DOLAR 9,262
EURO 10,7921
ALTIN 526,091
BIST 1409,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Sağanak Yağışlı

Hacim Sıralaması | BORSADA İŞLEM HACMİ EN YÜKSEK 50 HİSSE

Hacim Sıralaması | BORSADA İŞLEM HACMİ EN YÜKSEK 50 HİSSE
10.08.2021
96.541
A+
A-

HACMİ YÜKSEK HİSSELER

Borsa İstanbul hisse senetleri arasında borsada işlem hacmi en yüksek 50 hisse listesi VE HİSSELERİN ENDEKSE OLAN ETKİSİ SALI günü kapanışa göre Günlük Hacim Listesi sıralı liste. Borsadaki en hacimli hisseler.

Hisselerin Günlük BİST Hacim Sıralaması

Hisselerin gün sonu kapanış hacimlerine göre borsada işlem hacmi sıralaması şu şekilde:

10 AĞUSTOS 2021

HisseHacimSon FiyatGünlük DeğişimEn YüksekEn Düşük
GARAN15385597359.11-0.339.219.04
EREGL138661650419.71-3.9520.119.61
SISE13304094828.392.578.438.19
GENIL112337074815.731015.7314.85
KRDMD10091919428.010.58.047.75
THYAO66533063412.63-1.2512.8712.61
YKBNK6359440682.492.052.512.44
BIMAS60001148868.455.9669.1564.6
TUPRS51377849299.651.5810097.95
BOBET4893581134.9-25.474.9
KOZAL440228853105.7-0.66108.7105.4
PETKM4129501665.870.175.885.73
ARCLK36799811532.88-0.5433.1232.34
AKBNK3005631695.491.485.525.4
DAGI2866335484.29104.293.55
EKGYO2477972561.85-0.541.871.84
KCHOL24593769421.021.5521.0420.56
ISCTR2366512545.481.675.485.38
YAYLA2354272564.035.774.193.61
FROTO212838810174.40.52175.8173.6
ASELS20858362215.90.5116.0515.83
TOASO20830472040.723.8240.939
OTKAR2016803313441.3347.7337.5
VBTYZ19470649222.749.9622.7420.68
GWIND1910748853.911.34.063.82
SASA19015037428.8-1.0329.1428.7
TCELL18492662915.420.4615.615.33
DOHOL1816235552.752.232.762.67
MANAS17828874117.620.418.4316.7
TTKOM1766255676.821.346.866.71
HALKB1732165854.650.434.724.63
AYDEM1731003467.72-3.58.127.72
KOZAA17028558913.60.1513.8413.57
PGSUS16814278770.35-1.887269.6
FENER15334994436.2-3.8337.7236.14
KARSN1532638013.97-1.244.033.97
CIMSA14615554925.22-2.8526.525.16
TRILC13567594314.8-1.8615.2314.61
DYOBY13165670111.39-9.9611.5711.39
TSPOR1281362503.44-5.233.663.41
VERTU12111616822.55.3423.4822.3
VESTL11768339429.46-0.4729.9229.34
SANKO11653915610.77-5.1112.4810.63
MGROS11645940335.183.2935.6234.04
GUBRF11531265454.21.7854.453.15
SAHOL1137983169.861.449.899.67
BRYAT112588416338.5-2.34361.9337.1
TAVHL10890931722.68-0.5323.0822.54
KARYE10494170811.881011.8810.74
VAKBN1029934753.530.573.553.51

Borsa ve Finansal Okuryazarlık Eğitimi Burak V.

Finans ve Borsa Eğitimi

BİST100 HİSSELERİN ENDEKS AĞIRLIKLARI

BİST100 hisselerin endeks ağırlıklarını yani hisselerin endekse etkisini , bist 100 endeks hisse ağırlıklarını listeden takip edebilirsiniz. Hisselerin endekse etkisi ne kadar?

Şirket KoduİsmiBIST 100 Endeks Ağırlığı
AEFESAnadolu Efes1.17
AFYONAfyon Çimento0.2
AKBNKAkbank3.94
AKSAAksa0.55
AKSENAksa Enerji0.45
ALARKAlarko Holding0.35
ALBRKAlbaraka Türk0.14
ALGYOAlarko GYO0.18
ALKIMAlkim0.28
ARCLKArçelik1.52
ASELSAselsan2.55
BERABera Holding0.53
BIMASBim Birleşik Mağazalar A.Ş7.68
BRISABrisa0.2
BRSANBorusan Mannesmann0.2
BRYATBorusan Yatırım0.33
CCOLACoca-Cola İçecek A.Ş1.68
CEMASÇemaş Döküm0.28
CEMTSÇemtas0.15
CIMSAÇimsa0.33
DEVADeva Holding0.25
DOASDoğuş Otomotiv0.23
DOHOLDoğan Holding0.7
ECILCEczacıbaşı İlaç0.22
ECZYTEczacıbaşı Yatırım0.22
EGEENEge Endüstri0.41
EGGUBEge Gübre0.23
EKGYOEmlak Konut GYO0.97
ENJSAEnerjisa Enerji0.69
ENKAIEnka İnşaat1.29
ERBOSErbosan0.45
EREGLEreğli Demir Çelik8.95
ESENEsenboğa Elektrik0.2
FENERFenerbahce Futbol A.Ş.0.32
FROTOFord Otosan2.97
GARANGaranti Bankası5.22
GLYHOGlobal Yatırım Holding0.18
GOZDEGözde Girisim Sermayesi0.18
GSRAYGalatasaray Sportif A.Ş0.22
GUBRFGübre Fabrikaları1.18
HALKBHalkbank0.77
HDFGSHedef Girişim Sermayesi0.16
HEKTSHektaş0.73
IHLASİhlas Holding0.19
IHLGMİhlas Gayrimenkul0.21
INDESİndeks Bilgisayar0.23
IPEKEİpek Enerji0.31
ISCTRİş Bankası (C)2.28
ISFINİş Finansal Kiralama0.22
ISGYOİş GYO0.2
ISMENİş Yatırım0.4
JANTSJantsa Jant0.29
KARSNKarsan Otomotiv0.34
KARTNKartonsan0.24
KCHOLKoç Holding3.84
KERVTKerevitaş0.2
KONYAKonya Çimento0.19
KORDSKordsa Teknik Tekstil0.37
KOZAAKoza Anadolu Metal0.65
KOZALKoza Altın1.31
KRDMDKardemir (D)1.56
KRVGDKervan Gıda0.23
LOGOLogo Yazılım0.67
MGROSMigros0.88
MPARKMLP Sağlık Hizmetleri0.46
NETASNetaş0.13
NTHOLNet Holding0.16
NUHCMNuh Çimento0.27
ODASOdaş Elektrik Üretim0.34
OTKAROtokar0.62
OYAKCOyak Çimento0.59
PARSNParsan0.18
PETKMPetkim1.51
PGSUSPegasus Hava Taşımacılığı0.71
RTALBRTA laboratuvarlari0.18
SAHOLSabancı Holding2.69
SASASasa Polyester Sanayi A.Ş.1.72
SELECSelçuk Ecza Deposu0.22
SISEŞişecam3.44
SKBNKŞekerbank0.27
SOKMŞok Marketler0.95
TAVHLTAV Holding1.07
TCELLTurkcell4.99
THYAOTürk Hava Yolları2.4
TKFENTekfen Holding0.76
TKNSATeknosa İç ve Dış Tic.0.19
TOASOTofaş Fabrika1.34
TRGYOTorunlar GYO0.2
TSKBTSKB0.39
TTKOMTürk Telekom0.97
TTRAKTürk Traktör0.64
TUPRSTüpraş3.33
TURSGTürkiye Sigorta0.29
ULKERÜlker Bisküvi0.78
VAKBNVakıfbank0.59
VERUSVerusa Holding0.19
VESBEVestel Beyaz Esya0.36
VESTLVestel Elektronik0.92
YKBNKYapı Kredi Bankası1.72
ZORENZorlu Enerji0.2

BİST30 HİSSELERİNENDEKS AĞIRLIKLARI

BİST 30 hisseleri ve endeks ağırlıklarını listeden takip edebilirsiniz. Hisselerin endekse etkisi ne kadar?

Şirket KoduİsmiBIST30 Endeks Ağırlığı
AKBNKAkbank5.4
ARCLKArçelik2.08
ASELSAselsan3.5
BIMASBim Birleşik Mağazalar A.Ş10.54
DOHOLDoğan Holding0.96
EKGYOEmlak Konut GYO1.33
EREGLEreğli Demir Çelik12.27
FROTOFord Otosan4.07
GARANGaranti Bankası7.16
GUBRFGübre Fabrikaları1.61
HALKBHalkbank1.06
ISCTRİş Bankası (C)3.13
KCHOLKoç Holding5.26
KOZAAKoza Anadolu Metal0.89
KOZALKoza Altın1.8
KRDMDKardemir (D)2.13
PETKMPetkim2.07
PGSUSPegasus Hava Taşımacılığı0.97
SAHOLSabancı Holding3.69
SASASasa Polyester Sanayi A.Ş.2.37
SISEŞişecam4.72
TAVHLTAV Holding1.47
TCELLTurkcell6.84
THYAOTürk Hava Yolları3.3
TKFENTekfen Holding1.04
TTKOMTürk Telekom1.34
TUPRSTüpraş4.57
VAKBNVakıfbank0.81
VESTLVestel Elektronik1.26
YKBNKYapı Kredi Bankası2.36

Borsada İşlem hacmi Nedir?

Borsada/hisse senetleri piyasasında işlem hacmi bir hisse, endeks, kontrat ya da borsada günlük olarak gerçekleşen alım satımların toplam değeridir. İşlem hacmi işleme konu olan menkul kıymetin işlem adeti ile işlem gördüğü (alış ve satışlar) fiyatların çarpılması ile hesaplanır.

Hacim = İşlem Miktarı * İşlem Fiyatı” şeklinde hesaplanır. Her bir hisse senedinin işlem hacmi, toplanarak piyasanın işlem hacmi hesaplanmış olur. Borsada işlem hacmi, bir hisse, kontrat, endeks ya da borsa üzerinden yapılan alım ve satımlarının toplam değerini ifade eder. Başka bir deyişle de işlem hacmi bir varlığa olan talebi, isteği ifade eder.

Hissedeki İşlem Hacmi Neden Önemli? Artması ya da Azalması Ne İfade Eder?

Bir hisse nasıl dikkat çeker? Temel açıdan bilanço ve haber akışları ile, teknik açıdan ise hacim ile. Mesela bir çok sıkışma durumu hacim ile kırılır: bollinger bant sıkışması, daralan üçgen formasyonları

Bir hisse senedinde işlem hacminin artıyor olması o hissede daha çok alım-satım yapıldığı ve hissenin daha fazla el değiştirdiği anlamına gelmektedir.

İşlem hacmi aynı zamanda o hissenin likiditesi yani kolay alınıp satılabilirliği hakkında da bilgi vermektedir. Likiditesi olan pay senetlerine rağbet fazladır. Bu tip hisse senetlerinin sürekli alıcısı/satıcısı vardır, alış ve satış fiyatları arasındaki fark (spread) daha düşük seviyelerdedir.

Günlük Hacim Listesi içinde hisselerde nelere dikkat edeceğiz?

Hacim konusuna neden önem vermeliyiz?

1-En basit ve az bilinen bir yöntemi var. Hacimli hisseler aslında genelde bellidir. 50 hisse ekliyorum listeye ve günlük yayınlıyorum, takip ediyorum. Bunun 30- 40ı yaklaşık hemen hemen her gün bu listededir.Bu bilinen kısım.

2- İşte önemli olan bu listeye nadir girenleri takip etmektir. O hisseyi takibe alırım, teknik durumuna bakarım. Bir kırılım var-yok kontrol ederim. Alın size haftalık en az %5-10 kazanç potansiyeli. benim hacim konusunda en fazla takip ettiğim nokta budur.

3- İşlem hacmi fiyat ilişkisi de bu alanda önemle takip edilmesi gereken bir diğer husustur. Hisse düşerken hacim artması genel olarak olumsuz yorumlanır. Hisseden para çıkışı yapılıyordur. Bu sebeple AKD dediğimiz aracı kurum dağılımı ve takas analizi muhakkak yapılmalıdır. Yani bu maddeye özetle şunu ekleyebiliriz: hisse fiyatı hareketi ile hacim doğru orantılı olmalıdır. Aksi durumlar hileli iniş veya çıkışları simgeliyor olabilir.

4- Tren dönüşleri için de yine işlem hacmi değerlendirmeleri büyük öneme sahiptir. Diplerde veya tepelerde oluşabilecek olağandışı işlem hacimleri bize birer trend dönüş sinyali sunarlar.

Hisselerin Günlük Hacim sıralaması yorumlanırken bu uyarılara da dikkat edebilirsiniz. Farklı yöntem önerileriniz varsa iletin, paylaşalım. Hacim konusuna her yatırımcının ayrı özen göstermesinde fayda var.

Bol kazançlı yatırımlar.

Teknik analiz eğitimi

Teknik Analiz Eğitimi | Tradingview Kullanımı

Borsada Temel Analiz Nedir?

Temel Analiz Nedir: Temel Analiz Eğitimi ve Yöntemleri

YORUMLAR
  1. Muhammer özker dedi ki:

    Sayfanızı beğenerek takip ediyorum emeğinize teşekkür ederim

    1. Burak V. dedi ki:

      Çok teşekkür ederim Muhammer Bey.

  2. Okay dedi ki:

    İnanın çalışmalarınız harika keşke bu kadar aydınlık sayfalar olsa sayenizde aydınlanıyor ve yatırım hedeflerimizi büyütüyoruz varolun emeğinize saglik

    1. Burak V. dedi ki:

      Çok teşekkürler Okay Bey

  3. Alper Vural dedi ki:

    Merhabalar Burak Bey, tesadüfen borsa kafası na reklamdan ulaştım. 6 Aydan fazla süredir borsaya az çok ilgi duymaktayım. Ama kafam çok karışık. Bana yol gösterme şansınız varsa çok memnun olurum. Özellikle teknik analiz konusunda sıkıntı yaşamaktayım. Hangi kaynaklari veya hangi kişileri takip etmeliyim. Soracagim soruların cevaplarını kimlerden alabilirim. Mesela YouTube da videolar izliyorum ama aklıma sorular geliyor veya anlayamadigim yerler oluyor . Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

  4. ferdi OZSAN dedi ki:

    Selamlar
    bilgi mirasınızın öncesi,şimdiki ve geleceği için teşekkürler.Emeğinize sağlık.
    Selamlar

    1. Burak V. dedi ki:

      Sağolun varolun. Teşekkür ederim ilginiz için

  5. Araba Yataklar dedi ki:

    Burak bey emeğinize sağlık, takipteyiz herzaman

    1. Burak V. dedi ki:

      teşekkür ederim sağolun varolun