Ana Sayfa / Hisse Yorumları / TAVHL hisse yorum

TAVHL hisse yorum

TAV Holding TAVHL hisse hikayesini, Teknik-Temel verilerini ve beklentilerini daha önceki yazımda paylaşmıştım. 2018’in 12. ayından beri ara analizlerle takibimizde olan TAV Holding için 6 Nisan’da Atatürk Havalimanının taşınacak olması vesilesiyle bir kaç satır daha yazmakta fayda var diye düşündüm. Bir yandan da TAVHL teknik ve temel verilerini de güncellemiş olacağız.

Atatürk Havalimanı TAV Holding için önemli bir gelir kalemiydi. Bunun kayıplarını ilk olarak Antalya Havalimanı ihalesini alarak telafi eden şirket, önümüzdeki süreçte Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Balkanlar genelinde 5-6 tane daha havalimanı ihalesine girmeyi planlıyor. Başkan Sani Şener’e göre bunlardan 1 veya 2 tanesinden başarılı sonuç alınması halinde Atatürk Havalimanı’ndaki kayıp tümüyle kapanmış olacak. Bakalım bu süreci nasıl yönetecekler.

Çok karıştırılan bir durumu da yine açıklamakta fayda var. Evet 3. Havalimanı işletmesinde TAV Holding yer almıyor. Ama bu tamamen orada olmadıkları anlamı taşımıyor. Nasıl? Şöyle izah edeyim. TAVHL ortağı TGS ile Türk Havayolları’na ortak. Bu Bir. İkincisi 3. Havalimanı içinde Havaş Şirketi ile yer hizmetlerine de devam edecek. Üçüncü olarak ATU Duty Free şirketi vasıtasıyla yine özel mağazalarında havalimanı içerisinde hizmet vermeye devam edecek.

Tüm bunlarla birlikte Atatürk Havalimanı bünyesinde çalıştırdığı 5.700 personelinin istihdam sorununu da IGA ile etkili görüşmeler neticesinde %85’ini çözmüş oluyor.

Bu kısa özetten sonra bir de güncel rasyolara bakalım.

TAVHL PD/DD, TAVHL FK, TAVHL özsermaye oranı ve diğer temel rasyolar

TAVHL 3 Mart tarihinde hisse başı 2.08 TL nakit temettü dağıttı (brüt). Önemli bir temettü miktarı. Bunun rasyolara yansıması kaçınılmazdır.

Bir yandan Atatürk Havalimanı kapanışı da EBİTDA rasyosunda ister istemez bir kayba neden olacak. Zaten asıl mesele de bu. TAV Holding bu rasyoyu düzeltme derdinde.

TAVHL için en güçlü duran rasyo ise yabancı oranı. Hala çok güçlü. Veya şöyle demek lazım. Hep güçlü.

F/K oranı ve özsermaye karlılığı da birbirini destekler nitelikte sağlam durmaya, pozitif ayrışmaya devam ediyor.

PD/DD 1.5. Şirket bu fiyatıyla bile nerdeyse kendi ederinde. Pozitif duruyor.

TAVHL teknik analiz (07/04/2019)

İki farklı açıdan bakarak grafik üstünde notlarla anlatmaya çalışacağım..

TAVHL günlük hisse yorum

Hisseye günlük grafikten bakalım.

Önemli 3 kanal çizgisi üzerinde çalıştım. Bu kanallar içinde ve arasında dalgalanan hissede düşük fiyatlardan maliyetlenen yatırımcılar için kar stobunu yukarı çekmek mantıklı. Mesela 25.50-26 TL fiyatlarını bu anlamda değerlendirebiliriniz.

Hisseye yeni yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar ise 27 TL seviyesinin kırılıp kırılamayacağını, kırılırsa da hacim miktarını takip etseler iyi olur.

Yani teknik grafikten kısa vadede hedefin 27 TL ve bir üstünde yer alan kanal direnci  27.5x’leri öngörebiliriz. YTD

Ben strateji olarak kanal destek-direnç noktalarını genelde takip ederim..RSI gibi önemli bir gösterge ile bu kanallar arasında bağlantı kurmaya çaılışıırm. Fiyatlar aşırı alım-aşırı satım  bölgesine yakınsadıysa kanal tepesi-kanal dibi olup olmadığına bakarım. Tavsiye ederim faydalı olacaktır.

Hisse hakkında şu noktaya da es geçmemek gerek. TAV Holding hissesi son haftayı önemli kazançlarla geçti.  Havalimanlarından birini kapatacak olan bir şirketten beklenmeyecek  performans diyebiliriz. Ama yukarlarda belirtmeye çalıştığım gibi. TAVHL sürekli aktif bir holding. Yeni ihaleler peşinde koşan bir şirket. Bunun/bunların fiyatlaması içinde olma ihtimali de söz konusu.

Bir yandan mevsimsel bazda turizmi işin içine katarsak havacılık sektörümüz için verimli ayların yakın olduğu zaman dilimlerindeyiz.  deyip sözü kısa keseyim.

Önümüzdeki dönemlerde güncellemelerimizi yine yapacağız.

Hakkında Borsa Kafası

Amacım gerek yatırım konusunda gerek tasarruf konusunda bugüne kadar öğrendiklerimi ve bundan sonra öğreneceklerimi paylaşmak ve okuyucuyla birlikte kendimi geliştirmektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

GENTS Gentaş Hisse Senedi Analiz Yorum

Borsa İstanbul’da hisse fiyatı ucuz kalmış hisselerle ilgili bir yazı dizisi hazırlıyorum. Takip edebildiklerimi ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir