DOLAR 7,3747
EURO 8,7075
ALTIN 462,57
BIST 1082,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Teknik Analizde Formasyonlar Nelerdir?

Teknik Analizde Formasyonlar Nelerdir?
22.02.2020
3.670
A+
A-

Teknik Analizde Formasyonlar Nelerdir?

Teknik analiz borsa ve hisse senetleri için önemli bir argüman, çoğumuz için bir anahtar. Bu alana özgü en çok karşımıza çıkan formasyonlar konusunu açıklayalım istedim biraz. Aşağıda paylaşacağım borsa formasyonları, fiyat formasyonları olarak da geçer. bir kaç alt başlığı bulunmakta. ayrı ayrı inceleyeceğiz.

İlk grup trend dönüş formasyonları, ikinci grup ise sıkıştırma (konsolidasyon) formasyonlarıdır.

Trend Dönüş Formasyonları Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı üzere dönüş formasyonları dediğimizde akla hemen trendin sonlandığı bölgelerde meydana gelen, sonlanmasıyla ters yönlü yeni bir trendin başlayacağına işaret eden oluşumlar gelmektedir. Sonlandırdığı trendin uzunluğuna bağlı bir süreyi kapsayan dönüş formasyonları, kısa süreli bir minör trendin sonunda oluştuğunda birkaç günden birkaç aya kadar sürerken, bir ana trendin sonunda oluşursa birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilmektedir.

Baş Omuz Formasyonları Nelerdir?

Baş Omuz Formasyonları; OBO Formasyonu ve TOBO Formasyonu başlığı altında ikiye ayrılır.

OBO Formasyonu Nedir?

Bu formasyon bir düşüş habercisi olarak değerlendirilebilecek bir formasyondur. Burda dikkat edilmesi gereken nokta omuz baş omuz formasyonu tamamlandıktan sonra omuz ve baş alanlarının alt tabanını oluşturan destek çizgisinin aşağı yönde kırılmasını beklemektir.

Formasyonun teyit edilmesi için fiyatın aşağı yönde kırılmış olması gerekmektedir. Aşağı yönde anlamlı miktarda ilerleyen fiyat yatırımcı için iyi bir satış sinyali olarak değerlendirilmektedir.

TOBO Formasyonu Nedir?

TOBO,  fiyat hareketlerinde düşen bir trendin sonlanmakta olduğunu ve yükselen bir trendin başlayacağını gösteren üç dipli bir formasyondur.

Dip Tepe Formasyonları Nelerdir?

Dip Tepe Formasyonları; İkili Tepe Formasyonu ve İkili Dip Formasyonu olarak ikiye ayrılır. ikili ve üçlü şeklinde. Üçlü dip ve tepe formasyonu nadiren oluşur o yüzden üstünde durmayacağım.

İkili Tepe Formasyonu Nedir?

Düşüş sinyali

İkili Dip Formasyonu Nedir?

Yükseliş sinyali

Sıkıştırma Formasyonları Nelerdir?

Trendler  doğrusal (lineer) değil kaotiktir. Bu nedenle trendler içerisinde zaman zaman yön arayışları ve kararsız hareketler meydana gelebilir. Güçlenen destek ve dirençlerin istikrarlı bir biçimde çalışması, sıkışma formasyonlarının
oluşumuna neden olmaktadır. Bu formasyonların tamamlanması sert yükseliş veya sert düşüşleri beraberinde getirir.

Sıkışma formasyonları trend esnasında veya trendin sonlarında zaman zaman karşımıza çıkan formasyon türleridir. Bu tür formasyonlar genelde orta ve uzun vadeli trendlerde ortaya çıkmaktadır. Bu tür formasyonlar mutlaka işlem hacmiyle birlikte yorumlanmalıdırlar.

Belli başlı sıkışma formasyonları türleri şunlardır:

  • Takoz formasyonları
  • Bayrak ve Flama formasyonları
  • Üçgen formasyonları

Takoz Formasyonları Nedir?

žTakozlar belirli bir dönem içerisinde fiyatların nispi olarak gittikçe daha az genlikte hareket ettiği ve giderek sıkıştığı alanı ifade eden bir oluşumdur. Oluşum şartları nispeten üçgenlere benzemekle beraber oluşum süreci çok daha uzundur ve daralan her iki sınır çizgisi ufukta birleşmeden fiyat kırılır. Yükselen Takoz ve Alçalan Takoz formasyonu olarak ikiye ayrılır.

Yükselen Takoz Nedir?

Takozun eğimi takozun yönü olarak betimlenir ve takoz çıkışında fiyat genellikle aynı yönde kırılma eğilimi gösterir. Ancak bu ihtimal üçgen formasyonlarındaki gibi kuvvetli bir faktör değildir. Dolayısıyla üçgen formasyonundaki kadar güvenilir bir yön tayini yapmak riski yükseltebilir. Takoz formasyonundan en iyi yararlanma şekli takoz sınırları kırıldıktan sonra yaşanacak yüksek ivmeli uzun soluklu harekette yer almak olacaktır. Dolayısıyla takoz sınırını yukarı kıran harekette alım, aşağı kıran harekette satım pozisyonu açmak iyi bir yatırım stratejisi olacaktır. Ancak kırılma hareketinin ters yönlü kısa süreli bir tepki olup olmadığını anlamak için fiyatın takozdan anlamlı miktarda uzaklaşmasını beklemek akıllıca bir davranış olacaktır.

Alçalan Takoz Nedir?

Bayrak Flama Formasyonları Nelerdir?

žBayrak ve flama formasyonları piyasalarda oldukça sık görülür. Her ikisi çoğunlukla birlikte ele alınır çünkü her ikisinin de ortaya çıkışları birbirinin oldukça benzeridir, her ikisi de trendin yaklaşık aynı aşamasında görünme eğilimindedirler ve her ikisinin de ölçüm ve işlem hacmi ölçütleri aynıdır.

Bayrak ve flama formasyonları, dinamik bir piyasa hareketi içinde kısa ve özlü duraklamaları gösterirler. Esas olarak, hem bayrak hem de flama formasyonu için gerekli olanlardan biri, çok keskin ve neredeyse düz-çizgi şeklindeki bir hareketin önceden var olmasıdır. Bayrak ve flama formasyonları, şiddetli bir yukarı ya da aşağı hareket sırasında, aynı yöndeki hızlı koşusunu yeniden sürdürmeye başlamadan önce, bir “soluk” alabilmek için piyasanın kısa duraklamalarıdır.

Bayrak Formasyonu Nedir?

Flama ve Ters Flama Formasyonu Nedir?

Teknik Analizde Formasyonlar Nelerdir? Nasıl Değerlendirilir?

Üçgen Formasyonları Nelerdir?

Üçgen formasyonlar üç grupta kategorize edilir:

  • Simetrik üçgen formasyonu
  • Alçalan üçgen formasyonu
  • Yükselen üçgen formasyonu

Simetrik Üçgen Formasyonu Nedir?

Fiyat grafiklerinde bir simetrik üçgen formasyonunun belirlenip üçgenin alt ve üst sınırlarını belirleyen destek ve direnç çizgilerinin çizilmesi için ilk olarak, ikisi yukarıda ikisi de aşağıda olmak üzere en azından dört temas noktasının var olması gerekir.

Alçalan Üçgen Formasyonu Nedir?

Bunlar yükselen üçgenlerden farklı olarak birer ayı piyasası formasyonudur ve ileride fiyatların üçgenin alt sınırını kırarak düşmeye başlayacağını gösterirler.

Yükselen üçgende ki görüntünün tersi oluşur. Bu durum, satıcıların giderek sabırsızlanmakta olduğunu göstermektedir. Çünkü her seferinde satış baskısı daha önce yoğunlaşmakta ve fiyatların önceki tepelere gelmesi önlenmektedir. Fiyatın daha aşağılara inmesini önleyen alıcılar ise aceleci ve istekli değildirler.

Teknik Analizde Formasyonlar Nelerdir? Nasıl Değerlendirilir?

Yükselen Üçgen Formasyonu Nedir?

Yükselen üçgen modelleri adından da anlaşılacağı gibi büyük olasılıkla bir yükselişin
habercisi olan modellerdir. Fiyat her defasında daha yüksek bir seviyede destek görüp daha yüksek dipler oluşturmaktadır.

Yükselen üçgen formasyonları, talebin arttığı sinyalini verdiğinden dolayı, formasyon
sonrası genellikle yükselen trend meydana gelir. Üçgenin yüksekliği kadar mesafe asgari
hedeftir ve tam bu seviyelerde ciddi dirençler oluşabilir.

Teknik Analizde Formasyonlar Nelerdir? Nasıl Değerlendirilir?