Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Yağmurlu
İstanbul
13°C
Yağmurlu
Cts 19°C
Paz 20°C
Pts 21°C
Sal 23°C

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri

Borsa Şirket ve Sektör Haberleri
13 Nisan 2020 09:20 | Son Güncellenme: 10 Mayıs 2020 22:53
2.432

ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş Otomotiv DOAS

Rekabet Kurulu’nun bildirimiyle; 2009 yılında otomotiv sektörüne yönelik getirilen ÖTV indirimi kapsamında, yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin ÖTV indirimi sonrasında birlikte hareket ederek fiyat artışı yaptıkları ve mal arzını kısıtladıkları yönündeki şikayetlerin reddine ilişkin olarak şirket hakkında soruşturma açıldığı ifade edilmiştir.

Eczacıbaşı İlaç ECILC

Şirketin 9 Nisan 2020 tarihinde gerçekleşen Genel Kurul Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu önerisinde yer alan kar dağıtım tutarı ve kar dağıtım tablosu önerildiği şekliyle kabul edilmiş olup, kar payı ödeme tarihinin ise 14 Nisan 2020 olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

Emlak Konut GYO EKGYO

Şirket tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak -31 Mart 2020 tarihleri itibariyle, toplamda 1,2milyar TL (KDV Hariç) değerinde, satışa esas brüt 168.033 m2 büyüklüğe ulaşan 1.107 adet bağımsız bölümün satışı (ön satışlar dahil) gerçekleştirilmiştir. Bu satışların toplamda 207,6mn TL (KDV Hariç) değerindeki, 153 adeti yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir. Şirket 2020 yılı 1. Çeyrek için; 707mn TL toplam satış değeri, 88 bin m2 satılabilir alan büyüklüğü hedefleri olduğunu duyurmuştu.

Ford Otomotiv FROTO

Rekabet Kurulu’nun 2009 yılında otomotiv sektörüne yönelik olarak getirilen ÖTV indirimi kapsamında, yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin ÖTV indirimi sonrası birlikte hareket ederek fiyat artışı yaptıkları ve mal arzını kısıtladıkları yönündeki şikayetlerin reddine ve soruşturma açılmasına gerek olmadığına ilişkin olarak Şirket nezdinde soruşturma açılmasına karar verildiği belirtilmekte ve bu kapsamda Şirketten savunma talep edilmektedir.

İş Bankası ISCTR

10.04.2020 tarihinde Şişe Cam SISE payları ile ilgili olarak 4,48-4,63 TL fiyat aralığından 5,5mn TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Türkiye Şişe Cam sermayesindeki Banka payları %68,31 sınırına ulaşmıştır.

Tekfen Holding TKFEN

25 Eylül 2019 tarihli açıklamada, şirket bağlı ortaklıklarından Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Toros Tarım) hisselerinin tamamına sahip olduğu CFS Petrokimya Sanayi A.Ş. tarafından Toros Tarım’ın Mersin arazisi üzerinde yapılması tasarlanan bir polipropilen üretim tesisi için ön hazırlık ve etüt çalışmalarının başlatıldığı, halen geliştirme ve planlama sürecinde olan tesisle ilgili resmi ÇED sürecinin başladığı, arazinin imar planlarındaki niteliğinin “özel endüstri bölgesi”ne dönüştürülmesine yönelik başvurunun yapıldığı, diğer taraftan, üretim lisansör firması seçimi ile uzun vadeli hammadde temini için çeşitli tedarikçilerle ve ürün satışı için ise çeşitli potansiyel müşterilerle görüşmelerin, yatırıma ortaklık tesisi ve finansal kaynak temini için temas ve görüşmelerin, tesise propan tedariki için yapılması planlanan dolfen ile ilgili olası işbirlikleri konusunda görüşmelerin, pazar araştırmaları gibi yatırımın yapılabilirliğini etkileyebilecek çeşitli konularda çalışmaların ise halen devam ettiği , tüm bu görüşmeler ve çalışmalar çerçevesinde hazırlanacak olan yatırım fizibilitesinin sonuçlarının Yönetim Kurulu değerlendirmesine sunulacağı ve Yönetim Kurulunun sunulan fizibiliteyi onaylaması durumunda yatırımın gerçekleştirilmesi konusunda nihai karar alınacağı duyurulmuştur.

İlgi açıklamadan bugüne geçen yaklaşık 6 aylık süre zarfında, tesisle ilgili hazırlanan ÇED Raporu için ilgili Bakanlık tarafından ÇED Olumlu kararı verildiği, arazinin imar planlarındaki niteliği “Özel Endüstri Bölgesi”ne dönüştürüldüğü, tesiste kullanılacak üretim lisanslarının  teknik değerlendirme çalışmalarına devam edildiği, yatırım maliyetlerinin tahminine yönelik ön mühendislik çalışmalarına devam edildiği, tesiste hammadde olarak kullanılacak propan tedariki için temin edilen alternatif teklifler değerlendirilmeye başlandığı, yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki taleplere bağlı olarak tesisin üreteceği optimum ürün desenini belirleme çalışmalarına başlandığı, tesisin ön fizibilite etüdü kapsamında yapım ve işletme dönemi masraflarına ilişkin tahmini hesaplamalara başlandığı, tesisin üreteceği ürünlerin satış ve pazarlanması için uzman firmalarla uzun vadeli alım garanti anlaşmalarına ilişkin teklif toplama ve değerlendirme süreci başlatıldığı, yatırımın finansmanının sağlanması için yerli ve uluslararası finansman kuruluşlarının ilgisini celbetmeye yönelik temaslara devam edildiği, projeye yatırımcı ortak olmak konusunda ilgi gösteren yerli ve yabancı kuruluşlarla temas edildiği açıklanmıştır.

Vestel Elektronik VESTL

S&P, Vestel Elektronik’in kredi notunu Şirketin Haziran 2020’ye kadar vadesi gelecek borçlarının bir kısmının vadesini ilgili finansal kuruluşlar ile mutabık kalarak uzatacak olması ve Covid-19 salgınının etkileri nedeniyle geçici olarak CCC+’danSD’ye indirmiştir. Kuruluş vade uzatma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Şirketin kredi notunu tekrar değerlendirecektir.

Bera Holding BERA

Grup şirketlerinden MPG Makine Prodüksiyon Grubu Makine İmalat San. Tic. A.Ş. ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında yapılan ve nihai alıcısı Savunma Sanayi Başkanlığı olan toplam KDV hariç 57,1mn USD tutarındaki 29 adet  özel maksatlı teçhizat ve hizmet alımına ilişkin sözleşme kapsamında olmak üzere, 5 adet daha Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’nın Savunma Sanayi Başkanlığı Kontrol heyeti tarafından yapılan yeterlilik testleri tamamlanarak 9,9mn USD tutarındaki faturalandırma işlemi yapılarak araçlar Başkanlık tarafından istenen yerlere teslim edilmeye başlanmıştır.

Ayrıca, Holding bünyesinde temel ihtiyaç ürünleri üretimi sektöründe faaliyet gösteren; Golda ve Melda markasıyla makarna, bakliyat, un, irmik ve bisküvi üretimi ve ticaretiyle iştigal etmekte olan Golda Gıda A.Ş. veKardelen markasıyla doğal kaynak suyu üretimi ve pazarlaması faaliyeti ile iştigal eden Karsu A.Ş. ünvanlı Şirketler gelen talepleri karşılamak için kapasite kullanımlarını % 10 – % 15 oranında artırmıştır.

Çemaş Döküm CEMAS

Şirketin 05.11.2019 tarihinde KAP’ta duyurdu Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor’da belirtilen 1 Adet Metal Talaş Sıkıştırma Makinası üretimi için AYMAS firması ile kdv hariç 125.000 Avro bedel üzerinden 10.04.2020 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu özel üretim makinanın takriben 3 ay sonra şirketin fabrikasında kullanıma geçmesi beklenmektedir. Bu makina yatırımı ile birlikte talaşlı üretim merkezindeki CNC tezgahlardan çıkan talaşların metal ergitmeye geri kazandırılması neticesinde hammadde verimi artacak ve üretim maliyetleri düşeceği duyurulmuştur.

Federal-Mogul İzmit Piston FMIZP

Şirketin 25 Mart 2020 tarihli açıklamasında, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 (Corona) Virüsü etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde; otomotiv üreticilerine yapılan satış ve teslimat süreçlerindeki aksamalar değerlendirilerek; Kocaeli’nin İzmit ve Arslanbey ilçelerindeki fabrikalarında 13 Nisan 2020 tarihine kadar kapalı olacağı kamuya açıklanmıştır. Otomotiv üreticilerine yapılan satış ve teslimat süreçlerindeki aksamaların devam etmesi sebebiyle, Kocaeli İzmit ilçesindeki fabrikanın üretim faaliyetlerine ara verme süresi 20 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Kocaeli Arslanbey ilçesindeki fabrika ise 13 Nisan 2020 tarihinde üretime başlayacaktır. Konuyla ilgili önemli gelişmeler Şirket yatırımcılarıyla ayrıca paylaşılacaktır.

Papilon Savunma-Güvenlik PAPIL

Son kullanıcı olarak Sırbistan Polis Teşkilatı’nda kullanılmak üzere şirketin ürün gruplarından güvenlik başlığı altındaki Papilon APFIS sistem ve bazı bileşenlerini içeren yazılım ve hizmet sözleşmesi imzalanmıştır. Yazılım tedariki ve bakım hizmetleri 2020 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Sözleşme tutarı 173.600-EUR’dir. Söz konusu sözleşme tarafı ilk defa iş ilişkisinde bulunulan müşteri olduğu, ilgili Balkan coğrafyasında yapılan iş geliştirme faaliyetleri açısından da referans niteliğinde olduğu açıklanmıştır.

San-El Mühendislik SANEL

Şirket Yönetim Kurulu şirketin kayıtlı sermayesinin tamamı iç kaynaklardan kaynaklanmak üzere %65 oranında artırılarak 13.225.000.-TL’den 21.821.250.-TL’ye çıkarılmasına, 8.596.250.-TL (% 65) tutarındaki artışın 6.546.024,00.- TL’si Hisse Senedi İhraç Primlerinden, kalan 2.050.226,00.- TL’si İhtiyati Yedek Akçelerden karşılanmasına, ortakların ellerinde bulundurdukları beher paya %65 oranında bedelsiz pay verilmesine, dağıtılacak bedelsiz yeni paylara ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. düzenlemeleri çerçevesinde işlem yapılmasına, Sermaye artırımında, mevcut payları oranında, (A) Grubu pay sahipleri için (A) Grubu, (B) Grubu pay sahipleri için (B) Grubu yeni pay çıkarılmasına, bu amaçla başta Sermaye Piyasası Kurulu olmak üzere gerekli işlemler için ilgili kurumlara başvuruların yapılması için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine, Oy Birliği ile karar vermiştir.

Sanifoam Sünger SANFM

Covid-19 salgını ile beraber hastanelerde kullanımı artmış olan koruyucu elbise kumaşı üretmek üzere çalışmalara başlanmıştır. Sağlık sektörü için koruyucu elbise üreten firmalardan gelen yoğun talep üzerine nonwoven kumaşını sıvı, bakteri ve virüs geçirmez hale getirme prosesi hızla ilerlemektedir. Kumaşın seri üretimine teknik şartnamelere uygun olarak kısa sürede başlanması planlanmaktadır.

Serve Film Prodüksiyon SERVE

Şirket ile KUVVA GIDA A.Ş.arasında Şirkettarafından E Ticaret satış kanallarında pazar oluşturulması ve satış yapılması için ticari anlaşma imzalamıştır.

SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dün akşam aldığı kararla Türk bankalarının döviz satım – TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplam büyüklüğünün özkaynaklara oranı %10 düzeyinden %1’e indirildi. Vadeye göre farklılaştırma uygulamasından vazgeçildi. Var olan kontratların bozulması veya vadesinin uzatılması ise BDDK onayına bağlandı. BDDK ayrıca Türk bankalarının döviz alım – TL satım yönündeki kontratların büyüklüğünün özkaynaklara olan oranı %10 seviyesinden, vadesine 7 gün kalanlar için %1’e, 30 gün kalanlar için %2’ye indirildi. Vadesine 1 yıl kalan işlemler için ise %10 sınırı korundu.

Ziraat Bankası: 09 Nisan 2020 tarihinde 22 ülkeden 38 banka ile toplamda 1,1 milyar USD tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzalanmıştır.  415mn USD ve 597mn EUR tutarında USD ve EUR olmak üzere iki dilimde sağlanacak 367 gün vadeli kredinin maliyeti sırasıyla Libor+%2,25 ve Euribor+%2,00 olmuştur.

Otomotiv: Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) verilerine göre Mart ayının ikinci yarısından itibaren üretime ara vermeye başlayan fabrikaların üretimi %22 gerileyerek 103,350 adet oldu. İhracat ise 83,771 adete gerilemiş oldu. İhracatta hem otomobil hem ticari araç ihracatı aynı oranda düşerken üretimde otomobil %17 düşüşle 72,093 adet, ticari araç %30 düşüşle 31,257 adet oldu. İlk çeyreğin tamamına bakıldığında toplam üretim %6 düşüşle 341,136 adet olurken, ihracat %14 düşüşle 276,348 adet oldu.

Kaynak

BDDK

KAP

Ziraat Yatırım

Ata Yatırım

Oyak Yatırım

Borsadan Habersiz Kalma!
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.