Dolar 32,5112
Euro 34,6001
Altın 2.492,00
BİST 9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
20°C
Hafif Yağmurlu
Per 17°C
Cum 16°C
Cts 18°C
Paz 19°C

Memur borsadan kazanç elde edebilir mi?

Memur borsadan kazanç elde edebilir mi?
19 Nisan 2020 18:19 | Son Güncellenme: 26 Nisan 2023 00:46
11.981

Memur borsadan kazanç elde edebilir mi?

Devlet memuru borsada hisse alıp satabilir mi? Memur borsaya girebilir mi? Borsada hisse senedi alıp satmak memur için ek iş veya ek getiri sayılır mı? Bugün cevap arayacağımız konu. Borsaya yeni başlamak isteyen arkadaşlara yönelik hazırladığım yazı sonrası  aldığım mesajlardan bir kaçı bu soruyla ilgiliydi.

Konuyu açıklayalım.

Bakmamız gereken iki kanun ve 1 Adet görüş yazısı var.

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu
  • 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu
  • Devlet Personel Başkanlığının 02/01/2014 tarih ve 24719 sayılı görüş yazısı.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesi derki:

“Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).”

Bu maddede memurların borsa ile ilgisine açık bir ifade yok.

Bu hükmün konulma amacı memurların çalışmalarını kamu hizmetlerine hasretmelerini ve verimli çalışmalarını sağlamak, memuriyet nüfuzunu suistimal ederek haksız kazanç sağlamalarını önlemek ve tarafsız hareket etmelerini temin etmek amacıyla memurlara ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı getirmektedir.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu konuya açıklık getirir. Ve gerek gerçek kişiler gerekse tüzel kişiler açısından tacir kavramının tanımı yapar. “Genel olarak bir ticari işletmeyi kısmen dahi olsa, kendi adına işleten kimseye tacir denilmekte” der.

Her iki kanun bizi şu sonuca götürür.

Devlet memurlarının yönetim kurulu üyesi, denetçi veya her ne şekilde olursa olsun şirket personeli olarak anonim şirketlerde görev almaları yasaklanmış olmakla birlikte, genel olarak anonim şirketlerde ve halka açık anonim şirketlerde hisse senedi sahibi olmalarına ilişkin herhangi bir yasak bulunmamaktadır.

Yine Devlet Personel Başkanlığının 02/01/2014 tarih ve 24719 sayılı görüş yazısı da bize rehber olarak şunu der:

Hisse senedi sahipliği, şirketin kuruluşundan sonra hisse senedi devralmak veya sermaye artışına iştirak etmek suretiyle olabileceği gibi şirketin kuruluşunda kuruluş sermayesinin bir bölümüne iştirak etmek suretiyle de olabilmekte, anonim şirketlerde kuruluştan veya sonradan hisse senedi sahibi olmak, hisse senedi sahibine tacir ve esnaf niteliğini kazandırmamaktadır.”

Özetle şunu anlıyoruz. Devlet memurlarının herhangi bir görev almamaları kaydıyla genel olarak anonim şirketler ile halka açık anonim şirketlerde pay sahibi olmalarına yasal bir engel bulunmamaktadır.

Evet değerli okurlar ve memur arkadaşlar. Borsada yatırım yapmak için önünüzde herhangi bir yasal kısıt yok. Memurun borsadan kazanç elde etmesinde bir sorun yok.

Umarım yazı faydalı olmuştur. Görüşmek dileğiyle..

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.