Ana Sayfa / Hisse Yorumları / TEKFEN TKFEN HİSSE ANALİZ

TEKFEN TKFEN HİSSE ANALİZ

Borsamızdaki dev bir yapıyı, Tekfen Holding incelemesini yapacağız bu yazımda. Tekfen kimindir, Tekfen ne iş yapar,  Tekfen inşaat işleri, Tekfen Katar Azerbaycan yatırımları, Tekfen Holding yan kuruluşları, Tekfen ortaklık yapısı, Tekfen hisse analizi gibi pek çok konuyu işleyeceğiz.

Şimdiden iyi okumalar.

Tekfen Holding kimin?

3 kurucu ortağı var Tekfen Holding’in. Feyyaz Berker,  Ali Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar.

Günümüzdeki ortaklık yapısı şöyle oluşmuş durumda.

%47’si halka açık bir şekilde devam ediyor.

Şirketin yönetim kurulu, yani üst yönetim ise şu şekilde:

Tekfen Holdingin beni gerçekten de heyecanlandıran bir gelişim hikayesi var. Kısaca değinmek istiyorum.

Her üç ortak da mühendislik alanına ilgi duymuş ve hem dillerini geliştirmek hem de mühendislik harikalarıyla dolu bir kültür olan Amerikayı tanımak maksatıyla orada eğitim almayı seçmişler. Hatta her üçü de orada lisasns eğitimi sırası ve sonrası çeşitli Amerikan fabrikalarında işçi olarak çalışmış; hem üretim sürecini görmüş hem işçi psikolojisini yaşamış hem de üretmeyi tatmış. Sonrası ise ülkelerine dönüş.

Dönüş sonrası bu üç kafadarın yolu Bayındırlık Bakanlığındaki memuriyetliklerinde kesişiyor, yıllar süren bir dostluk ve ortaklığın temelleri de orada atılıyor.

Tekfen Holding ne iş yapar?

Devam ediyoruz. 1950’ler dönem itibariyle muteahitlik ve mühendislik işlerinin iyiden iyiye ivme kazanmaya başladığı yıllardır Türkiye’de.

Resmi işlerinden ayrılan bu 3 ortak bir laboratuvar kurmakla başlıyor özel girişimcilik işlerine. Bu laboratuvarın işlevi müteahhitlere malzeme testleri ve toprak analizleri, kum ve çakıl ocaklarının tespiti gibi konularda danışmanlık hizmetleri, zemin etütleri ve kalite kontrol işleri oluyor.

Bilgi ve tecrübelerini her geçen gün artıran ortaklar, girişimlerini de artırmaya devam ediyorlar. Taşeron olarak bir çok işe iştirak ederler. İşler büyür, işler büyüdükçe de inşaatların boyutları büyür.

Ortaklığın kurulmasından sonra gerçekleştirilen ilk önemli iş ise, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde inşa edilen 9 NATO havaalanının banket stabilizasyon çalışmalarıdır. NATO’ya yeni girmişiz, ülkemizde de NATO’nun faaliyetlerinin arttığı yıllar. Ki dönüm noktası da burasıdır.

Başka şirketlerin taşeronluğundan kendi taahhütlerine evrilme de hızlanmaya başlayacaktır. yani holdingleşme sürecidir sonraki aşama.

Endüstriyel üretim işine el atarlar bir yandan. Hatta ilk faaliyet hepimizin de bildiği Tekfen ampülleridir. Bu işe giriş amaçları ise İnşaat sektöründeki iş ve para akışının düzensizliğine karşı sanayi alanında yatırım yaparak bir nevi finans akışını düzene sokmaktır. Bir kaç yıl sonrasında Philips ile de ortak olurlar ve ampül piyasasının neredeyse üçte birini hakimiyetlerine alırlar.  Tekfen Holding hala bu işle meşgul. Fakat üretim tesisleri Çin’e taşınmış durumda.

Mesela bir başka tüketim işi 1976 yılında dayanıklı süt ve süt ürünleri üretimi yapmak üzere kurulan Mis Süt A.Ş.‘dir. 2000 yılında  firma Nestlé’ye devredilmiştir.

Mühendislik-Miteahitlik işinden farklı bir diğer işleri de TekfenBank kurulmasıdır. Bu da 1980’lerde faaliyete başlamış ve 2012 yılında Burgan Bank’a satılmıştır.

Yine farklı bir iş olarak Toros Tarım şirketi ile kimyasal gübre işine girer Tekfen Holding.  Hatta bu alana büyük yatırımlar yapmaya devam etmekte. Tekfen Tarımsal
Sanayi Grubu, bitki besini, tarla tohumu, teknotarım ve fidecilik ile doğrudan tarımsal üretimin içinde yer alıyorlar, yatırımlarını da her geçen gün artırıyorlar.

Zamanında İpraş‘ın, Tofaş‘ın, Ereğli Demir Çelik fabrikasının da yapımında bulunmuşlar.

Boru hatları ve petrol-gaz tesisleri Tekfen holding için öncelikli alanlardan biridir mesela. Daha şurda yeni, çiçeği burnunda bir projedir TANAP Boru Hattı ve Star Rafinerisi. Tekfen İnşaat tarafından yapılmıştır.

Bakû-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın Türkiye sınırları içinde kalan 1.071 kilometre uzunluğundaki kısmının onarım ve iyileştirme çalışmaları 10 yıla yakın bir süredir Tekfen İnşaat tarafından yapılıyor..

Tekfen Taahhüt Grubu, boru hatları, kara ve deniz terminalleri, tank çiftlikleri, petrol rafinerileri, deniz platformları, pompa ve kompresör istasyonları, enerji santralleri, endüstriyel tesisler, otoyol ve raylı sistem projeleri, spor kompleksleri, altyapı projeleri ve üst yapılar gibi alanların çoğunda müşterilerine EPC (Engineering, Procurement, Construction –  mühendislik, Tedarik, İnşaat) bazında anahtar teslimi işler yapıyorlar

Ve hatta Tekfen’in inşa ettiği Atatürk Olimpiyat Stadyumu‘nda 2005 yılında kupayı alan Liverpool ile Bakü’de inşa ettiği Bakü Olimpiyat Stadyumu’nda 2019 yılında kupayı kaldıran Chelsea 14 Ağustos 2019 tarihinde UEFA Süper Cup Finalinde karşı karşıya geldi.

Bakü demişken buraya bir ayrıntı daha ekleyelim. Tekfen, Azerilerle çok iyi ilişkiler içinde. Bakü Olimpiyat Stadı inşaası belkide bu iyi ilişkinin en küçük örneği.

Henüz 2019 Mayıs sonunda Tekfen Holding ile SOCAR arasında, bin 200 ton amonyak ve 2 bin ton üre kapasiteli yeni bir üretim tesisi yapımı ile mevcut ve yeni üretim tesislerinin ürünlerinin pazarlanmasını da kapsayacak bir iş birliğine yönelik çalışmalar yapmak üzere mutakabat zaptı imzalandığı duyuruldu.

Azerbaycan – Shah Deniz Faz 2 Projesi Sangachal Kara Terminali Tesisleri, Azerbaycan – Vergiler Bakanlığı Yeni Yönetim Binası yapımı gibi büyük projeleri de mevcut.  Tekfen-SOCAR ortaklığı, Star Rafinerisi inşaası…

Azerilerle işler yoğun anlayacağınız.

Azerbaycan Vergiler Bakanlığı Genel Merkez Binası, 2 bodrum ve 31 kattan oluşan 168 m yüksekliğinde bir kule ile bir podyumdan oluşmakta.

Hakeza Katar ve Suudi Arabistan yatırımları da dikkat çekici. Otoyol projeleri, Tekfen İnşaat’ın uzmanlık alanlarından bir diğeri. Yurt içinde bir çok otoyol inşaatında yer alan Tekfen, Katar’da da Katar – Al Khor Otoyolu Tasarım Ve Yapım İşini yürütmekte.

Şirketin devam etmekte olan bir de hızlı tren projesi var. Doğuş Holding ile ortak yürüttükleri Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi, 2020 ikinci çeyrekte bitirilmesi planlanmakta.

Daha sayamadığım onlarca iş. Uzuncanın kısası; bitenleri, devam edenleri ile ardı arkası kesilmeyen 400 dev proje….

Tekfen Holding yan kuruluşları

Tekfen Holding, faaliyetlerini Taahhüt, Tarımsal Sanayi ve Gayrimenkul Geliştirme olmak üzere üç ana dalda toplanan, 43 şirket ve 11 iştirakle sürdürmekte. Bunların belli başlıca olanlarını bir liste halinde toplamaya çalıştım. İnceleyebilirsiniz.

Tekfen TKFEN hisse analiz

TKFEN hissesine teknik olarak bir kaç açıdan bakmaya çalışalım.

Grafikleri tam ekran görebilmek için üstüne bir kez  tıklayınız.

 

Saatlik grafikte yükselen kanal içinde kalamayan hisse 23-24 liralardan sert düşmüş. Fibo düzeltme seviyesi altına da sarkan hisse şu an bu seviyeyi aşma peşinde.

bir adım ilerleyip uzun vade grafiğe bakalım

Uzun vadede böyle bir görünüm var. Yani aslında hisse kritik aşamalarda.

İndikatörlere baktığımda bu kritik durumu doğrularcasına, bir sıkışmanın olduğu söylenebilir. yakında hızlı fiyat hareketleri görebilir ama yönü umarım istediğiniz gibi olur.!

TKFEN Temel oranlar

TKFEN hisse detaylarına baktığımda hissenin ucuzlamaya devam ettiğini görüyoruz. 2018 ve 2019 arası net kar nerdeyse iki katı fark var. Ama hissede. ki bizim borsanın genel huyudur.  kar açıklamasına rağmen satış baskısı var!

TKFEN FK oranı çok iyi duurmda. Yabancı payını ara ara takip etmekte fayda var.

TEKFEN temettü durumu

TKFEN hisse temettü durumuna baktığımızda düzenli bir kar payı dağıtım geleneği oluşturmaya çalıştığını görebiliriz. Özellikle 2019 yılında dağıttığı kar payı ve verimliliği iyi seviyelerde. Devamı gelir mi bilemem ama yukardaki tabloda cari orana değinmiştim. Bu oran makul seviyelerde kaldığı sürece temettüsünde artış sürebilir. İyi de olur.

Güzel bir şirket analizini daha bitirdik.  Umarım faydalı olmuştur. Bundan önce borsamızdaki dev şirket gruplarından 9 tanesine yer vermiştik. incelemek isterseniz buraya bırakıyorum linkini.

Güzel hisseleri güzel fiyatlardan alabilmeniz dileğiyle, görüşmek üzere.

 

Hakkında Borsa Kafası

Amacım gerek yatırım konusunda gerek tasarruf konusunda bugüne kadar öğrendiklerimi ve bundan sonra öğreneceklerimi paylaşmak ve okuyucuyla birlikte kendimi geliştirmektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

GENTS Gentaş Hisse Senedi Analiz Yorum

Borsa İstanbul’da hisse fiyatı ucuz kalmış hisselerle ilgili bir yazı dizisi hazırlıyorum. Takip edebildiklerimi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir