DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
ALTIN 441,911
BIST 1542,45
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Rüzgarlı
büyükçekmece araç kiralama fatih evden eve nakliyat

Malthus Nüfus Teorisi | Fakirler Ölsün mü?

Malthus Nüfus Teorisi | Fakirler Ölsün mü?
09.01.2021
3.517
A+
A-

Malthus Nüfus Teorisi Nedir?

Bundan yaklaşık 200 yıl önce hem bir iktisatçı hem de bir rahip olan Thomas Robert Malthus, dönemine göre oldukça marjinal sayılabilecek bir teori ortaya attı:

Malthus nüfus teorisi, Malthus felaketi, Malthus kapanı, Malthus krizi vb. isimlerle de anılacak teoride temel varsayımlar şuydu:

“Dünya nüfusu yirmi beş yılda bir iki katına çıkarken yani geometrik dizi şeklinde artmaktayken (2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, …) besin maddeleri ise aritmetik dizi şeklinde artmaktaydı (2, 4, 6, 8, 10, 12, …) artmaktadır.

İşte bu artışlar arasındaki fark nedeniyle yüzyıl sonunda besin maddeleri üretimi beş kat artarken, dünya nüfusu tam 16 kat artacaktır.

Arada bu denli büyük bir farkın oluşması kıtlık, savaş ve salgın gibi 3 büyük felaketten biri ile neticelenecektir.

Malthus nüfus teorisi

İnsanları ya kıtlık öldürecek, bir sefalet içinde. Ya yine besin azlığı nedeniyle bir salgın hastalık yüzünden ölecek ya da az sayıda besin maddesi için insanlar birbirleri ile savaşacak ve yine ölecek.

Malthus çözüm önerileri

O yüzden bir şekilde nüfus kontrol altına alınmalıdır.

Bireyler olabildiğince geç evlenmeli ve az çocuk sahibi olmalıdır. Evlilik için yüksek bir yaş belirlenmeli, eşler birbirinden belli süre ayrı yaşamalı.”

Malthus’un nüfusa yönelik en eleştirilen görüşü ise sınıfsal ayrım konusunaydı.

“Ekonomide yaşanan sefaletin en önemli nedenini alt sınıflardır. Bu nedenle bu alt sınıflara yönelik bir nüfus planlaması uygulanmalıdır.”

Karl Marx Nüfus görüşü

Tabiki Sosyalistler Malthus’un fikirlerine karşı çıktılar:

Sefalet, nüfusun fazlalığından değil işçinin hak ettiği ücreti almasını önleyen kapitalist rejimden kaynaklanır.”

Karl Marx, İktisadi büyüme için nüfus artışının bir sorun olmadığını, sorunun kapitalist sistemden kaynaklanan bir durum olduğunu belirtir. Malthus’un üretken olan ve olmayan nüfus ayırımı yaparak büyük hataya düştüğünü, burjuva politikalarına uyumlu düşüncelerini zayıf ve saçma bulduğunu söyler.

Son Söz

Velhasıl bu teori yıllarca sağlı sollu tartışılır ve ve teorinin gerçekleşmediği görülünce rafa kaldırılır. Fakat Covid salgını Malthus teorisini tekrar gündeme getirir. konu hatta Birleşmiş Milletler nezdinde dahi konuşulur.

Bugün dünya üzerinde 7,7 milyar insan var. Birleşmiş Milletler dünya nüfusunun 2100 yılına gelindiğinde 11 milyar olacağını öngörüyor.

Peki dünya 11 milyar insanı beslemeye yetecek kaynaklara sahip mi?

Birleşmiş Milletler’in hedefi küresel gıda israfını 2030’a kadar yarı yarıya azaltmak. eğer bu hedef yakalanırsa artan nüfusun gıda ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir adım atılmış olacak.

Bu planın yanı sıra en büyük koz teknoloji. Teknoloji ile gıda verimliliğini artırmak. Ve nüfüs ile orantılı ilerlemek. Ama burda da güvenlik ve sağlık meselelerinde çıkmazlar bizi bekliyor.

Kısacası zor bir yüzyıla doğduk. Bakalım hayat bize neler getirecek.

Burak V.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Papim