Altın Yatırımcının Güvenli Limanı Olmaya Devam Ediyor

Altın Yatırımcının Güvenli Limanı Olmaya Devam Ediyor

Altının güvenli liman rolü 2020’nin ilk çeyreğinde devam etti.

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan koronavirüs salgınının ekonomi piyasasında neden olduğu belirsizlik durumu, yatırımcıları güvenli liman olarak altına yönlendirdi. Dünya Altın Konseyi’nin yayınladığı rapora göre, 2020 yılının ilk döneminde altın odaklı yatırım fonlarına son 4 yılın en büyük fon girişinin olduğu bildirildi.

2020 yılının ilk çeyreğinde altına olan talep, 2019 yılının ilk çeyreğine göre %1 yükselişle 1.084 ton oldu. Altının ons fiyatı ise 2012 Aralık ayından bu zamana kadar en yüksek seviye olan 1.703 dolara ulaştı. Dünya üzerinde altına olan talep 55 milyar dolarla 2013 yılının ikinci çeyreğinden bu zamana kadar ki en yüksek seviyesine çıktı.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler ve altının hızlı değer kazanması kuyumculuk yapan esnafını zor durumda bıraktı. Tedbirler neticesinde iş yerlerini açamayan kuyumcular, hayatın olağan akışına dönmesini bekliyor.

Gelişmekte olan ülkeler zor durumda

Türkiye’ninde aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin, dolar karşısında gerileme yaşaması altın fiyatlarını rekor düzeylere ulaştırdı. Ülkemizde mücevharata yönelik harcamalar yılın ilk döneminde %10 düşüşle 8,6 ton seviyelerine indi. Son dönemde 390 TL’ civarında seyreden altın, özellikle altın borcu olanları düşündürüyor.

Yılın ilk döneminde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM), altın rezervini 72,7 ton yükselterek toplamda 485,2 tona ulaştırdı. Bu durumda altın, Merkez Bankası’nın toplam rezervlerinin %29’unu oluşturdu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde de en büyük altın alıcılarından olan Merkez Bankası, 2020’nin ilk döneminde de rezervinde altına daha fazla yer açmaya devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.