut Işık Mahdumları Gayrimenkul tarafından 1,22 – 1,24 TL fiyat aralığından 1.000.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %1,02’ye yükseldi.
 • MARTI – Yakın Madencilik tarafından 3,00 – 3,18 TL fiyat aralığından 513.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %16,91’e yükseldi.
 • METRO – Metro Avrasya Investment Georgia tarafından 1,99 – 2,14 TL fiyat aralığından 18.815.382 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı sıfırlandı.
 • MEPET – Metro Avrasys Investment Georgia tarafından 3,33 – 3,41 TL fiyat aralığından 270.000 adet alış ve 571.365 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı sıfırlandı.
 • MERIT & NTHOL – NTHOL tarafından 74,25 TL fiyattan 29.150 adet MERIT payı satılırken, NTHOL’ün MERIT’teki payı %53,64’e geriledi.
 • OLMIP – I.P. Contanier Holdings tarafından 7,30 – 7,74 TL fiyat aralığından 165.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %93,39’a geriledi.
 • SEKFK & SKBNK – SKBNK tarafından 4,30 – 4,36 TL fiyat aralığından 190.000 adet SEKFK payı satılırken, SKBNK’nın SEKFK’daki payı %50,27’ye geriledi.
 • TAVHL – Ninety One UK tarafından 17,05 TL fiyattan 409.007 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %10,00’a yükseldi.
 • TCELL – Imtıs Holding tarafından 15,25 TL fiyattan 110.000.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %19,80’e geriledi.
 • TDGYO – Burak Sözübir tarafından 12,00 – 12,35 TL fiyat aralığından 462.924 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,70’e yükseld

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Benzin fiyatlarına 17 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere 32 kuruş fiyat indirimi bekleniyor. Motorin grubunda ise 16-17 Kasım tarihleri arasında fiyat değişimi beklenmiyor. Kaynak: NTV

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD),Ocak-Ekim dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. 10 aylık süreçte üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre %16 azalarak 1 milyon 4 bin 974 adet, otomobil üretimi %15 azalarak 671 bin 676 adet oldu. Traktör üretimiyle birlikte sanayideki toplam üretim ise 1 milyon 33 bin 485 adede ulaştı. OSD verilerine göre, Ekim ayında Türk otomotiv sanayisinin toplam üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %14 artarak 150 bin 746 adet olurken, bu dönemde 95 bin 915 adet otomobil üretildi. Otomotivin 10 aylık kapasite kullanım oranı %60 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil+hafif ticari araç) %62, ağır ticaride %43, traktörde ise %46 oldu. Ocak-Ekim döneminde ticari araç üretimi bir önceki yıla kıyasla %16 daralırken, ağır ticari araç grubu üretimindeki daralma %2, hafif ticari araç grubunda ise %17 oranında kaydedildi. Yalnızca Ekim ayına bakıldığında ise yük ve yolcu taşıyan ticari araç üretimi 54 bin 831 adet, traktör üretimi ise 4 bin 575 adet oldu. Kaynak: Habertürk

Uluslararası Finansman: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eximbank’ın uluslararası piyasadan 561 milyon dolar tutarında ve 1 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı. Eximbank tarafından sağlanan toplam 561 milyon ABD doları tutarındaki kredinin toplam maliyetinin, en yüksek tutarla katılan bankalar için euro diliminde 6 aylık Euribor+%2,50 ve ABD doları diliminde 6 aylık Libor+%2,75 olduğunu belirten Pekcan, krediye Avrupa, Uzak Doğu, Körfez bölgesi ve Türkiye dahil olmak üzere geniş bir coğrafyadan toplam 23 bankanın katılım sağladığını kaydetti.

KAYNAK

KAP

İNFO YAT.

ZİRAAT YAT.

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

slot casino siteleri
şirinevler escort ankara escort antalya escort escort antalya şişli escort
slot casino siteleri