BORSA ve SIRKET HABERLERİ 18 01 2021 - Borsakafasi.com
Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Pts 33°C
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C

BORSA ve SIRKET HABERLERİ 18 01 2021

BORSA ve SIRKET HABERLERİ 18 01 2021
18 Ocak 2021 09:22 | Son Güncellenme: 18 Ocak 2021 09:45
3.812

SIRKET HABERLERİ

 • Işık Plastik’in paylarının halka arzı kapsamında 11.286.293 adet payın pay başına 16,10 TL fiyatla Borsa’da Satış yöntemiyle halka arzında talepler Perşembe ve Cuma günü toplanacak.
 • ANSGR – 2020 yılında prim üretimi %21,3 artışla 8,01 milyar TL’ye yükseldi.
 • AKSA – 2014 yılına ait Genel Kurul gündemine ilişkin bazı maddelerin iptaline ilişkin açılan davada,  davacı tarafın istinaf başvurusunun, temyiz yolu açık olmak üzere Şirket lehine  reddine karar verilmesi sonrasında, davacı tarafça temyiz edilmiş olup, Şirket tarafından temyize cevap verildiği açıklandı.
 • ARTI – SGK ve GİB borçlarının yapılandırılacağı açıklandı.
 • BANVT – Rekabet Kurumu tarafından kesilen 30,5 milyon TL’lik cezaya ilişkin finansal tablolarda karşılık ayrıldığı ve %25 indirimli olarak ödeneceği, ancak daha sonra yargı yoluna başvurulacağı, cezaya konu olan ihlalin şirketin BRF tarafından satın alınmadan önce gerçekleştiğinin açıklanması kapsamında, Mahkemenin Şirketin itirazını reddettiği ve itiraz yoluna başvurulduğu açıklandı.
 • AYGAZ – Şirketin %100’üne sahip olduğu Aygaz Aykargo ile McKinsey Grubu arasında stratejik işbirliği kurulmasına yönelik olarak Ortaklık Çerçeve Sözleşmesi imzalandığı açıklandı. Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Aygaz A.Ş.’nin (“Aygaz”) mevcut bayi ağı ve eve teslimat tecrübesini kullanarak, e-ticaret ve giderek büyüyen kargo dağıtım sektöründeki %100’üne sahip olduğu Aygaz Aykargo Dağıtım Hizmetleri A.Ş.’nin (“Aykargo”) faaliyetlerinin geliştirilmesi ve daha etkin yürütülmesi amacıyla, Aygaz, Aykargo ve McKinsey Grubu (‘McKinsey’) arasında stratejik iş birliği kurulmasına yönelik olarak 15.01.2021 tarihinde Ortaklık Çerçeve Sözleşmesi (Sözleşme) imzalanmıştır.

  Sözleşme ile iş birliğinin ana unsurları belirlenmiş olup, taraflarca ilk 5 yılda Aykargo’ya toplam 75mn ABD Doları sermaye konulması suretiyle yatırım yapılması ve ortaklık yapısının %80 Aygaz, %20 McKinsey olarak belirlenmesi öngörülmüştür. Bu dönemde McKinsey tarafından Aykargo’ya üstlendiği yatırım tutarı kadar teknik destek ve danışmanlık hizmetlerinin sunulması öngörülmektedir. Ayrıca beşinci yılın sonundan itibaren McKinsey’e sahip olduğu payları belirli dönem ve koşullarda halka arz ve/veya Aygaz’a satma opsiyonu verilmesi suretiyle çıkış hakkı, Aygaz’a da ön alım hakkı ve satın alma opsiyonu tanınması kabul edilmiştir. İşbirliğinin detaylarına ilişkin tamamlayıcı ek sözleşmelerin ise 15.04.2021 tarihine kadar imzalanması planlanmaktadır.

 • BEYAZ – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL’den 300 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
 • DESA – Forum Kayseri AVM’deki 1 adet Desa ve 1 adet Samsonite  mağazalarının kapatılmasına karar verildiği açıklandı.
 • DENGE –
  • Fer Yapı’nın %25’ine karşılık gelen EDEN 500.000 adet payın 75 milyon TL bedel karşılığında satın alındığı açıklandı.
  • Site Lojistik’in %100 payına sahip Erdal Kılıç’tan, %75’ine karşılık gelen 750.000 adet payın satın alma bedelinin 26,2 milyon TL’den 21,0 milyon TL’ye indirildiği açıklandı.
 • DNISI – Personel sayısının 115 kişiden 128 kişiye yükseldiği açıklandı.
 • EGEEN – Yönetici Sorumluluk Sigortası yaptırıldığı açıklandı.
 • EKGYO – 13 Ocak’ta 1. Oturumu yapılan İstanbul Sarıyer Ayazağa Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık – Açık Artırma bölümünü içeren 2.oturumunun Çarşamba günü yapılacağı açıklandı.
 • EREGL & GOZDE – EREGL tarafından Kümaş Manyezit paylarının tamamının satın alınmasına ilişkin Yıldız Holding ve GOZDE arasında Pay Devir Sözleşmesi imzalanması kapsamında, Rekabet Kurumu toplantısında Pay Devir İşlemine izin verildiği açıklandı.
 • ESCOM – Houston Bionics, Inc. girişimine 50.000 dolar yatırım yapılmasına karar verildi. Escort Teknoloji (ESCOM): Şirket iştiraki Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş’den alınan bilgiye göre; Nörolojik rahatsızlığı bulunan hastaların fizyoterapist olmadan da tedavi olmasını sağlayabilecek ev tipi tıbbi cihaz üretimi yapan Houston Bionics, Inc. girişimine 50bin USD yatırım yapılmasına karar verildi. Geliştirdiği yazılım ile hastaların uzaktan rehabilitasyon deneyimini de arttıran Houston Bionics, milyonlarca hastayı birbirleriyle ve terapistlerle online olarak da buluşturabiliyor. Türkiye’de üretilen klinik olarak etkisi kanıtlanmış ve sertifikasyon süreçlerini tamamlanmış ürünlerin Avrupa’da satışlarına başlayan Houston Bionics, 2021’de ABD pazarına açılmayı hedeflemektedir.
 • FENER –
  • Futbolcu Mesut Özil’in transferi kapsamında görüşmelere başlandığı açıklandı.
  • Şirketin finansal borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında 61,9 milyon dolar tutarındaki kredisinin 7,43 ortalama kur ile TL’ye çevrildiği,  döviz cinsinden finansal borçların 2,9 milyon dolara gerilediği açıklandı.
 • GEDIK – 120 gün vadeli 60 milyon TL tutarında bono ihracı için 19 – 20 Ocak’ta talep toplanacak.
 • HLGYO –
  • Saha Kurumsal ile Kredi Derecelendirme Sözleşmesinin sona erdiği açıklandı.
  • Sakarya Adapazarı’ndaki gayrimenkulün 12,7 milyon TL’ye Adapazarı Belediyesine satıldığı, Adapazarı Belediyesinden ise 10 milyon TL bedelle gayrimenkul satın alındığı açıklandı.
  • Bizimtepe Aydos Projesi’nde (VKGYO ile Adi Ortaklığı %50 – 50), toplamda 527,04 m² satılabilir alana sahip, 6 adet bağımsız bölümün, 2,8 milyon TL tutarla satıldığı, Erzurum Şehristan Konutları Projesi’nde (Erkonut Adi Ortaklığı ile %50 – 50), toplamda 780,71 m² satılabilir alana sahip, 3 adet bağımsız bölümün, 2,6 milyon TL tutarla satıldığı açıklandı.
 • JANTS – Borsa tarafından şirket paylarına 17 Şubat’a kadar açığa satış, kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri getirildi.
 • KARTN – Şirket ile Selüloz İş Sendikasının yeniden 2 yıllık dönem için sözleşme yapmak üzere yapılan görüşmeler sonucunda anlaşma sağlanamadığı ve, görüşmelerde resmi arabuluculuk safhasına geçilmesi kapsamında, arabuluculuk safhasında da uyuşmazlık ile sonuçlandığı açıklandı.
 • Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, fonun kayyumluğundaki şirketlere yönelik yol haritasının çizilmesi için hukuki süreçlerin kesinleşmesi gerektiğini belirterek, “Koza Altın’ı eğer hukuki süreçleri kesinleşirse Türkiye Varlık Fonuna devredebiliriz, bu bir opsiyon” ifadelerini kullandı. Koza Altın Cuma gününü %5,1 oranında yükselişle tamaladı.
 • MPARK – 727 gün vadeli 70 milyon TL tutarında yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikası ihraç edildi.
 • METUR – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 30 milyon TL’den 60 milyon TL’ye yükseltilmesi kararı Genel Kurul’da da onaylandı.
 • MERKO – Şirket sermayesinin 66,0 milyon TL’den %122,34 oranında tahsisli olarak 80,7 milyon TL artışla 146,7 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
 • PEGYO – Şirket sermayesi bugün 89,1 milyon TL’den %60,00 oranında bedelli olarak 53,5 milyon TL nakden artışla 142,6 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 1,7438 TL’ye karşılık gelmekte
 • OSMEN – Bursa Nilüfer’de 3.661 m2’lik gayrimenkulün 6,0 milyon TL’ye satın alınıp, tapu devir işleminin gerçekleştiği açıklandı.
 • QNBFB – 126 gün vadeli 131,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
 • PEKGY – Şirket iştiraki Almanya’da kurulu Peker GYO Global GMBH şirketine, Almanya’nın Nordrhein-Westfalen eyaletinin Grevenbroich şehrinde yer alan 300 m2‘lik kiralanabilir alana sahip 1 ticari alan 1 daireden oluşan ve 19.200 euro  yıllık kira geliri bulunan taşınamazın 220.000 euroya satın alınması amacıyla sözleşme imzalandığı açıklandı.
 • RYGYO – Kocaeli Çayırova’daki 63.189 m2’lik deponun 800 m2’lik depolama alanının 1 yıllığına kiraya verildiği, kiraya verilen depodan 1 yılda 288.000 TL gelir elde edileceği açıklandı.
 • SNGYO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 1 milyar TL’den 4 milyar TL’ye yükseltilmesi kararı Ticaret Sicil’de tescil edildi.
 • TSPOR – 6 aylık finansal raporların KAP’ta açıklanması için 22 Şubat’a kadar istenen ek süre SPK tarafından olumlu karşılandı.
 •  Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Tüpraş uluslararası pazarlarda satış ve karlılığını artırmak, ürün ve menşei çeşitliliğini artırmak amacıyla 15 Ocak 2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile , %100 bağlı ortaklığı Tüpraş Trading LTD.’e petrol ürünleri satışı ve Tüpraş Trading LTD.’den petrol ürünleri ve ham petrol alımı için tedarik ve satış anlaşması yapmıştır.

  Şirketin Yönetim Kurulu’nun aynı tarihli toplantısında SPK’nın II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği kapsamında, %100 iştiraki Tüpraş Trading LTD ile Şirket arasındaki “Yaygın ve Süreklilik Arz Eden İşlemlere İlişkin Rapor” hazırlanarak onaylanmıştır. Raporun sonuç kısmı aşağıda verilmektedir.

  Şirketin %100 iştiraki Tüpras Trading LTD. ile yaygın ve süreklilik arz eden petrol ürünü satışı ve petrol ürünü ile ham petrol alımı işlemlerinin 2021 hesap dönemi içerisindeki tutarının, kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolarda yer alan hasılat/satılan malın maliyeti tutarının %10’unu aşması öngörülmekte olup, işbu raporda; Tüpras Trading LTD. ile 2021 yılı içerisinde yapılması öngörülen işlemlerin koşulları, fiyat belirleme yöntemi ve bu yöntemin seçilmesindeki gerekçeler açıklanarak, işlemlerin piyasa koşullarına uygunluğu hakkında bilgi sunulmuştur.

 • VKGYO – 2020 yılında Şirketin gayrimenkul portföyünde bulunan taşınmazlara ilişkin olarak toplam 3,1 milyon TL kira geliri elde ettiği, HLGYO ile ortak bünyede gerçekleştirilen Bizimtepe Aydos Projesi’nde yer alan bağımsız bölümlere ilişkin olarak, Şirket payına düşen toplam 490.935 TL tutarında kiralama, 74,1 milyon TL tutarında satım işlemi gerçekleştirildiği açıklandı.
 • YAPRK – Borsa tarafından şirket paylarına 16 Nisan’a kadar açığa satış, kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri getirildi.
 • YGYO – Şirket projelerinin ana finansörü olan ve en yüksek kredi riskinin bulunduğu banka ile Şirket arasında kredi borçlarının tasfiyesine, protokol kapsamında belirlenen hususların yerine getirilmesi kaydıyla oluşturulacak olan ilave finansman ile İnnovia 4, İnnovia Arifiye ve Elexia Tuzla Projelerinin tamamlanması için mutabakat sağlandığı açıklan

PAY ALIM SATIM HABERLERİ

 • EMNIS – Hatice Füsun Uzunyol Kutlu tarafından 51,00 TL fiyattan 2.443.971 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %7,02’ye geriledi.
 • EPLAS & MZHLD – MZHLD tarafından 23,00 – 24,00 TL fiyat aralığından 2.070.000 adet EPLAS payı satılırken, MZHLD’nin EPLAS’taki payı %32,28’e geriledi.
 • IDEAS & SEYKM – SEYKM tarafından 13,40 – 13,49 TL fiyat aralığından 37.000 adet IDEAS payı satılırken, SEYKM’nin IDEAS’taki payı %1,55’e gerile

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2020 yılına ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, geçen yıl toplam üretim 2019’a göre %11 azalarak 1 milyon 297 bin 854 adet oldu. 2020 yılı otomotiv ihracatı 2019’a göre adet bazında %27 azalarak 916 bin 543 adet olarak gerçekleşti.

Kaynak

KAP

INFO YAT.

ZİRAAT YAT.

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

slot casino siteleri
şirinevler escort ankara escort antalya escort escort antalya şişli escort
slot casino siteleri